Идет загрузка документа (20 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об особенностях государственного регулирования деятельности субъектов предпринимательской деятельности, связанной с реализацией и экспортом лесоматериалов" (относительно моратория на экспорт лесо- и пиломатериалов в необработанном виде)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.12.2014 № 1362
Дата рассмотрения: 10.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до Закону України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" (щодо мораторію на експорт лісо- та пиломатеріалів у необробленому вигляді)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

На сьогодні лісові масиви України використовують неефективно, не в інтересах економічного розвитку відповідних регіонів та держави в цілому. А ліси, за офіційними даними, займають майже 16 % усієї території України. Їх загальна площа становить 10,78 млн. га.

Для лісового господарства України неконтрольована вирубка лісів та експорт української деревини вже стали серйозною проблемою. Серед основних причин, які спонукають населення вирубувати ліси і продавати деревину зацікавленим особам, - соціально-економічні проблеми (безробіття, низькі зарплати).

У структурі вітчизняного експорту деревини і виробів з неї переважає круглий ліс, що, як правило, продається за заниженими цінами. Незважаючи на обмежену кількість власних лісосировинних ресурсів, наявна тенденція збільшення експортних поставок.

Технологічний рівень експортованої сировини надзвичайно низький. Без вітчизняної сировини майже призупинила свою роботу велика кількість деревообробних та меблевих комбінатів, яких в Україні нараховується понад 6,5 тисячі. В основному це підприємства Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном, Державного агентства лісових ресурсів України, частка продукції яких в загальному обсязі становить майже 70 %. Отже, зникають робочі місця, знижуються надходження до бюджету, іноземні товаровиробники завойовують вітчизняні ринки меблів. Як свідчить статистика, із загальної вартості експортованої у 1999 році продукції групи 44 розділу IX Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності необроблені лісоматеріали та пиломатеріали становили 96,3 %, а частка необроблених лісоматеріалів у загальному обсязі експорту перевищила 78 %.

Чим глибша переробка деревини - тим вища ціна вітчизняних виробів з неї та більше людей забезпечені роботою. Пріоритетним напрямом експорту мають бути товари, наприклад, меблі, а не сировина, як кругляк - унікальний ліс, грошова експортна вартість якого не є високою. Наслідком масового та безконтрольного вивезення деревини у круглому вигляді є також дефіцит і дороговизна дерев'яних кріплень для шахт України, внаслідок чого смертність шахтарів від завалів на шахтах надзвичайно висока.

Одночасно світовий експорт деревини та виробів з неї (будівельні матеріали, меблі, папір тощо) сьогодні становить близько $100 млрд. на рік, у тому числі круглого лісу-сирцю - майже $10 млрд., або 120 - 130 млн. мі на рік. Тобто середня вартість 1 мі деревини коштує всього $80 - 90, тоді як середньосвітова ціна обробленої деревини значно вище - близько $950 за умовний кубометр. Проте собівартість кубометра лісу як частини екосистеми становить приблизно $1,5 - 1,6 тисячі. Адже ліс, окрім деревини, - це частина екосистеми: місце проживання звірів та птахів, джерело лікарської і технічної сировини, ягід, грибів, горіхів. Не варто забувати і про витрати на ведення лісового господарства тощо. Ефективність використання лісових багатств полягає в максимальному досягненні останньої цифри під час формування цін при реалізації деревини та виробів з неї, а не в безсистемному суцільному вирубуванні та експорті необробленого кругляка за заниженою ціною.

За підрахунками Асоціації деревообробних підприємств Прикарпаття, для створення одного робочого місця на середньому деревообробному підприємстві з середньою глибиною переробки достатньо 200 кубічних метрів деревини на рік. Торік обласний лісгосп вивіз за кордон 200 тис. кубометрів кругляку. Це означає, що 1000 прикарпатців просто позбавили роботи. Середнє навантаження на заробітну плату (податки, соціальні внески) в галузі - 650 - 700 грн. Множимо на цю тисячу втрачених робочих місць і на 12 місяців - отримуємо майже 8 мільйонів гривень, які не одержав бюджет. За розрахунками Асоціації, на кожному експортованому кубі кругляку Україна втрачає майже 120 грн.. На аукціонах місцеві виробники купують ліс приблизно за 450 грн. за куб, забираючи власними силами деревину з верхніх складів. Експортна ціна - 55 євро, тобто 578 грн. (примітка: станом на лютий 2013 року). Але необхідно вирахувати витрати лісгоспу: транспортування деревини з верхнього складу на нижній (до 70 грн. в розрахунку за куб), завантаження у вагони (40 грн.), замитнення вагонів (30 грн. за куб), доставка до кордону (133 грн. за куб). Отже, якщо відняти ці витрати, то отримаємо 330 грн. за куб експортованого лісу.

