Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об энергосбережении" относительно правовых принципов реализации договоров энергосервиса

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.12.2014 № 1533
Дата рассмотрения: 22.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про енергозбереження" щодо правових засад реалізації договорів енергосервісу"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про енергозбереження" щодо правових засад реалізації договорів енергосервісу" (далі - проект) розроблено з метою забезпечення енергоефективності та енергозбереження, насамперед, заощадливого витрачання енергетичних ресурсів та економії бюджетних коштів закладами бюджетної сфери, що дасть змогу суттєво зменшити споживання газу і теплової енергії шляхом енергозбереження.

Досвід провідних країн Європейського Союзу засвідчує потенціал енергозаощадження будівель від 40 % до 70 %. Запобігання наднормативним витратам на етапі теплоспоживання стримується обмеженими фінансовими ресурсами державного і місцевих бюджетів. Відсутність адміністративних та бюджетних санкцій за неефективне споживання енергоресурсів нівелює в керівників бюджетних установ потребу щодо впровадження енергоощадних заходів.

Фінансування енергозберігаючих проектів за рахунок залучення приватного капіталу через запровадження механізму надання енергосервісних послуг дозволить протягом десятиріччя комплексно вирішити питання енергозбереження в бюджетній сфері та охопити більшу кількість об'єктів, що зменшить поточні видатки бюджетів на утримання будівель та забезпечить ефективне виконання державних програм з підвищення енергоефективності.

Існуючі на сьогодні енергоощадні проекти в бюджетній сфері, в основному, базуються на кредитних ресурсах міжнародних фінансових установ з гарантуванням їх повернення через діючі механізми гарантій бюджетів незалежно від досягнутих показників енергоефективності. Через відсутність законодавчого забезпечення гарантій повернення інвестицій за проектами ЕСКО, інвестиції в енергозбереження бюджетних установ та закладів не мають масштабного підходу з боку приватного капіталу. Мотивацією для залучення інвестицій компаніями, які надаватимуть енергосервісні послуги буде законодавчо врегульований процес з відповідними зобов'язаннями та гарантіями з боку органів місцевого самоврядування та виконавчої влади.

На сьогодні, основними перешкодами залучення приватного капіталу до впровадження енергозберігаючих (енергоефективних) заходів у бюджетних установах (за механізмом енергосервісу), передусім, є відсутність: правового регулювання енергосервісних послуг та типового енергосервісного договору для бюджетних установ; взаємозв'язку між досягнутою економією у бюджетних установах та відшкодуванням витрат на оплату енергосервісних послуг; бюджетних стимулів щодо поступового скорочення видатків бюджетних установ на комунальні послуги та енергоносії та порядку відбору енергозберігаючих (енергоефективних) заходів за критерієм найменшої вартості (державна закупівля), що унеможливлює взаємозв'язок з досягненням показників енергозаощадження в бюджетних установах, а також відсутність гарантій сплати бюджетними установами за енергосервісні послуги через обмеженість бюджетних зобов'язань одним роком.

Законопроект враховує пропозиції експертів за Проектами Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) "Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (впровадження)" та "Реформа міського забезпечення", спеціалістів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень, Українського Центру сприяння розвитку публічно-приватного партнерства, Асоціації енергоаудиторів та інших фахівців у сферах енергозбереження, бюджетного процесу, комунальних послуг.

Прийняття проекту сприятиме реалізації цілеспрямованої політики держави у сфері енергозбереження, спрямованої на зменшення енергетичної залежності України від імпортованих енергоносіїв та переорієнтацією державних ресурсів з поточних витрат на капітальні інвестиції.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є забезпечення енергоефективності та енергозбереження, заощадливого витрачання енергетичних ресурсів та економії бюджетних коштів закладами бюджетної сфери, що дасть змогу суттєво зменшити споживання газу і теплової енергії шляхом енергозбереження.

Для підвищення ефективності споживання комунальних послуг та енергоносіїв та впровадження енергозберігаючих (енергоефективних) й інших заходів, законопроектом передбачається впровадження енергосервісних послуг через механізм ЕСКО як інструмент здійснення цілеспрямованої політики держави у сфері енергозбереження. Законопроектом передбачається створення законодавчої основи для функціонування механізму енергосервісних договорів в бюджетній галузі, розширення сфери надання місцевих гарантій фінансування в межах енергосервісного договору, а також надання прав головним розпорядникам бюджетних коштів укладати енергосервісні договори.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом передбачено:

створення правових засад закупівлі енергосервісних послуг;

залучення інвестицій до реалізації енергоефективих проектів у бюджетних закладах без збільшення місцевого та державного боргу, без надання місцевих або державних гарантій.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

До нормативно-правових актів, які діють у цій сфері суспільних відносин, належать:

Конституція України;

Кодекс України про адміністративні правопорушення;

Закон України "Про енергозбереження";

Закон України "Про здійснення державних закупівель";

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація положень законопроекту не потребує жодних додаткових матеріальних чи будь-яких інших витрат з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття законопроекту

Реалізація положень проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про енергозбереження" щодо правових засад реалізації договорів енергосервісу" створить законодавчу основу для впровадження енергосервісних послуг енергосервісними компаніями в бюджетній сфері, що має на меті суттєве зменшення споживання газу і теплової енергії бюджетними установами і забезпечить економію державного та місцевих бюджеті.

 

Народний депутат України

О. Г. Домбровський

Опрос