Идет загрузка документа (16 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно пенсионного обеспечения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.12.2014 № 1468
Дата рассмотрения: 15.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

1) Абзацом другим частини четвертої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції, яка була чинна до прийняття Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" N 345 від 02.09.2008 р. (далі - Закон 345), було передбачено, що "за кожний повний рік стажу роботи, до набрання чинності цим Законом, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року". З прийняттям Закону 345 цей абзац був виключений, натомість аналогічною нормою була доповнена частина третя статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме абзацом десятим. Проте не були внесені відповідні зміни до частини другої статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в якій йде посилання на неіснуючий "абзац другий частини четвертої статті 24 цього Закону".

2) З 1 січня 2011 року набув чинності Закон України N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон про єдиний внесок).

Зазначеним Законом збережений принцип встановлення підвищеного розміру страхового внеску на пенсійне страхування для осіб, які працюють на посадах, які дають право на "спеціальні" пенсії (державні службовці, науковці тощо). Так, відповідно до частини 9 статті 8 Закону про єдиний внесок для платників, які працюють на посадах, робота на яких зараховується до стажу, що дає право на одержання пенсії відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року, а також для льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, встановлюється єдиний внесок у розмірі 6,1 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (5 % з цього внеску перераховується до Пенсійного фонду України).

(Довідково: єдиний внесок для інших платників встановлений у розмірі 3,6 відсотка бази нарахування єдиного внеску, визначеної цим Законом, з яких 2 % перераховується до Пенсійного фонду України).

Слід зазначити, що серед переліку вищезазначених законів лише у законах "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про статус народного депутата України" безпосередньо визначено порядок та умови пенсійного забезпечення відповідних категорій осіб, а інші - лише роблять посилання на Закон України "Про державну службу". В той же час нарахування пенсій у порядку та на умовах, визначених Законом України "Про державну службу", передбачено також законами України "Про дипломатичну службу", "Про судову експертизу", "Про судоустрій і статус суддів", "Про Кабінет Міністрів України", а також у Податковому кодексі України. Тобто у частині 9 статті 8 Закону про єдиний внесок визначено не весь перелік законів, які визначають умови пенсійного забезпечення за нормами Закону України "Про державну службу".

Потребує також конкретизації норма частини 9 статті 8 Закону про єдиний внесок щодо сплати єдиного внеску у підвищеному розмірі науковими (науково-педагогічними) працівниками, які працюють за сумісництвом.

Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 N 257 (далі - Перелік).

На практиці одна і та ж норма законодавства щодо визначення стажу, який дає право на наукову пенсію, застосовується органами Пенсійного фонду України по різному:

якщо йде мова про визначення права на наукову пенсію, то робота за сумісництвом на посадах, зазначених у Переліку, не зараховується до стажу, який дає право на цю пенсію;

якщо йде мова про визначення розміру єдиного внеску, то робота за сумісництвом на посадах, зазначених у Переліку, вже розглядається як робота, що дає право на наукову пенсію.

З метою врегулювання цих питань ініційований зазначений законопроект.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Мета і завдання законопроекту - удосконалення норм законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом пропонується:

1) внести зміни до частини другої статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", уточнивши норму, а саме передбачену абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, з урахуванням якої коефіцієнт страхового стажу не може перевищувати 0,85;

2) внести зміни до частини 9 статті 8 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", передбачивши перелік всіх законів, нормами яких визначено порядок пенсійного забезпечення окремих категорій осіб, які одержують пенсію у підвищеному розмірі, відповідно, вони повинні сплачувати підвищений розмір єдиного внеску. Це дасть можливість встановити рівні права і обов'язки в частині сплати страхових внесків усім особам, пенсії яким призначаються за нормами Закону України "Про державну службу".

Пропонується також доповнити нормою, що підвищений розмір єдиного внеску сплачується лише у тому разі, якщо особа працює за основним місцем роботи. Це дасть можливість встановити єдині підходи до реалізації законодавства як в частині визначення права на наукову пенсію, так і в частині сплати науковими (науково-педагогічними) працівниками єдиного внеску у підвищеному розмірі.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові акти, що діють у відповідній сфері суспільних відносин:

Конституція України;

Закони України:

"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

"Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

"Про Кабінет Міністрів України";

"Про статус народного депутата України";

"Про службу в органах місцевого самоврядування";

"Про Національний банк України";

"Про дипломатичну службу";

"Про прокуратуру";

"Про судову експертизу";

"Про судоустрій і статус суддів";

"Про наукову і науково-технічну діяльність";

"Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів";

Митний кодекс України;

Податковий кодекс України;

Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Реалізація запропонованого законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат коштів з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Реалізація проекту Закону дозволить врегулювати питання пенсійного забезпечення в частині визначення розміру пенсії з урахуванням роботи із шкідливими умовами праці, а також врегулювати питання сплати єдиного внеску.

 

Народний депутат України

І. Г. Кириленко

Опрос