Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственном регулировании производства и оборота спирта этилового, коньячного и плодового, алкогольных напитков и табачных изделий" (относительно запрещения реализации алкогольных напитков в ночное время)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1440
Дата рассмотрения: 11.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (щодо заборони реалізації алкогольних напоїв в нічний час)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Відповідно до положень статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Законопроект підготовлено з метою збереження та зміцнення здоров'я населення, захисту від наслідків споживання алкогольних напоїв, мінімізації соціального, екологічного та економічного впливу алкоголізму на суспільство шляхом проведення заходів з обмеження продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива на території України за часовими ознаками, а саме: з 22.00 години вечора до 10.00 години ранку щоденно, враховуючи вихідні дні та свята.

На даний час споживання алкоголю, його виробництво, торгівля і масштабність негативних наслідків в Україні характеризується високим рівнем, саме тому існує нагальна необхідність вжиття цілісного комплексу заходів, спрямованих на подолання зазначених соціальних проблем.

Дослідження ESPAD в Україні фіксують чисельні факти, коли на практиці підліткам достатньо легко купувати алкоголь в роздрібних торгових мережах. Так, 61 % учнів відповіли, що їм легко дістати пиво, 68 % - слабоалкогольні напої, 51,2 % - шампанське, 47,5 % - вино та 29,9 % респондентів - міцні алкогольні напої. Очевидно, що ступінь контролю державних органів за дотриманням законодавства нашої держави щодо продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18-річного віку, знаходиться на дуже низькому рівні.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, близько 40 % українських підлітків віком від 14 до 18 років регулярно вживають спиртні напої. Україна за підсумками 2012 року зайняла третє місце в світі по середньому споживанню горілки на людину (рейтинг досліджень британської компанії "International Wine & Spirit Research"). Перше місце належить Росії (13,9 літра), друге - Білорусі (11,3), четверте - Польщі (7,0), п'яте - Казахстану (5,9).

У деяких містах України місцеві органи влади впродовж останніх років здійснюють успішну практику з обмеження торгівлі алкоголем. Зокрема, в Івано-Франківську, Львові, Черкасах, Луцьку та Ужгороді практикують заборону продажу алкоголю в нічний час, в Донецьку та Алушті - у радіусі 100 м від дитячих, лікувальних і освітніх установ. Вжиті заходи призвели до зміцнення здоров'я населення, зменшення кількості випадків насильства в сім'ях, скоєних в стані алкогольного сп'яніння, забезпечили дотримання громадського правопорядку, знизили кількість правопорушень й тяжких злочинів, а також динаміку скарг від мешканців міст щодо порушення правил дотримання тиші в громадських місцях.

Якщо вивчити європейський досвід, то слід зауважити, що в Данії, Норвегії та Швеції продаж алкоголю здійснюється виключно у державних роздрібних торгівельних мережах. У Латвії існує обмеження на реалізацію алкоголю з 22.00 год. вечора до 08.00 год. ранку. В Португалії магазини, що торгують алкоголем працюють з понеділка по п'ятницю з 09.00 год. до 13.00 год., і з 15.00 год. до 19.00 год.

Формування соціальної свідомості громадян, мінімізація шкоди від вживання спиртних напоїв є основним змістом і метою всього комплексу дій активних і свідомих українців, що ґрунтуються на реалізації профілактичних заходів, зорієнтованих, в першу чергу, на пропагування серед населення переваг здорового способу життя.

2. Мета проекту Закону

Метою проекту є удосконалення правових механізмів регулювання роздрібного продажу алкогольних напоїв задля:

1. дотримання конституційних прав людини;

2. впорядкування обігу алкогольних напоїв серед населення країни;

3. врегулювання правових відносин суб'єктів господарювання в Україні;

4. проведення роз'яснювальної роботи серед молоді щодо шкідливого впливу алкоголізму на організм людини й переваги здорового способу життя;

5. дотримання правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях та захисту населення від шкідливого впливу шуму;

6. здійснення якісного та своєчасного контролю за реалізацією пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та запобігання порушенням законодавства;

7. зниження рівня злочинності в Україні.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Запропонований проект Закону передбачає внесення змін та доповнень до статей 1, 15, 153 та 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів":

1. В частині чотирнадцятій статті 1 слово "торговому" пропонується замінити словом "нежитловому".

2. Статтю 15 після частини тринадцятої запропоновано доповнити новою частиною такого змісту:

"Ліцензія на право роздрібної торгівлі надає право суб'єктам господарювання здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями в період з 10.00 години ранку до 22.00 години вечора щоденно, враховуючи вихідні дні та свята (дане обмеження не застосовуються до продажу на розлив у закладах громадського харчування).".

3. Статтю 15 після восьмого абзацу частини двадцять дев'ятої доповнити новим абзацом такого змісту:

"порушення вимог статті 153 цього Закону щодо заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових у період з 22.00 години вечора до 10.00 години ранку щоденно, враховуючи вихідні дні та свята (крім продажу на розлив у закладах громадського харчування).".

4. Статтю 153 після пункту одинадцятого частини першої доповнити новим пунктом такого змісту:

"12) у період з 22.00 години вечора до 10.00 години ранку щоденно, враховуючи вихідні дні та свята (крім продажу на розлив у закладах громадського харчування).".

5. Абзац сьомий частини другої статті 17 після слова "гривень" доповнити словами "за кожен факт такого порушення".

4. Стан нормативно-правової бази у сфері

Зазначене питання регулюється Конституцією України, Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Прийняття Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (щодо заборони реалізації алкогольних напоїв в нічний час)" не потребує витрат з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття та реалізація проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" дозволить зменшити обсяги вживання алкогольних напоїв, знизить рівень злочинності, захворюваності та смертності, збільшить тривалість життя населення, активізує молодь вести здоровий спосіб життя, забезпечить гідне ставлення до здоров'я людини, як до найвищої соціальної цінності.

 

Народний депутат України

А. В. Журжій

Опрос