Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно безоплатной передачи транспортных средств)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1402
Дата рассмотрения: 11.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо безоплатного передання транспортних засобів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Чинний Податковий кодекс України звільняє від оподаткування операції з безоплатного передання лише тих товарів, які не є підакцизними.

Відповідно до підпункту 197.1.26 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з безоплатної передачі зазначеного в цьому пункті майна (конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у статті 172 Митного кодексу України)) у випадках, визначених законодавством, у володіння і користування державних органів, установ (організацій), які утримуються за рахунок бюджетних коштів, а також закладів, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей.

Однак, пунктом 197.5 статті 197 Податкового кодексу встановлено, що звільнення від оподаткування, передбачене пунктом 197.1 цієї статті, не поширюється на операції з підакцизними товарами, зазначеними в розділі VI цього Кодексу.

Згідно з пунктом 215.1 статті 215 Податкового кодексу до підакцизних товарів належать:

- спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;

- тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;

- нафтопродукти, скраплений газ;

- автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.

Пункт 213.3 статті 213 Податкового кодексу, яким визначаються випадки звільнення від оподаткування акцизним податком, не містить операцій з безоплатної передачі.

Отже, за теперішнього регулювання оподаткування безоплатної передачі підакцизних товарів, зокрема обернених у власність держави легкових автомобілів, має здійснюватися на загальних підставах, тобто зі сплатою усіх належних податків і зборів.

Натомість, згідно із статистичними показниками більшість таких транспортних засобів - це автомобілі із значним податковим навантаженням, що, в свою чергу, не дозволяє їх реалізувати.

Державна політика направлена на обмеження ввезення на територію України автомобілів, які були у використанні, через що розмір ставок акцизного податку, збору за першу реєстрацію транспортних засобів, які були у вжитку, суттєво більший від тих, що застосовуються до нових транспортних засобів. Жодних пільгових ставок оподаткування чи окремих порядків оцінки транспортних засобів, що перейшли у власність держави, не існує.

Оскільки реалізувати обернені на користь держави транспортні засоби, які були вжитку, не завжди вдається (через перевищення розміру податків і зборів над їх ринковою вартістю), а зниження податкового навантаження при реалізації має високий ризик відтворення/створення схеми потрапляння на ринок України автомобілів із заниженим рівнем оподаткування, раціональною є їх безоплатна передача на державні цілі, а саме у володіння і користування державних органів, установ (організацій), які утримуються за рахунок бюджетних коштів, зокрема військовим формуванням України у зоні АТО.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроектом передбачається звільнення від оподаткування (в частині акцизного податку, збору за першу реєстрацію, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування) операцій з безоплатної передачі транспортних засобів конфіскованих, визнаних безхазяйними, за якими не звернувся власник до закінчення строку зберігання, та таких, що за правом успадкування чи на інших законних підставах перейшли у власність держави, у володіння і користування державних органів, установ (організацій), які утримуються за рахунок бюджетних коштів.

3. Правові аспекти

Нормативно-правову базу у цій сфері складає Конституція України, Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", Закон України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових матеріальних витрат з Державного бюджету України.

При цьому, при безоплатному переданні транспортних засобів, які були у вжитку, вдасться уникнути державних витрат на проведення їх утилізації.

5. Регіональний аспект

Положення законопроекту не стосуються розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6. Запобігання дискримінації

У законопроекті відсутні положення, які містять ознаки дискримінації. Громадська антидискримінаційна експертиза не проводилась.

7. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Громадська антикорупційна експертиза не проводилась.

8. Позиція соціальних партнерів

Законопроект не стосується соціально-трудової сфери.

9. Оцінка регуляторного впливу

Законопроект відповідає принципам державної регуляторної політики та буде надіслано на розгляд Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва.

10. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту дасть можливість зняти податкові обтяження при безоплатному переданні транспортних засобів з числа тих, що переходять у власність держави, у володіння і користування державних органів, установ (організацій), які утримуються за рахунок бюджетних коштів, зокрема військовим формуванням України у зоні АТО.

 

Народні депутати України:

І. Геращенко

М. Іонова

Опрос