Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты (относительно усиления мер по охране лесов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.12.2014 № 1307
Дата рассмотрения: 13.01.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо посилення заходів по охороні лісів)"

1. Необхідність прийняття даного законопроекту.

У 2006 р. в Україні була прийнята нова редакція Лісового кодексу України. Вона послабила роль держави в охороні лісів, ввела приватну власність на ліс, що значно погіршило охорону важливих в екологічному, водоохоронному, санітарно-гігієнічному, ґрунтозахисному та рекреаційному значенні категорій лісів - лісів зелених зон навколо населених пунктів, лісів зон санаторної охорони лікувально-оздоровчих територій та інших.

Результатом стало різке скорочення зелених зон навкруги населених пунктів (тільки навкруги Києва і Харкова ліси зелених зон за останні три роки скоротились в 2 рази), зсуви, ліси лікувально-оздоровчих територій в Криму зменшилися втричі. Помилки, допущені в новій діючій редакції Лісового кодексу є головною причиною того, що відсоток лісистості в Україні становиться одним з найнижчих в Європі.

Особливі нарікання із сторони місцевого населення та правоохоронних органів викликає пагубна практика передачі лісів до приватної власності, в результаті чого місцеве населення у багатьох регіонах України (Київська, Черкаська області, АР Крим, Карпати та інші) позбавлене можливості збирати у сусідніх з їх селами лісах, які стали приватними, навіть гриби та ягоди. Все це має не тільки серйозні негативні наслідки, але й сприяє нагнітанню соціальної напруги, постійних конфліктів та росту корупції.

У зв'язку з вище викладеним необхідно відмінити купівлю у приватну власність державних лісів. Законопроект не приведе до дублювання функцій та не потребує додаткових матеріальних витрат.

2. Цілі та завдання законопроекту.

Даний Закон спрямований на вдосконалення заходів по охороні категорій лісів, перш за все тих, які мають важливі екологічні, рекреаційні, водозахисні та ґрунтозахисні функції, захист рідкісних видів тварин, які живуть у лісах, а також посилення функції держави по контролю за використанням лісів. Він також спрямований на боротьбу з корупцією.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту.

Законом запропоновані зміни до статей 12, 41, 85 Лісового кодексу України, ст. 56 Земельного кодексу України, ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство", ст. 11 Закону України "Про Червону книгу України", які виключають надання лісів у приватну власність та збільшують роль держави по контролю за охороною та використанням лісів, а також покращують охорону лісового біорізноманіття.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Для реалізації положення Закону не виникає необхідності прийняття змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття даного Закону не потребує додаткових матеріальних чи інших витрат.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття нормативно-правового акта.

Прийняття Закону України "Про внесення змін до Лісового кодексу України та інших законодавчих актів (щодо посилення заходів по охороні лісів)" буде сприяти підвищенню законності в галузі охорони лісів, дозволить покращити охорону зелених зон міст і населених пунктів, водоохоронних, гірських та ґрунтозахисних категорій лісів, і, як наслідок, сприятиме захисту ґрунту, водоймищ, очищенню атмосферного повітря в містах, захисту карпатського та кримського регіонів від повенів та зсувів, а також боротьбі з корупцією.

 

Народний депутат України

А. Дирів

Опрос