Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно урегулирования вопроса получения копии судебного решения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.12.2014 № 1486
Дата рассмотрения: 16.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання одержання копії судового рішення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), у випадку проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини рішення, перебіг строків оскарження такого рішення для осіб присутніх у залі суду, починається з дня проголошення рішення суду.

Господарський процесуальний кодекс України (далі - ГПК України) передбачає, що при оголошенні лише вступної та резолютивної частин рішення, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня підписання повного рішення.

Для виготовлення повного тексту в першому і другому випадку передбачено 5 днів.

Проте, на практиці через значне завантаження судів у зазначений строк рішення не виготовляються і вчасно не видаються. Через це сторона, зацікавлена в оскарженні відповідного рішення суду, може отримати повне рішення в найкращому випадку наприкінці десятиденного строку на оскарження, або взагалі пропускає строки оскарження через відсутність повного рішення.

Крім того, у ЦПК України та ГПК України передбачено, що копія повного рішення надсилаються лише особам, які не були присутні під час проголошення рішення суду, незалежно від того оголошується повне рішення чи лише вступна і резолютивна частина. Така ж ситуація і у адміністративному процесі.

Таким чином, учасники процесу ставляться в нерівне процесуальне становище, адже перевага віддається тим, хто не був присутній під час оголошення рішення суду.

Положення процесуальних кодексів щодо видачі судового рішення досить неоднозначні, внаслідок чого виникають проблеми з апеляційним і касаційним оскарженням судових рішень.

Тому законопроектом передбачається надсилання копії повного рішення суду і особам, які були присутні під час проголошення в разі оголошення лише вступної і резолютивної частини рішення. Крім того, у ЦПК України та ГПК України пропонується встановити, що у разі проголошення в судовому засіданні лише вступної і резолютивної частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня отримання копії повного рішення суду.

2. Цілі і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою удосконалення положень ЦПК України, ГПК України та КАС України, які передбачають порядок одержання копії рішення суду.

Завданням законопроекту є уніфікація положень ЦПК України та КАС України.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується передбачити, що копії повного рішення суду надсилаються не лише особам, відсутнім під час проголошення рішення, а й тим, які були присутні під час проголошення лише вступної і резолютивної частини рішення. А також у ЦПК України та ГПК України пропонується встановити, що у разі проголошення в судовому засіданні лише вступної і резолютивної частини рішення, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання копії повного рішення суду.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання є Конституція України, Цивільний процесуальний кодекс України, Господарський процесуальний кодекс України та Кодексу адміністративного судочинства України.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту після його прийняття та набрання чинності не потребуватиме додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо врегулювання питання одержання копії судового рішення" покращить процесуальне становище осіб у господарському, цивільному та адміністративному процесах, дозволить уніфікувати положення ЦПК України і КАС України.

 

Народний депутат України

А. А. Кожем'якін

Опрос