Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об особенностях добычи янтаря-сырца на месторождениях и проявлениях, не имеющих промышленного значения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.12.2014 № 1351
Дата рассмотрения: 10.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про особливості видобутку бурштину-сирцю на родовищах і проявах, які не мають промислового значення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Рівненська область - єдина серед регіонів України, на території якої розташовані розвідані родовища бурштину-сирцю. Перспективні запаси бурштину області становлять понад 1500 т.

Значні запаси цінної для країни сировини вивозяться за кордон, що призводить до зникнення сировини загальнодержавного значення для ювелірної промисловості та суттєвих фінансових втрат держави.

В результаті відсутності правового регулювання бурштин видобувається методами, наслідком яких є руйнування екосистем території регіону. В результаті незаконного видобутку бурштину порушуються землі лісового фонду і сільськогосподарського призначення. Натомість, місцеві мешканці змушені видобувати бурштин для того, аби мати певний заробіток, адже соціальне становище північних районів Рівненщини далеко не найкраще.

При цьому, місцеві мешканці змушені порушувати норми діючого законодавства та під загрозою кримінального покарання видобувати корисні копалини кустарними методами навіть на тих земельних ділянках, які їм належать.

Проблема видобутку бурштину на Рівненщині не є новою. Рівненська обласна рада декілька разів зверталася до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з метою врегулювати порядок видобутку бурштину на родовищах і проявах, які не мають промислового значення.

Проте, до цього часу реальних кроків у цьому напрямку не зроблено.

Проект Закону, який пропонується, визначає основні правові, економічні, організаційні та екологічні засади діяльності та регулює відносини, пов'язані з особливостями користування надрами для видобутку бурштину-сирцю, а на родовищах та запасах, які не мають промислового значення, з метою недопущення несанкціонованого видобутку бурштину-сирцю, забезпечення вимог охорони довкілля, розвитку галузі обробки бурштину-сирцю, а також підвищення зайнятості населення.

2. Цілі і завдання прийняття

Метою прийняття законопроекту є врегулювання видобутку бурштину на проявах та родовищах, які не мають промислового значення; переведення несанкціонованого видобутку бурштину місцевими мешканцями у законне русло, що призведе до наповнення місцевих бюджетів та зайнятості населення.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проект Закону складається із 25 статей та 6 розділів та передбачає визначення:

- основних термінів і понять;

- особливостей, що зумовлюють необхідність правового регулювання;

- сфери дії закону;

- принципів державної політики у галузі видобутку бурштину-сирцю:

- повноважень Верховної Ради України, Уряду України, центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища у галузі видобутку бурштину-сирцю та поводження з ним на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; повноважень спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр у галузі геологічного вивчення та видобутку бурштину-сирцю на родовищах та проявах, які не мають промислового значення; повноважень місцевих рад;

- користувачів бурштиноносних надр, вид і строки користування;

- порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами;

- особливості видобутку бурштину-сирцю фізичними особами на земельних ділянках, які перебувають у їх власності;

- прав та обов'язків користувачів бурштиноносних надр на родовищах та проявах, які не мають промислового значення;

- плати за користування надрами та ін.

Законопроект також передбачає запровадження до 1 січня 2017 року мораторію на надання надр у користування метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ бурштину на ділянках, які мають промислове значення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Кодекс України "Про надра", Земельний кодекс України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України не потребує залучення додаткових матеріальних витрат з державного бюджету. Навпаки, прийняття Закону сприятиме додатковим надходженням до місцевих бюджетів.

6. Очікувані соціально-економічні наслідки

Прийняття Закону: усуне соціальну напругу у північних районах області, сприятиме скороченню фактів незаконного видобутку бурштину; сприятиме зайнятості населення; місцеві бюджети отримають додаткові джерела надходжень.

 

Народний депутат України

Ю. В. Вознюк

Опрос