Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления государственной защиты граждан

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.12.2014 № 1386
Дата рассмотрения: 10.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення державного захисту громадян"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону України.

У відповідності з положеннями Конституції України про рівність прав, положенням статті 3 де визначено, що "Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю." держава через інструменти владних повноважень першочергово має забезпечувати соціально-економічний захист населення. Одним із таких інструментів є регулювання діяльності фінансово-банківських установ в частині кредитування населення.

З цією метою даний законопроект вводить законодавче обмеження на встановлення розміру неустойки. Крім того, у відповідності з тим, що Україна має ряд міжнародних зобов'язань, необхідним є існування можливості у банків до зменшення частки проблемних активів. Аналогічна проблема є і фінансових установ.

Але необхідно враховувати, що позикодавець, як і боржник, несуть солідарну відповідальність за невиконання умов договору. Позикодавець має вірно оцінити потенційні можливості повернення боргу так як в більшості своєму оперує залученим капіталом за який несе відповідальність вже перед своїми вкладниками. При цьому держава страхує банки перед своїми вкладниками шляхом надання можливості отримати рефінансування по ставці, яка з 2001 року не перевищує 10 % річних. Таким чином це є порушенням Конституції України так як фізичні особи не мають такої можливості.

Крім того, виникла негативна практика в діяльності по передачі боргів фізичних осіб третім особам, внаслідок діяльності яких, що є непоодинокими прикладами, боржники вчиняють самогубство.

Тому пропонується перш ніж передавати заборгованість фізичної особи третім особам, доречним є зобов'язати позикодавця погодити дану передачу з боржником. Це може стати додатковим стимулом до погашення відповідної заборгованості. І так як Конституція України проголошує рівність прав, такий боржник має право погасити свою заборгованість в тому числі і на тих умовах, запропонованих позикодавцем третій стороні.

Тобто позикодавець повертає видану позику фактично збільшену або зменшену в залежності від вірності оцінення платоспроможності боржника. А так як господарська діяльність є ризиковою, то такі зміни законодавства відповідають Конституції України та природі фінансових операцій.

Крім того, у відповідності до норм права, ідеальна норма права має складатися з трьох структурних елементів - гіпотези, диспозиції і санкції. Для ефективності дії даного законопроекту важливим є запровадження відповідальності за порушення його норм і порядок здійснення контролю. З цією метою розширюються функції Національного банку України.

Таким чином прийняття даного Закону є необхідним, суспільно-значимим та вирівнює в правах та можливостях усіх учасників кредитних операцій, сприятиме збільшенню дохідної частини Державного бюджету України та дасть змогу захистити права наймодавців.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону України.

Законопроект спрямований на посилення контролю за діяльністю банків та фінансових установ в частині обмеження розмірів фінансових санкцій за порушення позичальниками умов кредитних договорів та вносяться зміни до порядку заміни кредитора у зобов'язанні.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону України.

Законопроектом пропонується внесення змін до Цивільного кодексу України, Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" та до Закону України "Про Національний банк України".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Порушені у законопроекті питання регулюються Цивільним кодексом України, Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" та Законом України "Про Національний банк України".

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Реалізація законопроекту тільки не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України, а навпаки збільшує його дохідну частину.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону.

Прийняття цього законопроекту дозволяє зменшити соціальну напругу в суспільстві та сприятиме зростанню ділової активності через запровадження контролю за встановленням та нарахуванням фінансових санкцій банківськими установами за порушення позичальниками умов кредитних договорів, а також дозволить захистити інтереси наймодавців.

 

Народні депутати України

А. В. Яценко

Опрос