Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О местном самоуправлении в Украине" (относительно уточнения порядка осуществления отдельных полномочий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.12.2014 № 1473
Дата рассмотрения: 15.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (щодо уточнення порядку здійснення окремих повноважень)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Відповідно до статей 5, 7, 13 Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Проте чинне законодавство України, зокрема, стаття 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон), фактично обмежують органи місцевого самоврядування в управлінні майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади.

Так, відповідно до статті 26 Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень, проте при цьому радами не встановлюються умови та порядок їх здійснення, а також порядок контролю за їх здійсненням.

Крім того сьогодні органи місцевого самоврядування фактично усунені від питань щодо створення, перепрофілювання або ліквідації підприємств та організацій загальнодержавного значення (їх відокремлених підрозділів), розташованих на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. І це при тому, що такі об'єкти мають велике соціально-економічне значення для існування та розвитку місцевої громади, що проживає на території цієї адміністративно-територіальної одиниці.

Проте найбільшою проблемою діяльності органів місцевого самоврядування є виконання ними повноважень, делегованих органами виконавчої влади, коли державні органи в особі місцевих державних адміністрацій фактично "перекладають" свої повноваження і відповідальність за їх виконання на органи місцевого самоврядування. При цьому органи місцевого самоврядування скаржаться на відсутність фінансування державою реалізації таких повноважень.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Законопроект направлений на вдосконалення положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо уточнення порядку здійснення окремих повноважень органами місцевого самоврядування.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якими передбачити, що прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень здійснюватиметься сільськими, селищними, міськими радами з обов'язковим встановленням умов та порядку їх здійснення, а також встановлення порядку контролю за їх здійсненням.

Крім того, проектом передбачається, що сільська, селищна, міська рада погоджує питання щодо створення, перепрофілювання або ліквідації підприємств та організацій загальнодержавного значення (їх відокремлених підрозділів), розташованих на відповідній території.

Також проектом передбачається, що сільський, селищний, міський голова створюватиме тимчасові або постійно діючі комісії із залученням спеціалістів (представників) територіальних органів центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій для вирішення питань соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, а також для реалізації повноважень, делегованих органу місцевого самоврядування, та з інших питань місцевого самоврядування. Спеціалісти (представники) територіальних органів центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ включатимуться до складу комісії керівниками територіальних органів центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ на письмове звернення сільського, селищного, міського голови протягом п'яти календарних днів з дня надходження звернення.

Проектом пропонується визначити, що рішення органів державної влади, які призводять до додаткових видатків органів місцевого самоврядування, обов'язково супроводжуються передачею їм необхідних фінансових ресурсів. Вказані рішення виконуються органами місцевого самоврядування в межах переданих їм фінансових ресурсів. Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади і попередньо не забезпечені відповідними фінансовими ресурсами, компенсуються державою. У разі відсутності фінансування (недофінансування) державою заходів, пов'язаних із виконанням рішень органів державної влади, органи місцевого самоврядування протягом місяця приймають рішення про припинення виконання таких рішень органів державної влади та повідомляють про це відповідні державні адміністрації.

Крім того, органи та посадові особи місцевого самоврядування з питань здійснення ними делегованих повноважень органів виконавчої влади відповідно до проекту будуть підконтрольними відповідним органам виконавчої влади лише в межах переданих їм державою фінансових ресурсів для реалізації таких повноважень.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання основними нормативно-правовими актами є Конституція України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного проекту Закону не потребує збільшення витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття запропонованого законопроекту сприятиме подальшому розвитку громадянського суспільства в Україні шляхом зміцнення гарантій діяльності органів місцевого самоврядування.

 

Народні депутати України:

Ю. Б. Дерев'янко

І. М. Суслова

В. Є. Івченко

Опрос