Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О железнодорожном транспорте" относительно усиления контроля и устранения злоупотреблений

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.12.2014 № 1507
Дата рассмотрения: 17.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про залізничний транспорт" щодо посилення контролю та усунення зловживань"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Зростання обсягів перевезень, нестача і зношеність локомотивів зумовлюють необхідність подальшого підвищення ефективності управління перевізним процесом на основі достовірної оперативної інформації про дислокацію на залізничних ділянках і станціях.

Створення системи моніторингу переміщення залізничного транспорту дозволить використовувати її для вирішення завдань транспортної логістики в системах управління перевезеннями і автоматизованих системах управління рухомим складом, завдяки чому вдасться забезпечити виконання ряду завдань:

- визначення місцезнаходження тепловозу, його напряму, швидкості руху та ряду інших параметрів;

- контроль за дотриманням графіка руху - облік пересування тепловозів, автоматичний облік доставки вантажів в задані точки та ін.;

- збір статистки та оптимізація маршрутів - аналіз пройдених маршрутів, швидкісного режиму, витрати палива і ін.

Вивчення теперішньої ситуації на українських залізницях показує масштабні зловживання і розкрадання.

Так, найбільш поширеною схемою є використання локомотивів Державної адміністрації залізничного транспорту України (далі - Укрзалізниця) для перевезення вантажів підприємств без укладання прямих контрактів за усною домовленістю. Тобто, підприємство безпосередньо домовляється з керівництвом місцевого відділення Укрзалізниці про перевезення вантажів. В результаті використовуються ресурси рухомого складу і паливно-мастильних матеріалів, - а на рахунок Укрзалізниці і до Державного бюджету України не надходить жодних коштів. Такі ганебні явища мають місце у зв'язку з відсутністю можливості контролю фактичного (а не за документами) місцезнаходження рухомого складу.

Також досить розповсюдженим є розкрадання паливно-мастильних матеріалів Укрзалізниці, особливо дизельного палива, яке потім реалізується за заниженими цінами на внутрішньому ринку. Встановлення систем моніторингу переміщень на автономних локомотивах, первинним двигуном яких є двигун внутрішнього згорання дозволить отримати інформацію про те, скільки пального і коли було залито в бак локомотиву; чи були відливи; яка фактична норма витрати палива за одиницю часу.

На жаль, ці корупційні схеми досить розповсюджені в масштабах країни і призводять до зниження прибутковості Укрзалізниці та недоотримання коштів Державним бюджетом.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Основною метою прийняття запропонованого проекту Закону України є забезпечення організації та моніторинг переміщень залізничного транспорту, підвищення його рентабельності за рахунок оптимізації маршрутів переміщення та припинення корупційних схем.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом вносяться зміни до Закону України "Про залізничний транспорт" і пропонується запровадити систему моніторингу переміщень залізничного транспорту, в рамках якої передбачається обов'язковість встановлення пристроїв контролю місця знаходження на всі локомотиви, які використовуються на території України, та пристроїв контролю витрат пального на всі автономні локомотиви, первинним двигуном яких є двигун внутрішнього згоряння.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Реалізація положень цього законопроекту потребує внесення змін лише до Закону України "Про залізничний транспорт" та приведення підзаконних нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

За інформацією Укрзалізниці (додається) на залізницях України використовуються такі серії тепловозів (автономних локомотивів, первинним двигуном яких є двигун внутрішнього згоряння):

- магістральні: 2ТЕ116 - 129 од., М62 - 31 од., 2М62 в/і - 78 од., 2ТЕ10 в/і - 49 од., ТЕП70 - 27 од., ТЕП150 - 2 од.;

- маневрові: ЧМЕЗ в/і - 973 од., ЧМЕ2 - 4 од., ТГМ23 - 7 од., ТГК2 - 4 од., ТЕМ18ДМ - 1 од.

Тобто, загальна кількість тепловозів локомотивів із двигуном внутрішнього згорання складає 1305 од. Для реалізації положень даного проекту Закону необхідно придбати обладнання для моніторингу переміщень та контролю витрат пального тепловозів. Враховуючи середню вартість такого устаткування на ринку України - 9000 грн/од. (ціна вказана з вартістю встановлення), для забезпечення всіх тепловозів знадобиться 11 745000 грн.

Однак, з урахуванням практичного досвіду встановлення подібного обладнання на автотранспорті, навіть мінімальна оцінка економії вказує на зменшення витрат за рахунок недопущення несанкціонованих перевезень на 5 % та за рахунок недопущення крадіжок пального на 10 % (а реалістична - на зменшення витрат за рахунок недопущення несанкціонованих перевезень на 15 % та за рахунок недопущення крадіжок пального на 20 %).

Таким чином, враховуючи дані витрат дизельного палива Укрзалізницею за 2012 рік - 333,3 тис. т, що в грошовому еквіваленті складало 3,5 млрд. грн., навіть при мінімальному прогнозі економії 15 % вдалось би заощадити 520000000 грн., тобто близько 40 млн. протягом місяця. Це свідчить про те, що встановлення пристроїв моніторингу переміщень та пристроїв контролю витрат пального на всі тепловози дозволить повернути витрачені на це кошти вже за перший місяць експлуатації.

Хочу зауважити, що подібні системи вже використовуються на багатьох підприємствах України. Так, наприклад, у КП "Київпастранс" працює Автоматизована система диспетчерського управління (далі - АСДУ), до якої входять автобусні маршрути (як звичайного режиму, так і комунальні маршрутні таксі), тролейбусні і трамвайні маршрути.

Основні результати впровадження АСДУ - покращення показників виконання запланованої транспортної роботи, регулярність руху за рахунок мінімізації впливу людського фактору на процес організації перевезень пасажирів, оптимізації розкладу руху на основі аналізу даних, напрацьованих системою, та можливості більш оперативного реагування в кожній конкретній ситуації для максимально якісного забезпечення перевезень.

Система, впроваджена у КП "Київпастранс", дозволяє в автоматичному режимі фіксувати кожний виконаний рейс і на підставі цих даних розраховувати витрати палива, заробітну плату водіїв тощо. Згідно інформації КП "Київпастранс", запровадження АСДУ дозволило збільшити доходи підприємства на 15 млн. грн. на рік.

Реалізація положень цього законопроекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про залізничний транспорт" щодо посилення контролю та усунення зловживань" сприятиме підвищенню ефективності та дохідності залізничного транспорту України.

 

Народний депутат України 

Д. Б. Макар'ян

Опрос