Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Украины (относительно обязательного информирования об учредителях и владельцах средств массовой информации)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.12.2014 № 1461
Дата рассмотрения: 12.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України (щодо обов'язкового інформування про засновників та власників засобів масової інформації)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

У контексті останніх тенденцій у світі інформації, таких, як обговорення ініціатив створення громадського телебачення, просування законодавчих ініціатив по створенню суспільного мовлення тощо, знову набуває актуальності тема прозорості власності засобів масової інформації, вплив на редакційну політику медіа, їх контроль.

Адже важливою проблемою ЗМІ є намагання їхніх власників використати свої інформаційні канали не лише як бізнес, що має давати прибуток, а й як інструмент формування громадської думки і впливу на суспільство. Це рівною мірою стосується і приватних, і державних засобів масової інформації. Тільки отримувачем вигоди в одному випадку виступають олігархи, а в другому - держава в особі уряду. Саме через цей фактор інформація у вітчизняних ЗМІ часто подається так чи інакше у дещо викривленому (тією чи іншою мірою) та відмінному від дійсності форматі.

Завданням проекту Закону є звести до мінімуму можливості використання засобів масової інформації, як важелів маніпулювання суспільною свідомістю і особистою думкою громадян, а також зміцнення та вдосконалення правових гарантій свободи слова та інформаційного суверенітету України, сприяння становленню цілісного загальнонаціонального інформаційного простору.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Проект Закону розроблено для забезпечення належної реалізації рекомендацій Парламентської Асамблеї Ради Європи стосовно гарантування прозорості власності на засоби масової інформації (підпункт 12.4 Резолюції ПАРЄ 1466 (2005), пункт 13 Резолюції ПАРЄ 1755 (2010).

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Механізмом досягнення вказаної мети є внесення відповідних змін до законів України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" та "Про телебачення і радіомовлення".

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Питання, що пропонується врегулювати у законопроекті, регулюються:

Конституцією України та законами України "Про телебачення і радіомовлення", "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення".

Прийняття проекту Закону України не потребує змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових матеріальних та інших витрат із державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Внесення відповідних змін до законів України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" та "Про телебачення і радіомовлення" сприятиме прозорості та відкритості інформації про засновників та власників засобів масової інформації.

 

Народні депутати України:

Рудик С. Я.

Осуховський О. І.

Головко М. Й.

Левченко Ю. В.

Іллєнко А. Ю.

Марченко О. О.

Бублик Ю. В.

Опрос