Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях относительно усиления ответственности за отдельные правонарушения в сфере охраны природы, использования природных ресурсов, охраны культурного наследия

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.12.2014 № 1308-1
Дата рассмотрения: 19.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері охорони природи, використання природних ресурсів, охорони культурної спадщини"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс) обумовлене необхідністю посилення адміністративної відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства (більшість статей Кодексу за порушення в галузі охорони довкілля не змінювались з 1997 року), усунення дисбалансу між фактичним розміром заподіяної навколишньому природному середовищу шкоди та сумою існуючих штрафів і, як наслідок, посилення відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства та підвищення ефективності здійснення державного контролю у сфері охорони довкілля.

Необхідність збільшення розмірів штрафів, які накладаються на громадян та посадових осіб за порушення вимог законодавства у сфері охорони довкілля та охорони культурної спадщини, викликана тим, що з 1997 по 2010 роки середньомісячна заробітна плата у промисловості та сільському господарстві збільшена більше ніж в 10 разів (з 174 до 2580 грн. у промисловості та з 84 до 1430 грн. у сільському господарстві), а розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян, який застосовується при визначені розміру штрафу, не проіндексовано.

Адміністративна відповідальність у галузі екології та охорони культурної спадщини має на меті не тільки покарання винних правопорушників й припинення та попередження порушень законодавства у галузі природокористування, охорони навколишнього природного середовища і охорони культурної спадщини, а також поновлення порушених прав власників природних ресурсів, природокористувачів, громадян.

Слід зазначити, що незначний розмір санкцій за порушення вимог законодавства в сфері охорони культурної спадщини та екології, як свідчить практика, унеможливлює належний рівень охорони культурної спадщини, екологічної безпеки у державі, негативно впливає на стан надходження до бюджетів усіх рівнів коштів, що стягуються з правопорушників.

Запропонований у законопроекті рівень підвищення розмірів штрафів здатний посилити ефективність виконання одного із головних завдань адміністративного процесу - забезпечення правомірної поведінки суб'єктів зазначених правовідносин.

Таким чином, прийняття законопроекту сприятиме раціональному використанню і охороні навколишнього природного середовища, створенню більш ефективного механізму щодо попередження та припинення порушень вимог законодавства у сфері охорони довкілля та охорони культурної спадщини, усунення їх негативних наслідків.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Законопроект спрямований на посилення відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері охорони природи, використання природних ресурсів, охорони культурної спадщини.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується посилення адміністративної відповідальності за окремі правопорушення у сфері охорони природи, використання природних ресурсів, охорони культурної спадщини.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання посилення адміністративної відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства регулюються Кодексом України про адміністративні правопорушення.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного проекту Закону не потребує збільшення витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту буде сприяти раціональному використанню і охороні навколишнього природного середовища, збереженню культурної спадщини, створенню більш ефективного механізму щодо припинення порушень вимог законодавства у сфері охорони природи, використання природних ресурсів, охорони культурної спадщини та усунення їх негативних наслідків.

 

Народний депутат України 

Є. П. Фірсов

Опрос