Идет загрузка документа (14 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О некоторых вопросах по восстановлению утраченного страхового стажа работникам Александрийского буроугольного комплекса (относительно урегулирования вопроса отсрочки налогового долга по налоговым обязательствам по уплате страховых взносов на общеобязательное государственное пенсионное страхование)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.12.2014 № 1508
Дата рассмотрения: 18.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про деякі питання щодо відновлення втраченого страхового стажу працівникам Олександрійського буровугільного комплексу (щодо врегулювання питання відстрочення податкового боргу по податкових зобов'язаннях зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Необхідність прийняття проекту Закону України "Про деякі питання щодо відновлення втраченого страхового стажу працівникам Олександрійського буровугільного комплексу (щодо врегулювання питання відстрочення податкового боргу по податкових зобов'язаннях зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування)" обумовлена потребою вирішення комплексу існуючих соціально-економічних проблем, які, починаючи з 2004 року, поступово накопичувались на підприємствах буровугільного комплексу м. Олександрія Кіровоградської області і не вирішувалися роками, що призвело до занепаду Олександрійського буровугільного комплексу, припинення видобутку та переробки бурого вугілля, великої соціальної напруги у регіоні, втрати працівниками буровугільних підприємств прав на страховий пенсійний стаж.

Запропонований законопроект направлений на виправлення соціальної несправедливості та відновлення соціальних прав працівникам вугільної галузі. Порушення відбулися у процесі здійснення діяльності приватними структурами ТОВ "Індустріально-виробнича об'єднана компанія "Експлерент" (м. Дніпропетровськ) і ЗАТ "Енерговугілля" (м. Донецьк) (далі - Орендарі) на орендованому майні та трудових ресурсах структурних підрозділів ДХК "Олександріявугілля", невиплата заробітної плати працівникам, несплата обов'язкових державних страхових коштів, доведення до банкрутства, повернення до сфери управління Мінвуглепрому шляхом передачі майна на баланс державного підприємства "Трест" Олександріярозрізбуд" без реорганізації орендарів та встановлення правонаступництва за їх зобов'язаннями перед працівниками буровугільних підприємств.

Примусити приватні структури ТОВ "ІВОК "Експлерент", ЗАТ "Енерговугілля" погасити заборгованість у судовому порядку, не є можливим. У ході проведення виконавчих дій працівниками прокуратури Кіровоградської області, кошти та майно, на яке можна звернути стягнення у рахунок погашення заборгованості, у зазначених структур не виявлено.

Сприятливі умови для порушень були обумовлені відсутністю державного контролю за станом виконання інвестиційних зобов'язань.

Приблизно 356 працівників Олександрійських буровугільних підприємств втратили близько п'яти років страхового пенсійного стажу, працюючи під час дії договорів передачі в оренду державного майна.

За оперативними даними Пенсійного фонду України, станом на 01.12.2013 року, за підприємствами вугільної галузі, які здійснювали діяльність на орендованому майні та трудових ресурсах ДКХ "Олександріявугілля", обліковується заборгованість 47 425,9 тис. грн.

Законопроектом пропонується врегулювання питання відстрочення податкового боргу по податкових зобов'язаннях зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зарахуванням пенсійного стажу працівникам державних підприємств, цілісних майнових комплексів ДХК "Олександріявугілля", згідно записів у трудових книжках за період дії договорів передачі в оренду державного майна.

Сплату боргу по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пропонується покласти на потенційного промислового інвестора, покупця або орендаря, шляхом укладання інвестором угоди з Пенсійним фондом України про реструктуризацію зазначеного боргу та сплату частинами, на термін, який задовольнить обидві сторони. Реструктуризація боргу, сплата частинами на термін, який буде погоджений двома сторонами (Пенсійним фондом України та інвестором) не буде лягати важким фінансовим тягарем на інвестора, відлякувати інвестора, сприятиме відновленню довіри громадян до держави, яка гарантує соціальні права, згідно Конституції України.

Фонд державного майна України, Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі та місцева облдержадміністрація, при наявності інвестора, дають Зобов'язання щодо включення до інвестиційного договору умови обов'язкового зобов'язання потенційного промислового інвестора, покупця або орендаря активів Олександрійського буровугільного комплексу про сплату податкового боргу перед Пенсійним фондом України, який утворився в процесі здійснення діяльності Орендарями на орендованому майні та трудових ресурсах структурних підрозділів ДХК "Олександріявугілля". Зобов'язавши Інвестора укласти угоду з Пенсійним фондом України про реструктуризацію зазначеного боргу та сплату частинами, на термін, який задовольнить обидві сторони.

На підставі Зобов'язання відповідних державних органів, Пенсійний фонд України приймає компромісне рішення щодо врегулювання питання відстрочення податкового боргу по податковим зобов'язанням зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування шляхом відстрочення податкового боргу збанкрутілих Орендарів, на період пошуку інвестора, на підставі Рішення - Зобов'язання та зарахування пенсійного (страхового) стажу працівникам структурних підрозділів ДХК "Олександріявугілля", за рахунок погашення боргу потенційним інвестором, на підставі Акту та Рішення - Зобов'язання. Зарахування страхового стажу відображається в даних обліку платежів у Пенсійному фонді та обліковується в системі персоніфікованого обліку внесків як період, за який сплачено страхові внески.

