Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об автомобильном транспорте" (относительно допуска к международным автомобильным перевозкам грузов на основании положений и регламентов Европейского Союза)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.12.2014 № 1527
Дата рассмотрения: 22.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про автомобільний транспорт" (щодо допуску до міжнародних автомобільних перевезень вантажів на основі положень та регламентів Європейського Союзу)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Законом України від 19.10.2010 N 2608 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження державного регулювання господарської діяльності" скасована процедура ліцензування перевезень вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученні, крім перевезення небезпечних вантажів.

До цього часу ринок міжнародних вантажних перевезень залишається неконтрольованим і на цьому ринку працюють будь-які перевізники, які не мають спеціальних знань, зокрема, транспортного законодавства. Така ситуація призводить до порушень, штрафів та, головне, погіршення іміджу країни.

Здійснення міжнародних перевезень регулюються міжурядовими угодами про міжнародне автомобільне сполучення, більшість з яких ратифікована Верховною Радою України і має силу законів України. Ці угоди передбачають застосування дозвільної системи на проїзд по території іноземної держави. Оскільки паритетності в перевезеннях на практиці ніколи не досягається, дозвільна система, яка має захищати ринок національних перевізників, автоматично призводить до обмеження їх можливостей. Вихід бачиться у введенні без дозвільної системи з країнами Європейського Союзу. Компетентні органи країн Європейського Союзу під час обговорення питання лібералізації перевезень наголошують, що у них існують жорсткі умови допуску до ринку перевезень, а в Україні до перевезень допускаються всі перевізники, в тому числі і ті, хто не в змозі забезпечити якість перевезень.

Держава має запровадити допуск до ринку міжнародних вантажних перевезень, оскільки вони мають свою специфіку, пов'язані з обмеженими ресурсами (квотами іноземних дозволів на проїзд по території іноземних держав) та потребують глибоких знань, що дозволять гідно представляти Україну на міжнародному рівні.

2. Цілі й завдання прийняття Закону

Внесення змін до Закону України "Про автомобільний транспорт" дозволили б забезпечити процедуру допуску перевізників до міжнародних перевезень вантажів на основі критеріїв, прийнятих у країнах Європи.

Це забезпечить можливість встановлення єдиних підходів та вимог до перевізників, які виконують міжнародні перевезення вантажів, що сприятиме підвищенню якості надання послуг з перевезень. Прийняття цього законопроекту сприятиме адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Законопроектом вносяться зміни до Закону України "Про автомобільний транспорт".

Завдяки цим змінам в Україні залишиться ліцензування перевезень пасажирів і небезпечних вантажів у міжнародному та внутрішньому сполученні. Поряд з цим, міжнародні перевезення вантажів потребуватимуть допуску. Порядок такого допуску затверджуватиметься Міністерством інфраструктури України, що відповідатиме Положенню про Міністерство інфраструктури України, яке затверджене Указом Президента України від 12.05.2011 N 581. Законопроект містить посилання на вимоги, які відповідають нормам ЄС та повинні бути виконанні перевізником для отримання такого допуску.

В країнах Євросоюзу запроваджена процедура допуску до ринку перевезень на умовах Регламенту ЄС 1071/2009 від 21.10.2009 "Про встановлення спільних правил стосовно умов, яких потрібно дотримуватись для заняття діяльністю оператора автомобільних перевезень", який передбачає, що автомобільний перевізник повинен відповідати наступним вимогам:

1) добра репутація транспортного підприємства та менеджера;

2) відповідний фінансовий стан перевізника;

3) необхідна професійна компетентність менеджера перевезень;

4) наявність б одного власного транспортного засобу для надання послуг з перевезення вантажів або право на використання такого транспортного засобу відповідно до законодавства;

5) мати службові приміщення, у яких зберігається звітність про фінансово-господарську діяльність підприємства, документи стосовно часу роботи та відпочинку водіїв.

Проектом Угоди про Асоціацію України з Європейським Союзом (додаток 31) передбачено перехідний період в 3 роки для імплементації національного законодавства до зазначеного Регламенту (крім розміру фінансового стану). Тому пропонується першочергово запровадити допуск до діяльності щодо здійснення міжнародних перевезень вантажів на автомобільному транспорті.

Відповідно до статті 16 Регламенту ЄС 1071/2009 та для убезпечення діяльності суб'єктів господарювання та замовників, захисту ринку від недобросовісної конкуренції пропонується створити державний електронний реєстр автомобільних перевізників, що здійснюють міжнародні перевезення. Порядок ведення державного реєстру затверджується Міністерством інфраструктури України.

Поряд з цим, законопроектом пропонується вилучити з Закону України "Про автомобільний транспорт" норми про те, що до міжнародних перевезень пасажирів та небезпечних вантажів допускаються резиденти України, які мають досвід роботи на внутрішніх перевезеннях на договірних умовах не менше ніж три роки. Така норма відсутня у законодавстві Європейського Союзу, не відповідає сучасним реаліям та перешкоджає розвитку підприємств автомобільного транспорту.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом у даній сфері є Закон України "Про автомобільний транспорт".

Реалізація положень законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

У проекті Закону відсутні правила та процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття запропонованого законопроекту сприятиме налагодженню більш прозорих партнерських стосунків між Україною та іноземними державами, дозволить посилити позицію України у переговорному процесі щодо лібералізації перевезень, які здійснюються автомобільним транспортом, забезпечить виконання норм, які передбачені проектом Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Перевізники матимуть прозору систему допуску до міжнародних вантажних перевезень.

 

Народний депутат України

В. М. Остапчук (посв. N 375)

Опрос