Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно налога с доходов физических лиц при реструктуризации долгов заемщиков)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.12.2014 № 1560
Дата рассмотрения: 22.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо податку з доходів фізичних осіб при реструктуризації боргів позичальників)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

З початку поточного року відбулось стрімке падіння курсу гривні щодо долара. Кредити в іноземній валюті користувалися попитом серед населення завдяки більш низьким процентним ставкам.

Стрімка та глибока девальвація гривні має наслідком істотне зростання витрат позичальників на погашення кредитів та оплати відсотків за користування ними, що є особливо критичним для громадян, які отримали довгострокові іпотечні кредити в іноземній валюті.

Багато українських родин зараз мають невиплачені кредити, в тому числі - за житло. Їх гривневі доходи не зростають, тому стрімке зростання курсу долару призводить до додаткових витрат родинних бюджетів. Більшість громадян зараз неспроможні виплачувати валютні кредити, які фактично за три місяці здорожчали для них майже на 90 відсотків.

Через вимоги чинного законодавства проблемні позичальники чинять сильний опір при реалізації заставного майна. Це зумовлено тим, що сума боргу платника податку, анульованого кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства визначається як дохід й підлягає оподаткуванню відповідно до вимог встановлених Розділом IV Податкового кодексу України.

Крім того, продаж заставного майна в примусовому порядку тягне за собою його знецінення і банк отримує лише 10 - 20 % від реальної вартості заставного майна, як наслідок - недоотримання коштів банківською установою та ненадходження коштів до бюджету.

Проектом Закону пропонується звільнити громадян від оподаткування суми списаного боргу при конвертації кредитних зобов'язань з іноземної валюти в національну, тому що по факту вони не отримують реальних благ.

2. Цілі та завдання Закону

Основною метою законопроекту є:

- захист інтересів громадян в умовах девальвації національної валюти. Запобігання позбавлення українських родин житла та захист їх прав на гідний рівень життя для себе та своїх родин;

- відновлення довіри громадян до банківської системи;

- звільнення від оподаткування сум списаного боргу при переведенні кредитних зобов'язань з іноземної валюти в національну;

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Законопроектом пропонується внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування сум списаного боргу при реструктуризації та конвертації кредитних зобов'язань з іноземної валюти в національну валюту.

Також пропонується встановити порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна в результаті добровільної реалізації заставного майна для виплати заборгованості замінивши таким чином оподаткування платника податку - боржника при анулюванні безнадійної заборгованості.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють Господарський кодекс України, Податковий кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України "Про банки і банківську діяльність", Закон України "Про іпотеку", Закон України "Про заставу".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту забезпечить конституційне право громадян України на достатній життєвий рівень для себе та своєї родини. Крім того, законопроект забезпечить:

відновлення довіри населення до банківської системи України,

забезпечить для людей додаткові мотиви для дострокового погашення кредитів шляхом передання банку предмету застави та запобігання при цьому нарахування додаткових штрафних санкцій,

надання можливості продовжити користування кредитними ресурсами у своїй діяльності.

 

Народний депутат України

С. П. Мельничук

Опрос