Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно уголовной ответственности за нарушение порядка регистрации и личного голосования народными депутатами Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.12.2014 № 1522
Дата рассмотрения: 19.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо кримінальної відповідальності за порушення порядку реєстрації та особистого голосування народними депутатами України)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Конституцією України народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність, вони можуть бути притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані за згодою Верховної Ради України.

Натомість Конституція України та Закон України "Про Регламент Верховної Ради України" визначають, що голосування на засіданнях парламенту здійснюється народним депутатом України особисто за допомогою електронної системи в залі засідань Верховної Ради України або у визначеному для таємного голосування місці біля залу для пленарних засідань.

Водночас, останнім часом у випадку неможливості бути присутнім на засіданні народним депутатом особисто, з метою підтримки того чи іншого законопроекту провладної більшості, у разі відсутності необхідної кількості голосів мають місце випадки передачі особистих карток для голосування або їх дублікатів іншим народним депутатам, а також видачі дублікатів карток за відсутності особистої заяви депутата.

Проте, Кримінальний кодекс України, який має своїм завданням забезпечення охорони прав і свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки, довкілля, конституційного устрою України від злочинних посягань, а також запобігання злочинам, не передбачає кримінальної відповідальності народного депутата України порушення Конституції та Регламенту Верховної Ради України.

Однак, на сьогодні законодавством також не передбачено відповідальності за використання картки іншого народного депутата (в тому числі дубліката) при реєстрації та голосуванні за допомогою електронної системи (голосування за чужою карткою), а також за несанкціоноване втручання в роботу електронної системи голосування Верховної Ради України та видачу дублікату картки для голосування без згоди на те народного депутата.

Враховуючи викладене, на даний час з метою реалізації положень Конституції України та Регламенту Верховної Ради України є досить необхідним запровадження кримінальної відповідальності за порушення порядку реєстрації та особистого голосування народними депутатами України.

2. Цілі і завдання прийняття Закону

Прийняття законопроекту обумовлено потребою запровадження кримінальної відповідальності за використання картки для голосування іншого народного депутата (в тому числі дубліката) при реєстрації та голосуванні за допомогою електронної системи та за несанкціоноване втручання в роботу електронної системи підрахунку голосів Верховної Ради України з метою виконання народними депутатами України конституційного обов'язку - голосувати на засіданнях Верховної Ради України особисто.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проектом Закону з метою введення кримінальної відповідальності за порушення порядку реєстрації та особистого голосування народними депутатами України передбачено внести зміни до Кримінального кодексу України, законів України "Про Регламент Верховної Ради України", "Про статус народного депутата України".

Зокрема, у Кримінальному кодексі України пропонується доповнити Кодекс статтею 365-3 у такій редакції:

"Стаття 365-3. Перевищення влади або службових повноважень

1. Перевищення влади або службових повноважень, тобто умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав чи повноважень, якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, -

карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

2. Перевищення влади або службових повноважень, якщо воно супроводжувалося насильством, застосуванням зброї або болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями, за відсутності ознак катування, -

карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

3. Використання картки іншого народного депутата України, депутата місцевої ради (в тому числі дубліката) при реєстрації та голосуванні за допомогою електронної системи, -

карається позбавленням волі на строк від п'яти до семи років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п'яти років.

4. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, -

караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років";

Також пропонується в Кодексі передбачити такий склад злочину як несанкціоноване втручання в роботу електронної системи підрахунку голосів Верховної Ради України, що призвело до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації або до порушення встановленого порядку її маршрутизації.

Відповідні зміни пропонуються також до законів України "Про Регламент Верховної Ради України", "Про статус народного депутата України".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативними актами, що регулюють дану сферу, є Конституція України; Кримінальний кодекс України; Кримінальний процесуальний кодекс України; закони України "Про Регламент Верховної Ради України", "Про статус народного депутата України".

Прийняття Закону не потребуватиме внесення змін до інших законів актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття Закону забезпечить реалізацію статті 80 Конституції України щодо виконання народними депутатами України конституційного обов'язку голосувати на засіданнях Верховної Ради України особисто.

 

Народний депутат України

В. З. Рабінович

Опрос