Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно организации предоставления домедицинской помощи

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.12.2014 № 1516
Дата рассмотрения: 19.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації надання домедичної допомоги"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Щороку в Україні помирає 755 тис. осіб. З них 259 тис. осіб працездатного віку. Серед осіб працездатного віку 130 тис. гине внаслідок захворювань серцево-судинної системи, травм, ДТП.

За статистикою середньомісячна заробітна плата в Україні складає 3000 грн. Тобто в середньому кожна працездатна особа створює продукції, (надає послуг, виконує робіт) на суму, еквівалентну її заробітній платі. За десять років праці така особа могла б створити продукції на суму 360 тис. грн. Отже, щорічна втрата працездатного населення коштує державі щорічно 77 млрд. грн. Це не враховуючи витрат, пов'язаних з підготовкою (освітою) працівників, виплатою пенсій у зв'язку із втратою годувальника. Але усі ці витрати не порівняти з трагедією для родини померлої особи.

За підрахунками провідних експертів - за умови, коли 10 % населення країни володіє правилами надання домедичної допомоги, летальність на догоспітальному етапі зменшується в середньому на 20 %. При досягненні цього показника в Україні можливо щороку рятувати 26 тис. осіб. Це дасть можливість зберегти державі більш ніж 9 млрд. грн.

Надання домедичної допомоги особливо актуально для осіб, які мають серцево-судинні захворювання. А до таких осіб можна віднести близько дві третини населення України.

Середній час прибуття швидкої медичної допомоги на місце пригоди складає 10 хвилин. За статистикою, якщо допомога надається на 10-й хвилині, шанс на виживання людини при зупинці серця складає менш ніж 5 %. В той же час, якщо такій людині надати домедичну допомогу на 1-й хвилині, її шанс на виживання збільшиться до 80 %.

Крім того, 25 - 30 % людських життів можна врятувати, якщо після отримання важких травм одразу надати постраждалому протишокову домедичну допомогу. 40 % постраждалих в ДТП не доживають до приїзду швидкої через ненадання їм домедичної допомоги.

Разом з тим, у зв'язку з відсутністю в державі системи надання домедичної допомоги 82 % громадян вважають, що не готові надати домедичну допомогу з причини відсутності необхідних знань та навичок, а 68 % громадян - з причини боязні нашкодити постраждалому.

2. Цілі і завдання прийняття акту

Законопроект розроблено з метою організації надання домедичної допомоги в Україні.

Завданням законопроекту є зменшення смертності серед населення шляхом навчання частини населення навичкам надання домедичної допомоги.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується внести зміни до Основ законодавства України про охорону здоров'я та Закону України "Про екстрену медичну допомогу", зокрема передбачається:

розширити коло осіб, які зобов'язані надавати домедичну допомогу;

покласти обов'язок на підприємства, установи, організації забезпечити осіб, які зобов'язані надавати домедичну допомогу, аптечкою домедичної допомоги;

для створення серед населення ресурсу осіб, здатних надати домедичну допомогу, включити до стандартів середньої, професійно-технічної і вищої освіти набуття навичок надання домедичної допомоги учнями та студентами;

встановити державний нагляд (контроль) за організацією надання домедичної допомоги відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";

розробити та затвердити правила домедичної допомоги.

4. Стан нормативно-правової бази для прийняття проекту акта

Нормативно-правова база для прийняття цього проекту складається з Конституції України, Основ законодавства України про охорону здоров'я, Закону України "Про екстрену медичну допомогу".

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України. Нині підготовка та підвищення кваліфікації осіб, які зобов'язані надавати домедичну допомогу, здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 року N 1115, пунктом 9 якої передбачено, що:

"9. Підготовка та підвищення кваліфікації проводяться установами на підставі договорів, які укладаються з відповідними органами виконавчої влади, підприємствами (установами, організаціями).

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Очкується, що у зв'язку із прийняттям акта буде створена стабільна система надання домедичної допомоги в Україні, завдяки якій суттєво зменшиться смертність населення.

 

Народний депутат України 

Т. Бахтеєва

Опрос