Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в раздел VIII "Заключительные и переходные положения" Закона Украины "О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование" относительно стимулирования уплаты текущих платежей по единому взносу на общеобязательное государственное социальное страхование и погашения задолженности в Пенсионный фонд Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.12.2014 № 1608
Дата рассмотрения: 24.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо стимулювання сплати поточних платежів з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і погашення заборгованості до Пенсійного фонду України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо стимулювання сплати поточних платежів з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і погашення заборгованості до Пенсійного фонду України" розроблено з метою полегшення страхувальникам припинення підприємницької діяльності та стимулювання.

Законом України "Про внесення зміни до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо стимулювання сплати поточних платежів з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та погашення заборгованості до Пенсійного Фонду України" страхувальникам надається право на розстрочення сум заборгованості зі сплати страхових внесків, які не погашені за період до 31 грудня 2010 року, при цьому штраф та пеня, пов'язані з цією заборгованістю, нараховані і не сплачені, списуються в порядку, встановленим Пенсійним Фондом України (постанова Пенсійного фонду України від 19 липня 2012 року N 12-1 "Про затвердження Порядку списання штрафів та пені платникам, які виконали умови договору про розстрочення сум заборгованості із сплати страхових внесків, та форми договору про розстрочення сум заборгованості із сплати страхових внесків").

Порядком передбачено списання штрафів та пені (нарахованих внаслідок несвоєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України) страхувальникам, які виконали умови договору про розстрочення сум заборгованості зі сплати страхових внесків і не допустили нової заборгованості по оплаті страхових внесків та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Станом на 12.01.2013 26,3 тис. страхувальників підпадали під дію пункту 71 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Правом на розстрочення страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування скористалися 7,0 тис. страхувальників, укладено договорів про розстрочення заборгованості на суму 115,3 млн. грн., з яких на 01.01.2014 сплачено 54,9 млн. грн., списано штрафів та пені на суму 85,3 млн. грн.

Разом з тим, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та, відповідно, вказаним порядком не передбачено списання нарахованих і несплачених штрафів та пені тим страхувальникам, якими до 12 червня 2012 року (набуття чинності Закону України "Про внесення зміни до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо стимулювання сплати поточних платежів з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та погашення заборгованості до Пенсійного Фонду України") та до 19 липня 2012 року (до введення в дію Порядку) погашена заборгованість по страхових внесках та єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, яка виникла до 31 грудня 2010 року, і які не мають заборгованості по страхових внесках та єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Станом на 01.06.2014 кількість таких страхувальників, які мають борг лише по штрафах та пені (в загальній сумі складає 137,0 млн. грн.), складають 18238. Це досить невелика частка більш дисциплінованих страхувальників в порівнянні із страхувальниками (таких 25742), які мають недоїмку зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1157,9 млн. грн. та борг по фінансових санкціях (штрафи і пеня) - 415,4 млн. грн.

Тобто, 41,5 % страхувальників - колишніх боржників по страхових внесках, мають 11,8 % у загальній сумі заборгованості Пенсійному фонду України, і 24,8 % - у сумі заборгованості по фінансових санкціях (штрафи і пеня).

Крім того, погашення заборгованості зі страхових внесків і одночасно сплата поточних платежів по єдиному внеску є проблематичними. Органи Державної виконавчої служби блокують рахунки для стягнення заборгованості зі страхових внесків, що унеможливлює сплату поточних платежів по єдиному внеску. Для тих страхувальників, які заявили про припинення підприємницької діяльності, і у яких Державною виконавчою службою заблоковані рахунки, процес закриття підприємства стикається з ще більш бюрократичними перепонами та, як наслідок, затягується на роки. Можливість припинити підприємницьку діяльність за бажанням страхувальника в короткі строки та зустрічна лояльна політика держави стимулюватиме його сплатити заборгованість зі страхових внесків та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування швидше.

Дана законодавча ініціатива дасть можливість встановити справедливість по відношенню до дисциплінованих страхувальників, які до введення в дію Порядку погасили заборгованість по страхових внесках та єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, і які заявили про припинення підприємницької діяльності на момент набрання чинності та протягом шести місяців з дня набрання чинності цього Закону.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Проект Закону України розроблено з метою підвищення ефективності співпрацювання дисциплінованих страхувальників з Пенсійним фондом України та стимулювання страхувальників щодо сплати страхових внесків та поточних платежів по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України.

3. Основні положення законопроекту

Проектом Закону України пропонується доповнити розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" пунктом 72 такого змісту:

"72. Платникам, які заявили про припинення підприємницької діяльності на момент набрання чинності та протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо стимулювання сплати поточних платежів з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і погашення заборгованості до Пенсійного фонду України", та які не мають заборгованості зі сплати страхових внесків та єдиного внеску на загальне обов'язкове державне соціальне страхування, штрафи та пеня, пов'язані із заборгованістю через несвоєчасну сплату страхових внесків за період до 31 грудня 2010 року, нараховані і несплачені, списуються.

Орган Пенсійного фонду України у десятиденний строк з дня отримання повідомлення про припинення вживає заходів щодо списання нарахованих та несплачених штрафів та пені, пов'язаних із заборгованістю через несвоєчасну сплату страхових внесків за період до 31 грудня 2010 року".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Закони України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття акта не потребує додаткових витрат з державного та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону України підвищить ефективність співпрацювання дисциплінованих страхувальників з Пенсійним фондом України та стимулюватиме страхувальників щодо сплати страхових внесків та поточних платежів по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України.

 

Народний депутат України

В. М. Остапчук (посв. N 375)

Опрос