Идет загрузка документа (13 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в некоторые законодательные акты Украины (относительно упорядочения вопросов финансирования мер по повышению безопасности ядерных установок)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1394
Дата рассмотрения: 11.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо впорядкування питань фінансування заходів з підвищення безпеки ядерних установок)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", який є основоположним у ядерному законодавстві, експлуатуюча організація (оператор) здійснює заходи щодо підвищення безпеки ядерних установок шляхом реалізації відповідних програм.

Виконання експлуатуючою організацією означених зобов'язань передбачено міжнародно-правовими домовленостями, конвенціями, до яких приєдналась Україна, документами МАГАТЕ.

Положеннями статей 9, 10, 11 Конвенції про ядерну безпеку, ратифікованої Законом України 17.12.1997 N736/97-ВР, передбачена необхідність забезпечення відповідними фінансовими ресурсами для підтримання безпеки кожної ядерної установки протягом всього її життєвого циклу та виконання заходів з підвищення безпеки АЕС, відповідальність за реалізацію яких покладено на експлуатуючу організацію - ДП "НАЕК "Енергоатом".

Питання безпеки українських АЕС постійно контролюються не лише вітчизняними, але й міжнародними експертами. Так, відповідно до Меморандуму між Україною та Європейським Союзом про взаєморозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі в рамках спільного проекту ЄК - МАГАТЕ - Україна проведена оцінка відповідності безпеки українських АЕС діючим стандартам МАГАТЕ за чотирма напрямами:

- проектна безпека АЕС;

- експлуатаційна безпека АЕС;

- поводження з радіоактивними відходами;

- регуляторні питання.

Експертами МАГАТЕ визнано, що на всіх енергоблоках АЕС України ведеться результативна робота в рамках діючих програм з підвищення безпеки та продовження терміну експлуатації енергоблоків АЕС.

Наразі заходи з підвищення безпеки АЕС України реалізовуються відповідно до Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2011 р. N 1270.

До неї увійшли заходи, розроблені за результатами виконаних аналізів безпеки, а також заходи, які реалізуються з метою приведення стану енергоблоків у відповідність до нових вимог норм, правил і стандартів, рекомендацій експертів МАГАТЕ та інших міжнародних організацій.

У Комплексну програму включено заходи з підвищення безпеки, які повинні бути реалізовані на кожному енергоблоці АЕС.

Після аварії на АЕС "Фукусіма Дайічі" до Комплексної програми включені додаткові заходи за результатами поглибленої переоцінки ядерної безпеки українських АЕС ("стрес-тестів") і додаткові протипожежні заходи.

Реалізація заходів з підвищення безпеки є невід'ємною умовою подовження терміну експлуатації діючих енергоблоків АЕС, яке вимагає значних фінансових ресурсів. З 2013 по 2019 роки необхідно подовжити термін експлуатації 10 енергоблоків АЕС, при цьому, в 2014, 2016, 2017 і 2019 роках по 2 енергоблоки одночасно. На виконання цих робіт на 10 енергоблоках вже зараз необхідно передбачити фінансування.

Для забезпечення повноцінної реалізації заходів програм з підвищення рівня безпеки АЕС та заходів програм продовження термінів експлуатації діючих енергоблоків АЕС потребує впорядкування питання їх фінансування.

З цією метою підготовлено законопроект, яким вносяться зміни до статті 33 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" щодо включення експлуатуючою організацією (оператором) відповідно до положень Конвенції про ядерну безпеку до тарифу на електроенергію, який затверджується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), витрат на реалізацію заходів програм з підвищення рівня безпеки ядерних установок та продовження строків експлуатації діючих ядерних установок в обсягах та за переліком, затверджених центральним органом виконавчої влади у сфері формування та реалізації державної політики у паливно-енергетичному комплексі, погоджених центральним органом виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії.

Відносини, пов'язані з питаннями регулювання тарифів на електричну енергію, вироблену на АЕС, регулюються Законом України "Про електроенергетику".

У зв'язку з цим, законопроектом пропонується доповнити частину 7 статті 17 Закону України "Про електроенергетику" нормою щодо регулювання тарифів на електричну енергію, вироблену АЕС з урахуванням витрат на реалізацію заходів програм підвищення безпеки атомних електростанцій та продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків АЕС, в обсягах та за переліком, затверджених центральним органом виконавчої влади у сфері формування та реалізації державної політики у паливно-енергетичному комплексі, погоджених центральним органом виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії.

Прийняття цього Закону створить умови для стабільного фінансування заходів підвищення безпеки атомних електростанцій та продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків АЕС України.

2. Мета та шляхи її досягнення

Метою законопроекту є впорядкування питань фінансування заходів з підвищення безпеки АЕС, які реалізовуються в рамках програм підвищення безпеки роботи АЕС та заходів, передбачених програмами продовження строків експлуатації діючих енергоблоків АЕС.

Для досягнення цієї мети законопроектом пропонується внести зміни до статті 33 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" щодо включення експлуатуючою організацією (оператором) відповідно до положень Конвенції про ядерну безпеку до тарифу на електроенергію, який затверджується НКРЕКП, витрат на реалізацію заходів програм з підвищення безпеки ядерних установок та продовження строків експлуатації діючих ядерних установок в обсягах та за переліком, затверджених Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, погоджених органом державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки України.

Відносини, пов'язані з регулюванням тарифів на електричну енергію, яка виробляється АЕС, визначаються Законом України "Про електроенергетику".

У зв'язку з цим, законопроектом пропонується доповнити частину 7 статті 17 Закону України "Про електроенергетику" нормою щодо регулювання тарифів на електричну енергію, вироблену АЕС з урахуванням витрат на реалізацію заходів програм підвищення безпеки атомних електростанцій та продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків АЕС, в обсягах та за переліком, затверджених центральним органом виконавчої влади у сфері формування та реалізації державної політики у паливно-енергетичному комплексі, погоджених центральним органом виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії.

3. Правові аспекти

Нормативно-правовою базою для прийняття даного законопроекту є:

Закон України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" від 08.02.95 р. N 39/95-ВР;

Закон України "Про електроенергетику" від 16.10.97 р. N 575/97-ВР;

Закон України "Про ратифікацію Конвенції про ядерну безпеку" від 17.12.97 N 736/97-ВР;

Постанова КМУ "Про затвердження Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій" від 7 грудня 2011 р. N 1270.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту під час його практичного застосування після його прийняття та набрання чинності не потребує виділення додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів.

5. Громадське обговорення

Законопроект спрямований на впорядкування питань фінансування заходів програм підвищення рівня безпеки ядерних установок та продовження строків їх експлуатації.

6. Прогноз результатів

Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо впорядкування питань фінансування заходів з підвищення безпеки ядерних установок)":

- створить умови для своєчасного та повноцінного фінансування заходів підвищення безпеки АЕС України;

- підвищить рівень безпечної роботи АЕС;

- забезпечить експлуатацію діючих енергоблоків АЕС у понадпроектні терміни;

- сприятиме виконання Україною міжнародних угод, документів МАГАТЕ, Конвенції про ядерну безпеку в частині забезпечення відповідними фінансовими ресурсами для підтримання безпеки кожної ядерної установки протягом всього її життєвого циклу шляхом реалізації заходів з підвищення безпеки.

 

Народні депутати України:

Бандуров В. В.

Гіршвельд А. М.

Деркач А. Л.

Москаленко Я. М.

Развадовський В. Й.

Опрос