Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 15 Закона Украины "О государственном регулировании производства и оборота спирта этилового, коньячного и плодового, алкогольных напитков и табачных изделий" (относительно увеличения размеров платы за лицензии на право оптовой торговли или розничной торговли алкогольными напитками или табачными изделиями)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.12.2014 № 1488
Дата рассмотрения: 16.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (щодо збільшення розмірів плати за ліцензії на право оптової торгівлі чи роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами)"

1. Обґрунтування необхідності законопроекту

Законопроект розроблено з метою збільшення надходжень до місцевих бюджетів в Україні.

Міністерство фінансів Україні у своєму проекті Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)" запропонувало для зміцнення фінансової самостійності місцевих бюджетів запровадити ставки акцизного податку з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Така пропозиція не може бути підтримана з наступних причин:

• Хоча цей податок називається акцизом, фактично це запровадження нового податку, бо змінюється суб'єкт оподаткування: раніш це були лише виробники та імпортери, а тепер додатково мають обкладатися заклади роздрібної торгівлі. Також має бути запроваджена нова форма податкової звітності.

• Запропоновано, щоб ставки податку встановлювалися за рішенням сільської, селищної або міської ради у розмірі від 2 до 5 відсотків від вартості. Такий порядок має серйозні корупційні ризики. Також новий податок спонукає до штучного заниження обсягу продажів, залучення нелегального товару та інших форм ухиляння від податків.

• В Європі немає аналогів такого виду податків.

• Порядок нарахування нового податку призведе до масового незадоволення продавців та споживачів. Розглянемо реальну ситуацію: споживач хоче купити пачку сигарет. На нижньому торці пачки зазначена максимальна роздрібна ціна, наприклад, 11 гривень. Міська рада встановила ставку податку в розмірі 4 %. Це означає, що продавець має сплатити за продаж такої пачки 44 копійки податку, при цьому він має продати її не дорожче, ніж по 11 гривень 44 копійки. Якщо ж він продасть пачку за 11 гривень 45 копійок, то, відповідно до запропонованих змін до Статті 17 Закону "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" продавець має сплатити штраф в розмірі не менше 10000 гривень.

Проте загальна ідея про наповнення місцевих бюджетів за рахунок додаткового оподаткування алкогольних та тютюнових виробів є позитивною. Але її можна вирішити не за рахунок запровадження нового податку, а шляхом збільшення чинної плати за ліцензію на право торгівлі алкоголем або тютюном.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" плата за ліцензії на право оптової торгівлі чи роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами зараховується до місцевих бюджетів. Збільшення розміру плати на ліцензію не потребує жодних додаткових адміністративних процедур або витрат і практично не має корупційних ризиків. Наприклад, чинна плата за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами в місті становить 2000 гривень (6 гривень на день) і вона не змінювалася з січня 2003 року, хоча за останні 12 років середня ціна пачки сигарет зросла більш ніж в 5 разів.

Наразі річна плата за оптову ліцензію оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами становить 500000 гривень (1370 гривень на день). Плата за річну ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями становить 8000 гривень (22 гривні в день), а тютюновими виробами - 2000 гривень (6 гривень на день), а на території сел і селищ - відповідно 500 і 250 гривень. Плата за річну ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями встановлюється на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі; тоді як на роздрібну торгівлю тютюновими виробами - на кожне місце торгівлі, що створює переваги для великих магазинів, які мають декілька касових апаратів.

2. Цілі і завдання

Законопроектом пропонується для отримання додаткових надходжень до місцевих бюджетів збільшити річну плату за ліцензії на право оптової торгівлі чи роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами в 5 разів.

3. Загальна характеристика і основні положення запропонованих змін до законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", збільшивши в 5 разів річну плату за ліцензії на право оптової торгівлі чи роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами.

Пропонується плату за ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами сплачувати не з кожного місця торгівлі, а з кожного касового апарату, так само, як плату за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Також запропоновано вилучити положення про окремі ліцензії на роздрібну торгівлю сидром та перрі (без додання спирту).

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини у даній сфері регулюються відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Прийняття цього законопроекту не потребує внесення змін до Бюджетного кодексу України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує фінансових витрат із Державного бюджету України і забезпечить зростання річних надходжень до місцевих бюджетів України на 2,8 мільярдів гривень.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Відповідно до звітів Державної фіскальної служби протягом перших 3 кварталів 2014 року було видано 65 ліценцій на право оптової торгівлі спиртом, алкогольними напоями та тютюновими виробами та 119663 ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Загалом за 9 місяців плата за ці ліцензії склала 525 млн. гривень, тобто протягом року вона становитиме приблизно 700 млн. гривень. Підвищення річної плати за ліцензію в 5 разів збільшить податки сільського магазину, який торгує як тютюном, так і алкоголем, лише на 8 гривень в день. Через збільшення плати за ліцензію частина продавців відмовиться від продовження ліцензії, що є позитивним з точки зору громадського здоров'я. Скорочення кількості ліцензій через відмову від них буде компенсовано збільшенням кількості ліцензій на торгівлю тютюновими виробами, які будуть видаватися не на кожне місце торгівлі, а на кожен касовий апарат. Прогнозується, що в масштабах всієї держави місцеві бюджети отримають від збільшення плати за ліцензії додатково 2,8 млрд. гривень.

 

Народні депутати України

Опрос