Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно усиления государственного контроля за лотерейной сферой и направления отчислений от государственных лотерей на финансирование медицины, культуры и спорта

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.12.2014 № 1354-1
Дата рассмотрения: 26.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення державного контролю за лотерейною сферою та спрямування відрахувань від державних лотерей на фінансування медицини, культури і спорту"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

В умовах складної економічної ситуації та дефіциту бюджетних коштів такі галузі як культура та мистецтво, а також спорт не отримують належної державної фінансової підтримки. Разом з тим, останні події в країні показали недосконалість державної політики в цій сфері та необхідність популяризації української культури, в тому числі шляхом виробництва та розповсюдження національних фільмів тощо.

У багатьох розвинених європейських країнах уже протягом тривалого часу фінансування соціально важливих проектів, культурних та спортивних заходів, медицини та освіти здійснюється за рахунок відрахувань від проведення державних лотерей.

Так, наприклад, на фінансування розвитку культури освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення спрямовуються відрахування від проведення лотерей у Болгарії. У Данії такі відрахування перерозподіляються на культурні, спортивні та інші благодійні цілі. Подібна практика існує також у Фінляндії, Італії, Нідерландах, Польщі та багатьох інших країнах.

Такий успішний досвід інших країн може бути використаний і в Україні для організації успішної підтримки медицини, культури та спорту.

Водночас на сьогодні діяльність лотерейного ринку регулюється фактично лише Законом України "Про державні лотереї в Україні" (надалі - Закон), прийнятим 06 вересня 2012 року. Передбачені ним підзаконні акти для врегулювання діяльності операторів не прийняті, а існуючі підзаконні акти не приведені у відповідність до нього. У зв'язку з цим діючі оператори лотерей не можуть отримати нові ліцензії на випуск та проведення лотерей і змушені постійно доводити законність своєї діяльності. Відповідно Мінфін як орган державного контролю за лотерейною сферою, не має можливостей перевірити відповідність операторів вимогам закону та дотримання вимог ліцензійного законодавства.

Чинний Закон також містить окремі прогалини у правовому регулюванні лотерейної сфери, що дозволяє недобросовісним суб'єктам вчиняти певні зловживання на ринку. Так, у зв'язку з цим та на фоні заборони у 2009 році грального бізнесу в Україні почастішали випадки створення незаконних гральних закладів під виглядом проведення (розповсюдження) державних миттєвих лотерей. Така діяльність підриває ділову репутацію сумлінних операторів лотерей та довіру населення до державної лотереї як законної прозорої і чесної гри, натомість прирівнюючи її до нелегальної азартної гри.

У зв'язку з цим в Україні виникла нагальна потреба у вдосконаленні чинного законодавства та посиленні державного контролю за лотерейною сферою з тим, щоб захистити населення від згубного впливу азартних ігор, а існуючий лотерейний ринок - від діяльності таких недобросовісних суб'єктів.

З цією метою, а також для контролю належних відрахувань для фінансування медицини, культури та спорту, пропонується внесення ряду змін до чинного Закону України "Про державні лотереї в Україні", що дозволить передбачити уповноваженим органом державного контролю за лотерейною сферою Міністерство внутрішніх справ України та посилити державний контроль за лотерейною сферою, припинити проведення азартних ігор під виглядом державних лотерей, захистити населення від азартних ігор та очистити лотерейний ринок.

Запропонований законопроект враховує позитивні положення раніше зареєстрованих у Верховній Раді України законопроектів, зокрема, щодо введення сертифікації лотерейного обладнання, заборони використання ігрових автоматів під час проведення лотерей та інші. В ньому враховано також окремі пропозиції уповноваженого державного органу щодо сертифікації грального обладнання, розширення його контрольних повноважень за діяльністю операторів лотерей, введення відповідальності за прийняття ставок у неповнолітніх та інші.

