Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые Законы Украины относительно государственной финансовой поддержки кредитных союзов в целях выполнения обязательств перед своими членами по возвращению депозитных вкладов (взносов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.12.2014 № 1517
Дата рассмотрения: 18.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до деяких Законів України щодо державної фінансової підтримки кредитних спілок з метою виконання зобов'язань перед своїми членами по поверненню депозитних вкладів (внесків)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до Закону України "Про кредитні спілки" кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Станом на 31.12.2013 року за даними Нацкомфінпослуг кількість кредитних спілок становить 624, відокремлених підрозділів - 614.

Під час світової фінансової кризи держава надала допомогу ряду проблемних банків шляхом рефінансування, що дозволило гарантувати вкладникам збереження їх заощаджень. Однак кредитні спілки, які постраждали через неможливість повернення виданих кредитів, залишились поза увагою держави. Значна частина вкладників (членів) кредитних спілок - це люди похилого віку: пенсіонери, інваліди та ветерани Великої Вітчизняної війни, які, як правило, вносили до кредитних спілок всі наявні в них кошти, сподіваючись отримати добавку до пенсії, або ж залишити спадок своїм дітям.

Така ситуація призвела до того, що понад п'ять років членам кредитних спілок не повертаються депозити та не виплачуються нараховані відсотки.

З метою зняття соціальної напруги, захисту прав десятків тисяч громадян України, пропонується запровадити можливість надання державної фінансової підтримки кредитним спілкам, які неспроможні виконувати зобов'язання перед своїми членами по поверненню депозитних вкладів (внесків), шляхом видачі довгострокового безвідсоткового кредиту на термін та у розмірах, необхідних для виконання нею зобов'язань перед своїми членами.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є надання державної фінансової підтримки кредитним спілкам, які неспроможні виконувати зобов'язання перед своїми членами по поверненню депозитних вкладів (внесків), шляхом видачі довгострокового безвідсоткового кредиту на термін та у розмірах, необхідних для виконання нею зобов'язань перед своїми членами.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Проектом закону пропонується запровадити можливість надання Національним банком України на підставі подання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, фінансову підтримку кредитним спілкам, які неспроможні виконувати зобов'язання перед своїми членами по поверненню депозитних вкладів (внесків), шляхом видачі довгострокового безвідсоткового кредиту на термін та у розмірах, необхідних для виконання нею зобов'язань перед своїми членами. Розмір кредиту, термін та порядок його повернення встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за зверненням Правління кредитної спілки до якого додається відповідне фінансово-економічне обґрунтування. Порядок та умови надання фінансової підтримки кредитним спілкам встановлюються Кабінетом Міністрів України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про кредитні спілки" та ін.

Прийняття проекту не потребує внесення змін до чинного законодавства України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Громадська антикорупційна експертиза не проводилась.

7. Прогноз результатів

Наслідком прийняття законопроекту стане захист майнових прав громадян, які є членами кредитних спілок.

 

Народний депутат України 

С. М. Каплін

Опрос