Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины по вопросам пенсионного обеспечения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.12.2014 № 1466
Дата рассмотрения: 15.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" підготовлено у зв'язку з необхідністю врегулювання порядку виплати пенсій особам з числа колишніх військовослужбовців, яким з вини органів Пенсійного фонду чи державних органів, що видають відповідні довідки, не проведено належні перерахунки пенсій, та однозначного тлумачення деяким норм пенсійного забезпечення застрахованих осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Ціллю проекту закону є надання можливості особам з числа колишніх військовослужбовців одержання належних їм сум пенсій, не нарахованих та не виплачених не з їх вини, без обмеженням строком та технічне уточнення порядку застосування деяких норм Закону України "Про пенсійне забезпечення".

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом з метою забезпечення соціальної справедливості пропонується доповнити чинну норму статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо строків перерахунку призначених пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, положенням, відповідно до якого перерахунок пенсії, не проведений з вини органів Пенсійного фонду та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеженням строком.

Відповідно до статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Відповідно до цього порядку (Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45) такі перерахунки провадяться без особистої участі особи чи її звернення, а лише за поданням державними органами, які видають довідки для перерахунку пенсії, відповідних документів до органів Пенсійного фонду за списками осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Тому, в разі наступного виявлення особою порушення своїх прав, повернути в повній мірі належні їй кошти вона не може, оскільки чинне законодавство обмежує строки повернення пенсії при перерахунках (будь-яких, в тому числі і для виправлення виявлених порушень органів Пенсійного фонду чи державних органів, які видають відповідні довідки) річним терміном.

Крім того, в абзаці першому підпункту 1 пункту 2 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" слово "передбаченого" передбачається замінити словом "передбачених", що надасть змогу однозначно тлумачити вимоги щодо віку та стажу при призначенні пенсій на пільгових умовах або за вислугу років.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють Конституція України та закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та "Про пенсійне забезпечення".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України.

Відповідно до чинного законодавства (ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб") усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення або введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабміном, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Тобто, умови та порядок перерахунку пенсій зазначеній категорії осіб, відповідно, і сума коштів, необхідна на його реалізацію, вже визначена законодавцем.

6. Позиція зацікавлених сторін

Проект акта потребує погодження з Міністерством соціальної політики, Міністерством оборони, Міністерством юстиції, Міністерством фінансів та Пенсійним фондом України.

7. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

8. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття закону дозволить повернути особам, звільненим з військової служби, належних їм сум пенсій, не виплачених з вини органів Пенсійного фонду та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій, та однозначно тлумачити вимоги закону щодо віку та стажу при призначенні пенсій на пільгових умовах або за вислугу років.

 

Народний депутат України

І. Г. Кириленко

Опрос