Коротка історична довідка

У 2004 році, за згодою Мінпаливенерго, Регіонального відділення Фонду державного майна по Кіровоградській області - укладено договори оренди цілісних майнових комплексів структурних підрозділів ДХК "Олексанріявугілля" з ТОВ "ІВОК "Експлерент" (Олександрійське вантажно-транспортне управління, Брикетна фабрика "Байдаківська", ТЕЦ N 1-2, Олександрійське ремонтно-будівельне управління, Олександрійське районне енергоуправління, Розріз "Морозівський") та ЗАТ "Енерговугілля" (Брикетна фабрика "Димитрівська", Розріз "Костянтинівський, Олександрійський рудо-ремонтний завод, Управління монтажних та демонтажних робіт, Олександрійська ТЕЦ-3).

За час оренди зупинилося виробництво, пускові комплекси не вводились в експлуатацію.

У зв'язку із зазначеним, договори оренди, укладені з ТОВ "ІВОК "Експлерент", були достроково розірвані і державне майно у примусовому порядку повернуто до сфери управління Мінвуглепрому в січні та липні 2007 року. Що стосується структурних підрозділів орендованих ЗАТ "Енерговугілля", термін договорів оренди яких закінчився 23 квітня 2009 року, то у зв'язку із закінченням вказаних договорів оренди, Мінвуглепром своїм наказом від 20.07.2009 р. N 292 повернув майно з оренди і передав на баланс державного підприємства "Трест "Олександріярозрізбуд".

До держави повернуто залишки державного майна цілісних майнових комплексів структурних підрозділів ДХК "Олександріявугілля", але без реорганізації орендарів та встановлення правонаступництва за їх зобов'язаннями перед працівниками буровугільних підприємств.

У 2008 та 2009 роках частину документів з особового складу та фінансової документації працівників ТОВ "ІВОК "Експлерент" передано до архівного відділу Олександрійської міської ради Кіровоградської області. І частина колишніх працівників буровугільних підприємств можуть отримувати там довідки для підтвердження трудового стажу. Однак, згідно чинного законодавства, страховий стаж нараховується після відповідних відрахувань по страхових внесках.

Пенсійним законодавством України чітко визначено умови при виході на пенсію. Першочерговою умовою є набуття необхідного страхового стажу. Страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менш ніж мінімальний страховий внесок.

У випадку з працівниками структурних підрозділів ДХК "Олександріявугілля" роботодавець-орендар не сплачував до Пенсійного фонду внески, залишки майна до держави поверталися без реорганізації орендарів та встановлення правонаступництва за їх зобов'язаннями перед працівниками буровугільних підприємств, що призвело до втрати робітниками страхового стажу.

У результаті дій як державних чиновників, так і приватних структур, порушені соціальні гарантії працівників буровугільних підприємств.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою цього Закону є відновлення страхового (пенсійного) стажу працівникам державних підприємств Олександрійського буровугільного комплексу, який вони втратили в результаті дій як державних чиновників, так і приватних структур, що призвело до порушення соціальних гарантій працівників буровугільних підприємств.

Шляхом досягнення мети цього законопроекту є компромісне рішення, а саме: зобов'язати Фонд державного майна України та Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, при наявності інвестора, надати зобов'язання щодо включення до інвестиційного договору умови обов'язкового зобов'язання потенційного промислового інвестора, покупця або орендаря активів Олександрійського буровугільного комплексу про сплату податкового боргу перед Пенсійним фондом України, який утворився у процесі здійснення діяльності Орендарями на орендованому майні та трудових ресурсах структурних підрозділів ДХК "Олександріявугілля", шляхом укладання інвестором угоди з Пенсійним фондом України про реструктуризацію зазначеного боргу та сплату частинами, на термін, який задовольнить обидві сторони.

На підставі зазначеного зобов'язання, Пенсійний фонд України приймає компромісне рішення щодо зарахуванням пенсійного стажу працівникам державних підприємств, цілісних майнових комплексів ДХК "Олександріявугілля", згідно записів у трудових книжках за період дії договорів передачі в оренду державного майна приватним підприємствам ТОВ "ІВОК "Експлерент" та ЗАТ "Енерговугілля".

3. Правові аспекти

Законопроектом передбачається внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту у запропонованій редакції не потребує додаткових видатків з державного та місцевих бюджетів України.

5. Позиція зацікавлених органів

Проект акта необхідно погодити з Пенсійним фондом України, Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Міністерством фінансів України.

6. Регіональний аспект

Проект акта стосується розвитку регіону. Необхідність подальшого розвитку буровугільної галузі, залучення інвесторів до регіону, врегулювання проблемного питання щодо забезпечення соціальних гарантій працівників буровугільних підприємств.

7. Запобігання корупції

Проект акта не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень, та не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.

8. Громадське обговорення

Проект акта не потребує консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта стосується соціально-трудової сфери та підтримується галузевою профспілкою.

10. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту усуне порушення законодавства про працю та пенсійне страхування відносно працівників Олександрійського буровугільного комплексу.

 

Народний депутат України 

А. І. Кузьменко

Опрос