Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно установления ответственности в виде пожизненного лишения свободы за преступления в сфере обращения наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов или прекурсоров)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.12.2014 № 1380
Дата рассмотрения: 08.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення відповідальності у виді довічного позбавлення волі за злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогоднішній день глобальною загрозою здоров'ю населення і національній безпеці в нашій країні і в усьому світі стали такі негативні явища, як наркозлочинність і наркоманія. Така обставина обумовлює об'єктивну потребу розробки та прийняття дієвої системи покарання за вчинення злочинів, передбачених розділом XIII Кримінального кодексу України. Адже на конституційному рівні встановлено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (стаття 3 Конституції України). Обов'язок держави - захищати життя людини (стаття 27 Конституції України).

Нажаль, вражаючою є ї статистика наркозлочинів. Так, за даними МВС України, в період січень - жовтень 2014 року в Україні зареєстровано 26978 злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інших злочинів проти здоров'я населення (з них 389 особливо тяжких злочинів, 8232 тяжких злочинів).

Зафіксовано фактів правопорушення: незаконне виробництво, придбання, перевезення чи збут наркотиків - 7488 випадків, виявлено осіб, вчинивших наркозлочин - 21253, вилучено наркотичних засобів, як предметів вчинення злочину на 3406363,6 тис. грн.

На сьогоднішній день офіційно налічується близько 500 тисяч наркоманів, з них 171,6 тисяч вживають наркотики регулярно. При цьому близько 5 тисяч наркозалежних не досягли 18 років.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Метою законопроекту є зменшення кількості осіб, що вживають наркотичні засоби та психотропні речовини, та значне зниження рівня злочинності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів шляхом посилення кримінальної відповідальності.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Законопроектом передбачається внесення змін до Кримінального кодексу України, що стосуються злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів. Зокрема, передбачено, що за контрабанду наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів, за використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів, за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів та за ряд інших кримінально карних правопорушень, передбачених розділом XIII Кримінального кодексу України, встановлюється довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.

Такі зміни призведуть до значного зниження рівня злочинності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів та істотного зменшення кількості наркозалежних осіб у суспільстві.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Кримінальним кодексом України, Законом України "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори", Законом України "Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними" та іншими законодавчими актами України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного проекту Закону не потребує додаткових матеріальних та фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття зазначеного проекту Закону дозволить знизити негативні медичні, соціальні, економічні наслідки вживання наркотичних засобів для окремих осіб, сімей, громад, суспільства в цілому.

 

Народний депутат України

А. В. Яценко

Опрос