Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 41 Закона Украины "Об акционерных обществах" (относительно снижения процентной ставки для кворума)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.12.2014 № 1310-1
Дата рассмотрения: 23.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства" (щодо зниження відсоткової ставки для кворуму)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону.

Встановлена законодавством України вимога щодо визнання правомочності загальних зборів акціонерного товариства (кворуму) лише за умови, коли у зборах беруть участь акціонери, що володіють в сукупності не менш як 60 відсотками голосуючих акцій, дає можливість власникам, що сукупно володіють від 40 до 50 відсотками акцій, навмисно блокувати проведення загальних зборів.

Внаслідок цього рішення, прийняття яких відноситься до виключної компетенції загальних зборів, блокуються. В різних випадках це може призвести до банкрутства товариства, сприяти рейдерським захопленням, порушенню прав акціонерів.

Зважаючи на актуальність проблематики, положення про необхідність прийняття відповідного закону передбачена у Коаліційній угоді.

Так, у Розділі VIII "Реформа енергетики та енергонезалежність" передбачено законодавче зниження кворуму проведення загальних зборів акціонерного товариства, в якому держава є власником 50 і більше відсотків акцій, що дозволить вирішити зазначену проблему захисту інтересів та корпоративних прав держави, а також дозволить зробити перший крок до наближення законодавства України до міжнародних стандартів щодо кворуму загальних зборів акціонерних товариств, який, зазвичай, є меншим, ніж встановлений нині в Україні.

Водночас, зниження кворуму проведення загальних зборів акціонерного товариства, в якому лише держава є власником 50 і більше відсотків акцій порушує конституційні принципи рівності, ставлячи таким чином державу в привілейоване становище у порівнянні з іншими акціонерами.

Саме тому зниження кворуму проведення загальних зборів акціонерів для будь-яких власників акцій максимально відповідатиме Конституції України.

2. Цілі та завдання проекту Закону.

Метою запропонованих змін до статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства" є захист корпоративних інтересів та прав акціонерів в акціонерних товариствах шляхом зниження вимоги щодо участі акціонерів у загальних зборах такого товариства для наявності кворуму до розумного рівня, який дозволить проведення зборів сукупним власникам більше половини голосуючих акцій.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону.

Поданим проектом Закону передбачається змінити частину другу статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства" щодо зниження кворуму загальних зборів акціонерного товариства.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання.

Вказані правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України "Про акціонерні товариства".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України та сприятиме підвищення дохідної частини Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону.

Прийняття проекту Закону дозволить:

- вирішити зазначену загальну проблему захисту корпоративних інтересів та прав акціонерів в акціонерних товариствах з мажоритарною часткою 50 і більше відсотків;

- залучити до Державного бюджету України мільярди гривень додаткових надходжень завдяки можливості невідворотного проведення загальних зборів акціонерних товариств, в яких держава володіє понад 50 відсотками голосуючих акцій, але менш як 60 відсотками, та ухвалення рішень щодо розподілу чистого прибутку таких товариств і виплати дивідендів.

 

Народні депутати України:

В. М. Войціцька

С. А. Лещенко

М. Найєм

С. П. Заліщук

Є. В. Соболєв

Опрос