Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно установления уголовной ответственности за управление транспортными средствами или судами лицами, находящимися в состоянии алкогольного, наркотического или иного опьянения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.12.2014 № 1373
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо встановлення кримінальної відповідальності за керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Україна традиційно посідає перші місця в Європі за смертністю та травматизмом на дорогах. Показник смертності на 1 млн. населення в Україні складає 106 осіб, в той час як, наприклад, в Італії - 68, Німеччині - 45, Великій Британії - 31 особа.

В стані сп'яніння водій транспортного засобу дозволяє собі перевищувати швидкість руху, виїжджати на зустрічну смугу дороги, здійснювати подвійний обгін, проїжджати перехрестя на заборонений сигнал світлофора а в результаті статистика - за даними звіту ДАІ, опублікованого в 2014 році, у 2013 році внаслідок ДТП в Україні загинуло 4824 осіб.

Найбільш поширеними видами дорожньо-транспортних пригод залишаються зіткнення транспортних засобів (36,2 % від загальної кількості ДТП з тяжкими наслідками), наїзд на пішоходів (35,8 % від загальної кількості). Внаслідок таких ДТП гине або отримують травми понад 68 % загальної кількості постраждалих від аварій на автошляхах. Велика кількість ДТП трапляється саме через те, що водій знаходився у нетверезому стані.

Нажаль, діюча система штрафних санкцій не є дієвою в нашій країні, тому необхідно підійти до вирішення питання безпеки на дорозі більш кардинально й встановити, що особа буде нести кримінальну відповідальність за керування або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

В суспільстві звичним явищем стала ситуація, коли працівники правоохоронних органів або службові особи, зловживаючи наданими їм повноваженнями дозволяють собі сідати за кермо в нетверезому стані. Враховуючи те, що адміністративні протоколи за керування громадянами транспортними засобами у стані сп'яніння не здатні "виховати" неналежних водіїв, законопроектом пропонується встановити кримінальну відповідальність для таких осіб.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Метою законопроекту є зменшення кількості дорожньо-транспортних пригод через керування транспортними засобами у стані сп'яніння, шляхом встановлення кримінальної відповідальності.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Проектом передбачається внесення змін Кримінального кодексу України. Зазначено, що особи, які керували транспортним засобом у стані сп'яніння будуть позбавлені права керувати транспортним засобом, а також встановлюється кримінальна відповідальності за керування транспортним засобами у стані сп'яніння для працівників правоохоронних органів та службових осіб.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Кримінальним кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Законами України "Про дорожній рух", "Про автомобільний транспорт".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного проекту Закону не потребує додаткових матеріальних та фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття зазначеного проекту Закону дозволить підвищити рівень безпеки на дорогах України, сприятиме зменшенню кількості дорожньо-транспортних пригод та збереженню життів на дорогах.

 

Народний депутат України

А. В. Яценко

Опрос