Идет загрузка документа (14 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно поддержки отечественного книгоиздания)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.12.2014 № 1471
Дата рассмотрения: 15.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо підтримки вітчизняного книговидання)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Податковим кодексом України (далі - Кодекс) встановлено дві категорії податкових пільг для суб'єктів видавничої справи: постійні та тимчасові.

Постійна пільга:

Відповідно до підпункту 197.1.25 пункту 197.1 статті 197 Кодексу звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання (передплати) періодичних видань друкованих засобів масової інформації та книжок (крім видань еротичного характеру), учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва, словників українсько-іноземної або іноземно-української мови, доставки таких періодичних видань друкованих засобів масової інформації на митній території України.

Тимчасові пільги:

відповідно до пункту 18 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняється від оподаткування прибуток видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії, отриманий ними від діяльності з виготовлення на території України книжкової продукції, крім продукції еротичного характеру.

Відповідно до підпункту 197.1.25 пункту 197.1 статті 197 Кодексу звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання (передплати) періодичних видань друкованих засобів масової інформації та книжок (крім видань еротичного характеру), учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва, словників українсько-іноземної або іноземно-української мови, доставки таких періодичних видань друкованих засобів масової інформації на митній території України.

Крім того, підпунктами 5 та 6 підрозділу 2 Розділу XX Кодексу передбачено тимчасове (до 1 січня 2015 року) звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з:

виконання робіт та постачання послуг суб'єктами підприємницької діяльності - резидентами України, які одночасно здійснюють видавничу діяльність, діяльність з виготовлення, розповсюдження книжкової продукції та виробництва паперу і картону. При цьому дохід такого суб'єкта підприємницької діяльності, отриманий від видавничої діяльності, діяльності з виготовлення, розповсюдження книжкової продукції та виробництва паперу і картону, має становити не менше 100 відсотків від загальної суми його доходу за перший звітний (податковий) період з часу створення такого суб'єкта підприємницької діяльності або не менше 50 відсотків від загальної суми його доходу за попередній звітний (податковий) рік;

виконання робіт та постачання послуг у видавничій діяльності, діяльності з виготовлення та розповсюдження видавництвами, видавничими організаціями, підприємствами поліграфії, розповсюджувачами книжкової продукції, виробленої в Україні, операцій з виробництва та/або постачання паперу і картону, вироблених в Україні для виготовлення книжкової продукції, учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників українського виробництва, а також операцій з постачання книжкової продукції, виробленої в Україні, крім реклами, послуг з розміщення матеріалів рекламного та еротичного характеру і видань рекламного та еротичного характеру).

Стосовно аналізу відмінностей пільгових режимів оподаткування податком на додану вартість у видавничій галузі, визначених підпунктом 197.1.25 пункту 197.1 статті 197 Кодексу та пунктами 5 та 6 підрозділу 2 Розділу XX Кодексу, слід зазначити наступне.

Підпунктом 197.1.25 пункту 197.1 статті 197 Кодексу запроваджено режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання, зокрема, книжкової продукції вітчизняного виробництва. При цьому слід зазначити, що такий пільговий режим оподаткування застосовується платниками податку на додану вартість на всіх етапах постачання такої книжкової продукції від виробника до кінцевого споживача.

В той же час пільговий режим оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 5 підрозділу 2 Розділу XX Кодексу, поширюється виключно на визначене коло операцій, що здійснюються платниками податку на додану вартість, які одночасно здійснюють видавничу діяльність, діяльність з виготовлення, розповсюдження книжкової продукції та виробництва паперу і картону.

Пільговий режим оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 6 підрозділу 2 Розділу XX Кодексу, стосується визначених цим пунктом операцій, які здійснюються видавництвами, видавничими організаціями, підприємствами поліграфії, розповсюджувачами книжкової продукції.

Таким чином пільгові режим оподаткування податком на додану вартість, визначені пунктом 5 та 6 підрозділу 2 Розділу XX Кодексу, за своєю суттю є подібними, стосуються однотипних операцій, пов'язаних з виробництвом та розповсюдженням книжкової продукції вітчизняного виробництва, та передбачені для застосування суб'єктами господарювання однієї сфери діяльності. При цьому, зазначеними нормами не визначено, які саме суб'єкти господарювання відносяться до видавничих організацій, підприємств поліграфії та розповсюджувачів книжкової продукції.

