Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно неотвратимости наказания лиц, находящихся на временно оккупированной территории Украины или в районе проведения антитеррористической операции, и совершенствования процедур осуществления конфискации

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.12.2014 № 1569
Дата рассмотрения: 22.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо невідворотності покарання осіб, які перебувають на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, та вдосконалення процедур здійснення конфіскації"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо невідворотності покарання осіб, які перебувають на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, та вдосконалення процедур здійснення конфіскації" (далі - проект Закону) розроблено Міністерством юстиції на виконання доручення Прем'єр-міністра України Яценюка А. П. від 19 грудня 2014 року.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проектом Закону пропонується реалізувати рекомендацію 4 Міжнародних стандартів з протидії відмиванню доходів та фінансуванню тероризму і розповсюдженню зброї масового знищення (далі - рекомендація 4 FATF), затверджених Групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), у частині поширення процедури спеціальної конфіскації на всі злочини.

Крім того, проектом Закону пропонується поширити можливість здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження (in absentia) стосовно підозрюваних (обвинувачених), які перебувають на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.

3. Правові аспекти

На сьогодні в кримінальному судочинстві спеціальна конфіскація застосується виключно за активне та пасивне хабарництво (статті 354, 368, 3683, 3684, 369 Кримінального кодексу України (далі - КК)), зловживання повноваженнями (статті 364, 3641, 3652 КК), незаконне збагачення (стаття 3682 КК) та зловживання впливом (стаття 3692 КК).

Проектом пропонується уточнити положення статей 961 і 962 КК, якими застосування спеціальної конфіскації обмежено корупційними злочинами, та виключити з санкцій статей 354, 364, 3641, 3652, 368, 3683, 3684, 369, 3692 КК посилання на застосування спеціальної конфіскація, а з санкцій інших статей Особливої частини КК - на конфіскацію окремих предметів злочинної діяльності.

Такі зміни дозволять застосовувати спеціальну конфіскацію в кримінальному судочинстві виключно на підставі положень Загальної частини КК по всіх злочинах.

Також передбачається внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України, Законів України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції", поширивши дію існуючого в Кримінальному процесуальному кодексі інституту "спеціального кримінального провадження" на підозрюваних (обвинувачених), які перебувають на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, та оголошені у розшук.

Крім того згідно пропонованим проектом загальним правилом спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження здійснюватиметься виключно для осіб, яких оголошено у міждержавний та/або міжнародний розшук.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат із Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону потребує погодження з Міністерством внутрішніх справ, Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством фінансів, Державною службою фінансового моніторингу, Службою безпеки та Генеральною прокуратурою України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць та функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку.

61. Запобігання дискримінації

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує проведення консультацій із громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація проекту Закону не впливає на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Запропоновані проектом зміни сприятимуть реалізації принципу невідворотності покарання для осіб, які перебувають на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, та удосконаленню процедури конфіскації майна, яке використовувалося з метою вчинення злочину або під час вчинення злочину, а також майна, отриманого внаслідок вчинення злочину.

 

Міністр

П. Петренко

Опрос