Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Земельный кодекс Украины (относительно упрощения процедуры продажи земельных участков коммунальной собственности или прав на них на конкурентных принципах, а также относительно оснований и механизма возмещения убытков владельцам земли)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.12.2014 № 1482
Дата рассмотрения: 16.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо спрощення процедури продажу земельних ділянок комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах, а також щодо підстав та механізму відшкодування збитків власникам землі)"

1. Обгрунтування необхідності прийняття законопроекту

Не врегульовані чинним законодавством питання землекористування приводять не тільки до порушення конституційних прав громадян та юридичних осіб на гарантовані державою рівні умови здійснення підприємницької діяльності, але і позбавляють місцеві бюджети значного обсягу власних доходів. Особливої актуальності дана проблема набуває у даний час, коли державою розпочато реалізацію політики децентралізації, відповідно до якої проводяться заходи зі зміцнення фінансового забезпечення місцевих бюджетів та вишукуються додаткові можливості і резерви для формування достатньої фінансово-ресурсної бази територіальних громад.

Правова неврегульованість ряду земельних відносин, затяжні процедури вирішення земельних проблем породжують відтік потенційних інвесторів, особливо зі сфер послуг та соціально-культурної. Така ж неврегульованість дає можливість багатьом землекористувачам ухилятися від сплати орендної плати за земельні ділянки, поряд з орендарями, які її сплачують.

Законопроектом пропонується надавати земельні ділянки в оренду для розташування об'єктів сфери послуг чи соціально-культурного призначення, якщо після оголошення торгів пройшов один місяць, а інших учасників, крім одного, не було зареєстровано.

Цілий ряд землекористувачів користуються земельними ділянками без правовстановлюючих документів. Відсутність цих документів не дозволяє вирішити проблеми адміністрування плати за землю.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Метою законопроекту є спрощення процедури надання земельних ділянок в оренду для розташування на них об'єктів сфери послуг чи соціально-культурного призначення та залучення додаткових фінансових ресурсів до місцевих бюджетів через впровадження механізму відшкодування збитків, спричинених власникам землі користуванням нею без правовстановлюючих документів.

Прийняття законопроекту стимулюватиме потенційних інвесторів для розвитку сфери послуг та відкриття об'єктів соціально-культурного призначення. Впровадження механізму відшкодування збитків землевласникам користувачами землі без правовстановлюючих документів спонукатиме суб'єктів земельних правовідносин в найкоротші терміни вирішувати питання оформлення права на земельну ділянку державної або комунальної власності та укладання договорів оренди землі.

3. Основні положення законопроекту

Законопроектом передбачено внесення змін до статей 134 "Обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах)", 156 "Підстави відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", та 157 "Порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" Земельного кодексу України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діє Земельний кодекс України.

Прийняття та реалізація законопроекту не потребує додаткового внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових матеріальних чи будь-яких інших витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування акту після його прийняття

Прийняття законопроекту сприятиме розвитку сфери послуг та відкриття об'єктів соціально-культурного призначення. Набрання ним чинності дозволить компенсувати втрати місцевих бюджетів від недоотриманої орендної плати за землю, внаслідок ухилення окремих суб'єктів земельних відносин від укладення договорів оренди земельних ділянок та забезпечить гарантовані державою рівні умови здійснення підприємницької діяльності.

Його норми стануть важливим додатковим джерелом зміцнення фінансового забезпечення місцевих бюджетів та додатковими можливостями достатньої фінансово-ресурсної бази територіальних громад в умовах здійснення децентралізації та реформи місцевого самоврядування.

 

Народний депутат України

І. С. Насалик

Опрос