Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 9 Закона Украины "О гуманитарной помощи" (относительно недопущения затягивания сроков проведения санитарного, ветеринарного, фитосанитарного, радиологического и экологического контроля гуманитарной помощи)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.12.2014 № 1509
Дата рассмотрения: 18.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 9 Закону України "Про гуманітарну допомогу" (щодо недопущення затягування строків проведення санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю гуманітарної допомоги)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до статті 9 Закону України "Про гуманітарну допомогу" митне оформлення товарів (предметів) гуманітарної допомоги проводиться тільки після здійснення необхідних видів контролю: санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю.

Також норми статті 9 Закону України "Про гуманітарну допомогу" зобов'язують органи, які безпосередньо займаються санітарним, ветеринарним, фітосанітарним, радіологічним та екологічним контролем товарів (предметів) гуманітарної допомоги, забезпечувати оперативне безкоштовне та якісне проведення цього контролю.

Однак зараз, на жаль, склалася ситуація, коли проведення зазначених видів контролю та оформлення відповідних документів контролюючими органами, що здійснюють ці види контролю, необґрунтовано затягується. Внаслідок цього, по-перше, люди, які опинились у складній життєвій ситуації та потребують невідкладного надання гуманітарної допомоги, не можуть цю допомогу вчасно отримати. По-друге, благодійники змушені сплачувати власні гроші за кожний день зберігання гуманітарної допомоги на складах (незважаючи на те, що митне оформлення цієї допомоги затягується не з їхньої вини, а з в вини держави та її органів, які оперативно не проводять вищезгадані види контролю). Адже згідно із пунктом 3 Порядку митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2000 р. N 544) до отримання відповідних дозволів вищезазначених контролюючих органів гуманітарний товар передається на тимчасове зберігання під митним контролем отримувачу гуманітарної допомоги.

Тому вказана проблемна ситуація потребує прийняття цього законопроекту, положення якого направлені на недопущення затягування строків проведення санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю гуманітарної допомоги.

Законопроект має величезну актуальність, зокрема, у зв'язку з проведенням АТО. Адже учасники АТО, їхні родини та мирне населення, яке постраждало від збройного протистояння на Сході України, дуже потребують надання різноманітної гуманітарної допомоги.

2. Цілі, завдання, загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект покликаний внести зміни до Закону України "Про гуманітарну допомогу" з тим, щоб не допускати затягування строків проведення санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю гуманітарної допомоги та оформлення відповідних документів органами, які здійснюють зазначені види контролю.

Так законопроектом пропонується встановити, що в разі визнання товарів (предметів) гуманітарною допомогою орган, який визнав товари (предмети) гуманітарною допомогою, не пізніше наступного дня зобов'язаний надіслати повідомлення про це до органів, які здійснюють санітарний, ветеринарний, фітосанітарний, радіологічний та екологічний контроль товарів (предметів) гуманітарної допомоги.

Кожен такий орган зобов'язаний безкоштовно оформити всі передбачені законодавством документи, які повинні бути ним оформлені в ході здійснення та за результатами здійснення зазначених видів контролю товарів (предметів) гуманітарної допомоги, не пізніше семи днів після дня отримання таким органом відомостей про факт визнання товарів (предметів) гуманітарною допомогою (крім випадків, коли керівник відповідного органу контролю прийняв мотивоване рішення про подовження зазначеного строку, вказавши в цьому рішенні конкретні причини його прийняття).

Також законопроектом передбачається доручити Кабінету Міністрів України розробити та затвердити спрощений порядок здійснення санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю товарів (предметів) гуманітарної допомоги з метою недопущення наявності відповідних законодавчих прогалин з цих питань, надмірної формалізації та необґрунтовано складних правил проходження зазначених видів контролю, а також з метою недопущення затягування строків проведення зазначених видів контролю.

Таким чином, законопроект стосується актуального питання оперативного розмитнення гуманітарних вантажів, що надходять до України.

3. Стан нормативно-правової бази в даній сфері державного регулювання

Питання, яких торкається законопроект, регулюються, зокрема, Конституцією України, Законом України "Про гуманітарну допомогу", Порядком митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги (цей Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2000 р. N 544) тощо.

В разі прийняття законопроекту реалізація його положень не потребуватиме внесення змін до інших законів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не призведе до зміни показників бюджету.

5. Очікувані соціально-економічні та інші наслідки застосування положень законопроекту після його прийняття

Запровадження змін, передбачених законопроектом, надасть можливість позитивно вплинути на вирішення проблеми із затягуванням строків проведення санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю гуманітарної допомоги.

Адже є неприпустимою ситуація, коли органи державної влади затягують проведення зазначених видів контролю. Тому що внаслідок цього, насамперед, страждають люди, які чекають надання гуманітарної допомоги. Крім того, благодійники змушені витрачати зайві гроші за зберігання гуманітарного вантажу до моменту його розмитнення (замість того, щоб витратити ці гроші на благодійні цілі); громадяни України ще більше втрачають довіру до органів державної влади; міжнародний імідж України зазнає значних втрат, в тому числі втрачається довіра іноземних благодійників. Водночас слід очікувати, що прийняття цього законопроекту та реалізація його положень дозволить ці проблеми вирішити.

 

Народний депутат України 

В. Л. Константіновський

Опрос