Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О приостановлении действия Закона Украины "Об очищении власти"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.12.2014 № 1515
Дата рассмотрения: 19.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про зупинення дії Закону України "Про очищення влади"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Законопроекту

Прийняття Закону України "Про очищення влади" викликало значний резонанс в суспільстві через очевидне порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина.

Прем'єр - Міністр України Арсеній Яценюк заявив, що "… 1000000 різного роду чиновників, державних службовців, працівників правоохоронних органів підпадають під дію Закону про люстрацію…" (http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=247610829&cat_id=244823857 - офіційний веб-сайт Кабінету Міністрів України).

Положення Закону України "Про очищення влади" були предметом аналізу Європейської комісії Ради Європи "За демократію через право" (Венеціанської комісії), членом якої з 1995 року є Україна.

Так, результатом аналізу Закону Європейською комісією "За демократію через право" (Венеціанської комісії) стали наступні висновки:

a) Застосування люстраційних заходів до періоду правління радянської комуністичної партії через багато років після падіння цього режиму і вступу в силу демократичної Конституції в Україні вимагатимуть переконливих причин, які б виправдали існування реальної загрози демократії, яку колишні комуністи становлять сьогодні; Комісія вважає, що важко виправдати таку запізню люстрацію.

b) Застосування люстраційних заходів щодо недавнього періоду, протягом якого президентом був пан Янукович, по суті, є тотожнім тому, щоб поставити під сумнів функціонування діючої конституційно-правової системи України як демократичної держави, де панує верховенство права.

c) Закон про люстрацію містить кілька серйозних недоліків і вимагає перегляду, принаймні, наступного:

- люстрація повинна застосовуватися тільки до тих посад, які дійсно можуть становити значну загрозу для прав людини та демократії; перелік посад, який підлягає люстрації, повинен бути переглянутий;

- вина повинна бути доведена в кожному окремому випадку, і не може презюмуватися лише на підставі приналежності до категорії державних посад; критерії люстрації повинні бути переглянуті;

- повноваження щодо проведення люстрації необхідно забрати у Міністерства юстиції та передати їх спеціально створеній незалежній комісії, з активним залученням громадянського суспільства;

- процедура люстрації повинна проходити з дотриманням гарантій справедливого судового розгляду (право на адвоката, рівність сторін, право бути заслуханим); адміністративне рішення щодо люстрації повинно бути призупинено на час оскарження в суді і до остаточного рішення суду. Закон про люстрацію повинен конкретно передбачати ці гарантії;

- люстрація суддів повинна здійснюватися тільки при дотриманні конституційних положень, що гарантують їх незалежність, і тільки Вища рада юстиції має нести відповідальність за будь-яке звільнення судді. Венеціанська комісія не бачить жодних підстав для розповсюдження Закону про люстрацію на суддів, враховуючи, що вони стали об'єктом іншого спеціального Закону про люстрацію, прийнятого всього кілька місяців тому;

- оприлюднення інформації про осіб, до яких застосовуються люстраційні заходи, має відбуватися тільки після винесення судом остаточного рішення (пункт 104 Висновку N 788/2014 Європейської комісії "За демократію через право" (Венеціанської комісії) щодо Закону України "Про очищення влади").

Відповідно до п. 3 висновку Венеціанської комісії, Українська делегація в складі пана Павла Петренка, Міністра юстиції; народних депутатів пана Леоніда Ємця, пана Єгора Соболєва і пана Георгія Лохвинського, а також пані Тетяни Козаченко, Голови відділу люстрації, відвідали Венецію і представили ряд аргументів, що стосуються Закону про люстрацію. Вони визнали необхідність внесення поправок до Закону про люстрацію і звернулися за допомогою до Венеціанської комісії для того, щоби сформувати ефективну систему люстрації, яка відповідає вимогам діючих міжнародних стандартів.

Відповідно до п. 105 висновку "Українська влада погодилась з тим, що Закон про люстрацію вимагає вдосконалення задля приведення у відповідність до прийнятих міжнародних стандартів і просить допомоги Венеціанської Комісії. Комісія вітає прихильність української влади, та готова надати свою допомогу при внесенні змін і поправок до Закону про Люстрацію.".

Подальше застосування чинної редакції Закону України "Про очищення влади" в умовах визнання Венеціанською комісією і, навіть, авторами Закону його невідповідності міжнародним стандартам, означатиме свідоме порушення конституційних прав і свобод сотень тисяч громадян України, потягне за собою величезну суспільну напругу, матиме тяжкі наслідки для люстрованих осіб та їх сімей, вимагатиме відшкодування за рахунок коштів державного бюджету України судових витрат та виплат заробітної плати за час вимушеного прогулу незаконно звільненим з роботи особам, права яких підлягатимуть поновленню. Окрім цього, в деяких випадках дієве поновлення прав незаконно люстрованих осіб буде проблематичним (наприклад, щодо поновлення на роботі), а в деяких випадках неможливою (відновлення репутації).

Продовження застосування люстраційних заходів на підставі існуючої редакції закону завдає значної шкоди міжнародній репутації України, особливо в контексті євроінтеграційних процесів в нашій країні.

З урахуванням вищенаведеного, дію Закону України "Про очищення влади" слід негайно зупинити для запобігання подальшого порушення прав і свобод громадян і уникнення непоправних наслідків таких люстраційних процесів.

2. Цілі і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою захисту прав, свобод та інтересів громадян України, на яких може несправедливо розповсюджувати свою дію Закон України "Про очищення влади".

3. Місце законопроекту в системі законодавства

До нормативно-правових актів, які діють у цій сфері суспільних відносин, належить Закон України "Про очищення влади".

Прийняття даного законопроекту не вимагає внесення змін до інших законодавчих актів.

4. Основні положення законопроекту

Зазначеним законопроектом пропонується зупинити дію Закону України "Про очищення влади" N 1682-VII.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього законопроекту не передбачає додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття Законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить захистити права, свободи та інтереси громадян України, на яких може несправедливо розповсюджувати свою дію Закон України "Про очищення влади".

 

Народний депутат України

М. Л. Скорик

Опрос