Закінчення дії тимчасових пільг негативно сприймається книговидавцями, які прогнозують стагнацію ринку у такому випадку. Разом з тим, норма підпункту 197.1.25 пункту 197.1 статті 197 не передбачає пільги саме для операцій з виготовлення книги, а звільняє від оподаткування операції з постачання.

Припинення тимчасового режиму пільгового оподаткування без удосконалення норм, які передбачають постійні пільги, спричинить падіння обсягів випуску книг, гальмування розвитку вітчизняної книговидавничої галузі, суттєве підвищення цін на книжкову продукцію, що зробить її менш доступною для населення України.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом пропонується передбачити нову норму постійної дії щодо звільнення від оподаткування прибутку підприємств, відповідно до якої звільняється від оподаткування прибуток видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії, розповсюджувачів книжкової продукції, отриманий ними від діяльності з виготовлення на території України книжкової продукції, та розповсюдження книжкової продукції виробленої в Україні, крім продукції еротичного характеру.

Зазначена норма буде діяти замість тимчасової норми пункту 18 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення".

Також пропонується доповнити підпункт 197.1.25 пункту 197.1 статті 197 словами "та виготовлення", що дозволить звільнити від оподаткування ПДВ саме виготовлення книжкової продукції, а не тільки її постачання, оскільки договори поставок не використовуються видавцями на практиці.

З метою захисту вітчизняного ринку від надмірного імпорту російської книги, який за експертними оцінками становить близько 80 % вітчизняного ринку, пропонується пункт 197.4 статті 197 після слів "цієї статті" доповнити словами та знаками ", крім підпункту 197.1.25,". Це дозволить припинити хибну практику застосування пільг зі сплати ПДВ до імпортної російської книги.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу у даній сфері правового регулювання складає Конституція України, Податковий кодекс України.

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття Закону не потребує додаткових матеріальних та інших витрат з державного бюджету, оскільки пільговий режим оподаткування у книговидавничій сфері уже діє впродовж 10 років.

Практика підтримки книговидавничої справи шляхом податкового стимулювання застосовується провідними країнами світу, серед яких: Франція, Великобританія, Норвегія, Канада, Швейцарія, США, Японія, Італія, Австралія, Польща, Росія, Чехія тощо. Завдяки своєчасній податковій підтримці книговидання в Росії перетворилось за 8 років на одну з найпотужніших галузей економіки, сьогодні російська книжкова індустрія займає провідне місце серед найприбутковіших галузей, а внутрішній ринок України на 80 % заповнений книжковою продукцією, випущеною російськими видавцями.

Позитивна динаміка розвитку української книговидавничої галузі, яка підтверджується статистичними даними Державної наукової установи "Книжкова палата України імені Івана Федорова", безпосередньо пов'язана з дією впродовж 2004 - 2014 років режиму пільгового оподаткування.

Необхідність продовження дії положень законів стосовно державної підтримки книговидавничої справи в Україні зумовлена потребою закріплення позитивної динаміки вітчизняного книговидання, а також зростанням цін на енергоносії, папір, поліграфічні матеріали.

Податкові пільги впливають на наповнення державного бюджету. Зокрема, за даними Міндоходів втрати бюджету з податку на прибуток за рік становлять близько 35 млн. гривень.

Необхідно взяти до уваги, що у разі скасування пільг собівартість виготовлення книжкової продукції збільшиться на 20 - 25%, що призведе до зростання кінцевої вартості на 30 - 50 %. У такому випадку тільки у 2014 році на випуск книг на умовах державного замовлення (підручники, програма "Українська книга", інші програми) з Державного бюджету необхідно буде додатково виділити орієнтовно близько 150,0 млн. гривень, що дорівнює сумі втрат державного бюджету з податку на прибуток та ПДВ.

Потенційні втрати бюджетом коштів надалі будуть компенсовані за рахунок подальшого збільшення обсягів випуску книжкової продукції як за кількісними, так і за якісними показниками та відповідного завантаження суміжних галузей, поліпшення економічного і технологічного стану видавничо-поліграфічної галузі за рахунок збільшення кількості робочих місць і відповідних відрахувань до спеціальних державних цільових фондів, збільшення випуску літератури на одного жителя в Україні.

 

Народні депутати України

Дерев'янко Ю. Б.

Пацкан В. В.

Суслова І. М.

Опрос