Раніше лісове господарство України деревину поставляло меблевим фабрикам, будівельним організаціям, шахтам, різним виробничим організаціям, колективним господарствам, бюджетним установам. У кожному держлісгоспі працювали цехи переробки деревини.

Адже ліс, який вирубують на території Львівської, Чернівецької, Черкаської, Тернопільської, Рівненської, Івано-Франківської, Вінницької, Житомирської, Закарпатської, Київської, Волинської та інших областей, не доставляють на підприємства для його подальшої обробки, 70 % повністю перенаправляють на експорт, як необроблену деревину. Тож внаслідок таких дій маємо ліквідацію сотні переробних підприємств, тисячі робочих місць, Україна не отримує значних сум прибутку та перетворюється на сировинний придаток для інших держав.

На підтвердження вищезазначеного, сусідні з Україною держави, наприклад, Білорусь, Російська Федерація, Румунія, Молдова, вже усвідомили цю небезпеку, а саме: 24 серпня 2000 року Постановою N 1336 "Про деякі заходи щодо обмеження вивезення деревини твердолистяних порід" Рада Міністрів Республіки Білорусь заборонила з 1 січня 2001 року експорт лісоматеріалів з деревини дуба, граба, ясена, клена, бука (позиції 4401, 4403, 4404, 4407, 4409 ТН ЗЕД СНД). У цьому ж році постановою парламенту Молдови було припинено експорт необробленого лісу-кругляку та вжито заходів щодо стимулювання його переробки в межах країни, збільшення виробництва виробів із натурального дерева.

Тим часом у багатьох державах деревообробна галузь динамічно розвивається. Недаремно ж значна частина експортованої Україною деревини згодом повертається до нас - але вже у вигляді красивих, високотехнологічних і, звісно, дорогих виробів.

Про необхідність прийняття цього законопроекту свідчить і широка громадська зацікавленість. Зокрема, у засобах масової інформації постійно з'являються повідомлення від представників деревообробної галузі тих чи інших регіонів України, спеціалістів у галузі лісового господарства, звичайних громадян, яких турбує сьогоднішній стан речей з цього питання. Усі вони наголошують на необхідності заборони вивозити необроблену деревину за межі України.

Наприклад, президент Асоціації меблевих і деревообробних підприємств України Сергій Сагаль зауважує: "Порівняно з одиницею деревини, проданої в круглому вигляді, ми отримуємо понад двадцять разів більше доданої вартості, якщо б ми її продали в меблях. Це просто колосально, це непорівнянні речі - соціальні, зайнятість, робочі місця, видатки в різні бюджети, видатки в соціальні фонди і т. д. Це просто не може собі дозволити навіть така держава, як Росія, яка має вивізне мито і забороняє вивіз в необробленому вигляді деревини. У нас 33 відсотки деревини експортується".

Отже, вивезення лісу у вигляді сировини у круглому, необробленому вигляді, завдає шкоди економічному та екологічному стану території України. Адже експорт кругляку (часто незаконної вирубки) не вигідний державі ні в економічному, ні в соціальному, ні в природоохоронному аспекті.

А тому видається за доцільне встановити мораторій на експорт лісо- і пиломатеріалів у необробленому вигляді на 10-річний строк для відновлення лісопереробної галузі та оздоровлення вітчизняної економіки.

Не менш важливим є питання збереження у середині країни і цінних та рідкісних порід дерев, що власне і є одним із ключових положень Закону України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів". Останнім часом кількість дубових лісів скорочується і є необхідність обмежити експорт дубових лісо- і пиломатеріалів.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" (щодо заборони експорту лісо- та пиломатеріалів у необробленому вигляді)" розроблено з метою відновлення деревообробної та меблевої промисловості, створення робочих місць, переорієнтації експорту з деревної сировини на продукцію більш широкого ступеня обробки, шляхом встановлення мораторію на вивезення за кордон деревини та пиломатеріалів у необробленому вигляді строком на 10 років.

Головною метою проекту є переорієнтації експорту з деревної сировини на продукцію більш широкого ступеня обробітку, створення більшої доданої вартості на лісопродукцію, яка є національним багатством, стимулювання розвитку деревообробних та деревопереробних підприємств.

Завданням Закону є:

подолання негативних наслідків згубної економічної політики України як сировинного придатку Заходу та вжиття на законодавчому рівні заходів щодо забезпечення раціонального використання лісових ресурсів;

регулювання правових відносин з метою забезпечення створення нових робочих місць на підприємствах деревообробної, меблевої та інших галузей;

забезпечення вітчизняних деревообробних та меблевих підприємств сировиною.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Чинним Законом України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" заборонено вивезення за межі митної території України лісоматеріалів та пиломатеріалів цінних і рідкісних порід дерев, до яких частина четверта статті 1 Закону зараховує акацію, береку, вишню, грушу, горіх, каштан, тис ягідний, черешню, явір та ялівець. Пропонується доповнити цей перелік таким видом дерева як дуб.

