Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственной регистрации юридических лиц и физических лиц - предпринимателей" (относительно исключения возможности внесения изменений в Единый государственный реестр юридических лиц и физических лиц - предпринимателей по поддельным документам)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.12.2014 № 1475
Дата рассмотрения: 16.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (щодо унеможливлення внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за підробними документами)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (щодо унеможливлення внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за підробними документами)" вноситься на виконання Коаліційної угоди, підписаної депутатами Верховної Ради України VIII скликання.

Сьогодні чинне законодавство сприяє зловживанням з боку посадових осіб щодо захоплення суб'єктів підприємницької діяльності шляхом внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців на підставі підробних документів.

Згідно діючих норм Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" реєстрація змін складу засновників (учасників) підприємства, заміни керівника суб'єкта господарювання чи свідоцтва про державну реєстрацію здійснюється не за поданням державному реєстратору оригіналу рішення про внесення змін до установчих документів, а на підставі ксерокопії такого рішення. Надання звичайної, навіть не завіреної належним чином, ксерокопії дозволяє отримати контроль над юридичною особою, розпоряджатися її власністю. Це дає можливість відсторонювати власників суб'єктів підприємницької діяльності від керівництва належними їм юридичними особами.

Відсутність оригіналів рішень у державних реєстраторів робить неможливим і притягнення до відповідальності осіб, винних у рейдерському захопленні.

Разом з цим, в країнах з ринковою економікою запорукою розвитку підприємництва є захист права власності. Наприклад в Грузії рішення про зміну керівника чи співвласників юридичної особи приймається в присутності нотаріуса або державного реєстратора, що гарантує захист права власності та стимулює інвестування в економіку.

Прийняття запропонованих змін забезпечить захист права власності інвесторів, акціонерів та співвласників суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних осіб.

2. Ціль й завдання законопроекту

Законопроект направлений на унеможливлення рейдерських захоплень підприємств шляхом внесення змін до статутних документів на підставі ксерокопій, а також забезпечує можливість притягнення до відповідальності осіб, винних у підробці документів з метою рейдерського захоплення юридичних осіб.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" з метою припинення та запобігання рейдерським захопленням суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних осіб.

Зміни до статей 19 та 29 забезпечать проведення реєстрації змін до установчих документів підприємства із захистом права власності співвласників, з обов'язковим наданням оригіналу їх рішення для внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація законопроекту "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (щодо унеможливлення внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за підробними документами)" не потребує додаткових витрат з державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття запропонованих законопроектом змін сприятиме покращенню інвестиційного клімату в Україні через унеможливлення рейдерських захоплень юридичних осіб та забезпечення захисту права власності.

 

Народний депутат України

О. П. Продан

Опрос