Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно общественных объединений)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.12.2014 № 1602
Дата рассмотрения: 24.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо громадських об'єднань)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Необхідність прийняття законопроекту зумовлена складнощами у сфері оподаткування, що виникли у спілок громадських організацій після прийняття Закону України "Про громадські об'єднання".

До прийняття Закону України "Про громадські об'єднання" діяв Закон України "Про об'єднання громадян", котрий під об'єднанням громадян визначав два типи об'єднань: громадські організації та політичні партії. Чинний закон про громадські об'єднання визначає два окремих поняття: громадські організації та громадські спілки. З огляду на це, істотно звужено поняття "громадська організація", до котрого тепер не включається поняття "громадської спілки", як спілки громадських організацій.

Разом з тим, Податковий кодекс України оперує виключно поняттям громадська організація. Відповідно, на практиці, у спілок громадських об'єднань виникли проблеми з включенням їх до Реєстру неприбуткових установ та організацій і з віднесенням їх до пункту "б" статті 157.1. Хоча до набрання чинності новим законом про громадські об'єднання вони мали таку можливість. Претендувати саме на цю ознаку неприбутковості для багатьох зі спілок життєво важливо, оскільки це дозволяє їм отримувати благодійні пожертви і не оподаткувати їх, а використовувати на суспільно-важливі цілі, визначені п. "б" статті 157.1 Податкового кодексу.

Аналогічно виникає проблема й застосуванням частин першої та другої статті 154.1 Податкового кодексу України громадськими спілками громадських організацій інвалідів.

2. Цілі та завдання законопроекту

Законопроект має на меті узгодити Закон України "Про громадські об'єднання" з нормами Податкового кодексу України в частині внесення громадських об'єднань до Реєстру неприбуткових установ і організацій, а також в частині звільнення від оподаткування прибутку підприємств та організацій, які засновані громадськими об'єднаннями інвалідів. Фактично, усувається можливість для різного тлумачення норм, й ситуація стає такою, як це було до набуття законом про громадські об'єднання чинності (до 1 січня 2013 року).

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Проект Закону вносить зміни до статті 154.1 та 157.1 Податкового кодексу України, замінюючи поняття "громадська організація" на поняття "громадське об'єднання". По змісту проект усуває протиріччя та різночитання із законом про громадські об'єднання щодо оподаткування громадських спілок.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання оподаткування громадських об'єднань регулюється Податковим кодексом України.

Закон України "Про громадські об'єднання" був прийнятий 22 березня 2012 року і набув чинності з 1 січня 2013 року. З набуття ним чинності втратив дію Закон України "Про об'єднання громадян".

Відповідно до Закону України "Про громадські об'єднання" громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. Громадська спілка - це громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не вимагає додаткових витрат з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Проект Закону усуває різнотлумачення щодо можливості громадських спілок бути включеними до Реєстру неприбуткових установ і організацій відповідно до пункту "б" статті 157.1 Податкового кодексу. Це дозволить їм, зокрема, отримувати благодійну допомогу на свою суспільно-корисну діяльність, визначену цією статтею.

Також проект Закону усуває різнотлумачення щодо звільнення від оподаткування прибутку підприємств та організацій, які засновані громадськими об'єднаннями інвалідів.

 

Народний депутат України:

Пацкан В. В.

Горват Р. І.

Шкрум А. І.

Острікова Т. Г.

Медуниця О. В.

Опрос