З метою встановлення мораторію на вивезення необробленої деревини за кордон строком на 10 років проектом передбачається доповнити Закон України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" статтею 2-1 такого змісту:

"Стаття 2-1. Вивезення за межі митної території України (експорт і реекспорт) лісоматеріалів та пиломатеріалів забороняється строком на 10 років

Протягом строку, вказаного у частині першій статті 2-1 цього Закону, забороняється вивозити за межі митної території України:

лісоматеріали у вигляді необробленої деревини, зокрема ліс круглий у вигляді колод, стовпів, з транспортною вологістю більш як 22 %;

пиломатеріали товщиною понад 70 міліметрів з транспортною вологістю більш як 22 %.".

Однією з ознак лісо- та пиломатеріалів, на які законопроектом пропонується встановити мораторій на експорт, є транспортна вологість не більш як 22 %. Це зумовлено наступними факторами. Однією з найважливіших фізичних властивостей деревини, з погляду транспортування, є вологість. Під вологістю деревини розуміється вміст води у відсотках, але не до загальної ваги (як це прийнято щодо інших вантажів), а до ваги сухої деревини. Транспортна вологість - у лісоторгівлі - вологість, яка забезпечує збереження пиломатеріалів за час перебування в дорозі від місця завантаження до місця вивантаження. Транспортна вологість деревини становить від 18 до 22 %, така деревина називається повітряно-сухою. Верхній поріг у 22 % обумовлений ступенем вологості, при якій припиняється гниття деревини. Транспортна вологість - це четвертий ступінь сушіння за стандартом і означає можливість безпечного перевезення без втрат від гниття та інших біопошкоджень. Сирі ж лісо- та пиломатеріали, тобто матеріали з вологістю вище транспортної, мають високу схильність до псування, яке може статися під час транспортування внаслідок вогкості чи враженням комахами. Отже, для всіх експортних лісоматеріалів необхідно проводити теплову стерилізацію з температурою середовища t = 55° C і тривалістю 90 хвилин. При продажу товару "належним чином витриманого" відвантаження сирого товару тягне за собою, як правило, заявлення претензій з боку покупців на відшкодування завданих ним збитків, пов'язаних з псуванням товару або укладанням його для просушування.

У зв'язку із доповненням Закону статтею 2-1 (Мораторій на експорт лісоматеріалів та пиломатеріалів), необхідно внести технічні зміни до статті 3 Закону, доповнивши у частинах першій, четвертій, п'ятій після слів "крім передбачених статтею 2" формулюваннями "та 2-1".

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють: Конституція України, Лісовий кодекс України, Митний кодекс України, Закон України "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" та інші нормативно-правові акти.

Для реалізації положень запропонованого законопроекту не має потреби вносити зміни до інших законодавчих актів.

Варто зазначити, що вказаний законопроект не суперечить вимогам СОТ. Запропонований законопроект підпадає під дію пункту "а" частини 2 статті XI Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року, що містить виняток із загального правила, згідно з яким можуть бути заборони чи обмеження експорту, які тимчасово застосовуються з метою запобігання чи послаблення критичного дефіциту харчових продуктів або інших товарів, що мають вагоме значення для експортуючої сторони. Наразі в Україні відчувається великий дефіцит необробленої деревини, яка масово надходить на експорт, і мораторій є необхідним заходом для стимулювання розвитку деревообробної галузі, що буде сприяти, зокрема, і створенню нових робочих місць.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Сьогодні переважна більшість лісоасортименту практично втрачена. Причиною цього стало те, що продаж деревини за кордон став пріоритетним напрямом діяльності суб'єктів господарювання.

Тимчасова заборона у вигляді 10-річного мораторію на вивіз за кордон деревини, дасть змогу направити сировину на підприємства України, створити нові робочі місця, забезпечити значні наповнення бюджету держави.

Ухвалення Закону сприятиме переорієнтації експорту з кругляку та іншої деревної сировини на продукцію більш широкого ступеня переробки, створенню більшої доданої вартості на лісопродукцію, яка є національним багатством, стимулюванню розвитку деревообробної та деревопереробної промисловості.

 

Народні депутати України:

Д. Є. Добродомов (посвідчення N 313)

М. В. Томенко (посвідчення N 297)

Б. М. Матківський (посвідчення N 319)

О. С. Мусій (посвідчення N 322)

В. М. Купрій (посвідчення N 244)

В. М. Чепинога (посвідчення N 120)

О. В. Єднак (посвідчення N 144)

А. Ф. Антонищак (посвідчення N 103)

О. І. Дубінін (посвідчення N 245)

А. Б. Дирів (посвідчення N 290)

Опрос