Таким чином проектом пропонується використати позитивний досвід фінансування культури, медицини та спорту за рахунок відрахувань від проведення лотерей інших країн і в Україні та передбачити збільшення розміру відрахувань від проведення державних лотерей, а також їх спрямовування на підтримку культури (зокрема, вітчизняної кінематографії), медицину та спорт. Крім того, проектом передбачається запровадження посиленого державного контролю за лотерейною галуззю, з метою контролю обороту оператора та відповідно повноти відрахувань на культуру, медицину та спорт а також, що важливо, пряма заборона азартних ігор під виглядом державних лотерей. У зв'язку з цим Проект подається разом з відповідними змінами до Бюджетного кодексу України.

2. Мета та завдання прийняття законопроекту

Метою прийняття вказаного проекту Закону України є удосконалення державного регулювання лотерейної сфери та спрямування відрахувань від проведення державних лотерей України до спеціального фонду Державного бюджету України та використання цих коштів для підтримка галузі культури та мистецтва, зокрема вітчизняної кінематографії, а також медицини та спорту.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про кінематографію" щодо фінансової підтримки галузі кінематографії. Зокрема пропонується з метою фінансової підтримки національної кінематографії акумулювати на спеціальному рахунку кошти відрахувань від проведення державних лотерей, збору на розвиток національного кінематографу та інші.

Проектом також передбачається внесення змін до Закону України "Про державні лотереї в Україні" щодо зміни цільового призначення відрахувань від проведення лотерей - на фінансування заходів культури, медицини та спорту.

З цією метою, зокрема, передбачається посилення контролю за лотерейною галуззю, зокрема: заборонити використання ігрових автоматів під час проведення державних лотерей та заборонити відтворення процесу прокручування барабанів (на зразок ігрових автоматів), чітко закріпивши таку заборону в Законі; ввести он-лайн контроль за прийняттям ставок та виплатою виграшів під час проведення усіх лотерей, що дозволить державі контролювати кожну ставку та оборот кожного оператора та лотерейного ринку в цілому; запровадити спеціальні вимоги до лотерейного обладнання та процедуру його оцінки відповідності чи міжнародної сертифікації (у тому числі міжнародної), а також посилення відповідальності операторів державних лотерей за недотримання ліцензійних умов та вчинення правопорушень. При цьому, передбачається система штрафів, що сприятиме не тільки покаранню правопорушників та мотивуванню їх не вчиняти правопорушення, але й наповненню Державного бюджету України.

4. Стан нормативно-правової бази

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють відносини у цій сфері, є Податковий та Бюджетний кодекси України, Закон України "Про кінематографію", Закон України "Про державні лотереї в Україні".

Проект подається одночасно з відповідним законопроектом про внесення змін до Бюджетного кодексу України і, у разі їх одночасного прийняття, не потребуватиметься внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень поданого проекту Закону України не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету. Проте з його прийняттям буде можливість знайти додаткові джерела фінансування медицини, галузі культури та мистецтва та розвитку спорту. Зокрема прийняття зазначеного законопроекту разом з проектом Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення фінансової підтримки вітчизняної кінематографії" (реєстр N 1359), призведе до надходжень до Державного бюджету в 2015 році приблизно в сумі 4 млрд. гривень з перспективою збільшення надходжень до бюджету в наступних роках.

6. Прогноз результатів

З прийняттям запропонованого проекту буде вдосконалено правове регулювання лотерейної сфери, що призведе до покращення умов її діяльності, припинення проведення незаконних азартних ігор під виглядом державних миттєвих лотерей та захисту прав гравців.

З прийняттям проекту очікується збільшення лише відрахувань від проведення лотерей в 5 разів (1,5 млрд.) в 2015 році, а з врахуваннями всіх податків та зборів - до 4 млрд. грн. в 2015 році за рахунок створення стабільного положення на ринку та інвестиційного клімату. Стабілізація надасть можливість забезпечувати приріст відрахувань на 35 - 40 % щорічно (темпи останніх 6 років).

Водночас, удосконалення державної політики в сфері лотерей, в тому числі шляхом посилення державного контролю за їх проведенням, та цільове спрямування відрахувань від державних лотерей сприятимуть розвитку медицини, культури та спорту, створенню національних фільмів та їх розповсюдження, що в цілому матиме позитивний наслідок і в контексті популяризації української культури, і в контексті державної підтримки лікування хворих дітей на важкі онкологічні хвороби.

 

Народний депутат України

В. Денисенко (посв. N 109)

Опрос