ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо поліпшення умов для ведення сільського господарства"
1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону
Власністю українського селянина (у більшості) є його помешкання, господарські будівлі, худоба, реманент і (умовно) земля. Цими засобами він може забезпечити собі неголодне існування та можливість придбання на виручені від продажу надлишків с/г продукції та зароблені на підробітках кошти вузького (в плані асортименту і цін) діапазону одяг, взуття, оплатити енергоносії, забезпечити мінімальні духовні потреби. Оплатити витрати на навчання дітей у ВНЗі, а часто навіть їх проживання у місті він цими засобами не може. Виходом для більшості є поїздка на заробітки. Привезені з заробітків гроші проживаються (часто пропиваються), і селянин знову змушений їхати на заробітки. Результат - занепад сільського господарства.
Даним законопроектом запропоновано вжити заходів, що сприятимуть розвитку сільського господарства.
2. Цілі і завдання прийняття Закону
Метою законопроекту є врегулювання відносин між орендодавцем та орендарем земельних часток (паїв), поліпшення умов для особистих селянських господарств, фізичних осіб, що займаються виробництвом молока, молочної сировини, встановлення максимального розміру надбавки на паливно-енергетичні ресурси.
3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону
Даним законопроектом запропоновано: встановити, що орендна плата за земельні ділянки сільськогосподарського призначення може справлятися виключно у грошовій формі; встановити, що розмір річної орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарського призначення не може становити менше 5 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки; зобов'язати орендарів сплачувати збір до бюджету розвитку сільської (селищної); встановити відповідальність за порушення термінів виплати орендної плати за користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення; зобов'язати переробні підприємства скуповувати молоко та молочну сировину безпосередньо у виробників молока та гарантувати державну підтримку для таких переробних підприємств; встановити розмір торговельних надбавок для паливно-енергетичних ресурсів.
4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Основними нормативними актами, що регулюють дану сферу є:
Кодекс про адміністративні правопорушення;
Закон України "Про оренду землі";
Закон України "Про молоко та молочні продукти"
та ін.
5. Фінансово-економічне обґрунтування
Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.
6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону
Прийняття даного законопроекту дасть можливість зняти соціальне напруження, що останнім часом панує в сільських населених пунктах, заохотить людей займатись сільським господарством.
Народний депутат України | А. В. Яценко |