Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О системе гарантирования вкладов физических лиц" относительно усиления защиты прав вкладчиков

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.12.2014 № 1588
Дата рассмотрения: 23.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" щодо посилення захисту прав вкладників"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами в розмірі не меншою 200000 гривень була встановлена законом в 2012 році. На той час курс гривні до іноземної валюти був на рівні 8 гривень за долар США і вклад в іноземній валюті гарантувався в розмірі 25000 доларів. Громадяни, що довіряли свої заощадження в іноземній валюті банківській системі розраховували саме на суму 25000 дол. США. Законом не передбачена індексація вкладів при виплаті відшкодування коштів депозитного вкладу в іноземній валюті.

Відповідно ст. 22 Закону учасники фонду (а це всі без виключення банки України) кожного кварталу перераховували грошові кошти в національній (в розмірі 0.5 %) та іноземній (в розмірі 0.8 %) валюті від середньоарифметичної за квартал суми щоденних балансових залишків на рахунках з обліку вкладів та відсотків за ними. Таким чином, фонд формувався як в національній так і в іноземній валюті, а повернення вкладів в іноземній валюті законом не передбачено.

На час прийняття норми в 200000 грн. валютні вклади були захищені в розмірі 25000 дол. США про що знали громадяни України та розраховували ризики розміщення депозитів виходячи з зазначеної суми. Громадяни не винуваті, що Національний банк недостатньо здійснював контроль за діяльністю комерційних банків, що призвело до банкрутства багатьох банків. Держава має унеможливити зменшення обсягу прав громадян, що в даному випадку має бути виконано шляхом встановлення не тільки суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами в національній валюті, а і встановлення суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами в іноземній валюті.

2. Мета і цілі прийняття законодавчого акта

Метою проекту Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" є забезпечення раніше гарантованих державою прав вкладників, що розмістили свої кошти на валютних депозитах та виконання конституційних норм, щодо недопущення зменшення прав громадян.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроект спрямований на захист прав громадян, які довірили свої заощадження в іноземній валюті, підвищення авторитету держави як основного гаранта прав громадян в частині захисту депозитних вкладів, підвищення рівня довіри громадян до банківської системи, що в кінцевому рахунку сприяє зміцненню вітчизняної економіки.

4. Стан нормативно-правової бази

Правовідносини в даній сфері регулюються Конституцією України, законами України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", "Про банки та банківську діяльність", "Про захист прав споживачів". Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону в разі його прийняття не буде потребувати додаткових витрат з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту сприятиме посиленню довіри громадян до вітчизняної банківської системи, до держави та поліпшить умови інвестування вітчизняної економіки банківським сектором.

 

Народний депутат України

О. В. Купрієнко

Опрос