Идет загрузка документа (17 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно усиления ответственности за неправомерное обращение средств платежа)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.12.2014 № 1272
Дата рассмотрения: 07.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за неправомірний обіг засобів платежу)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту.

Проект Закону "Про внесення змін до статті 200 Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за неправомірний обіг засобів платежу)" розроблено з метою ефективної реалізації функції спеціальної та загальної превенції, уніфікації кримінальної відповідальності в рамках Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, поліпшення криміногенної ситуації в частині виявлення та припинення злочинів в сфері обігу засобів платежу, а також для розвитку безготівкових розрахунків в Україні.

В країнах-членах Європейського Союзу законодавчо визначене покарання за цей вид злочину не може складати менше ніж один рік позбавлення волі, що передбачено вимогам "Рамкового рішення Ради Європейського Союзу (2001/413/ПВД) по боротьбі з неправомірним обігом та підробкою засобів платежу" від 28 травня 2001 року. Склад злочину для зазначених злочинів - формальний, що дозволяє притягати зловмисників до відповідальності навіть при трансграничних злочинах. Для того, щоб злочин вважався закінченим достатньо вчинення зловмисником будь-якої із зазначеної у диспозиції статті дії. При цьому, фактичні терміни позбавлення волі за зазначені злочин в Іспанії складає вісім років (статті 386 і 387 Кримінального Закону Іспанії), а у Польщі - до 25 років (стаття 310 Кримінального кодексу Польщі).

2. Цілі та основні завдання прийняття законопроекту.

Основним завданням законопроекту є:

- врахування змін в платіжному законодавстві протягом 2012 - 2015 років (законах України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" та "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", постановах Правління Національного банку України "Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів", "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України з питань здійснення операцій з електронними грошима", Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення об'єктами нагляду (оверсайта) законодавства України з питань діяльності платіжних систем в Україні, Положення про порядок реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури;

- приведення національного кримінального законодавства до вимог європейського законодавства, в тому числі використання формального складу для зазначених злочинів, простих та описових диспозицій з врахуванням типових діянь в сфері неправомірного обігу засобів платежу, а також встановлення адекватної міри покарання за вчинення злочинів в зазначеній сфері, у відповідності до рівня суспільної небезпеки, вимог Рамкового рішення Ради Європи "Про боротьбу з неправомірним обігом та підробкою засобів платежу", Конвенції про кіберзлочинність та практики застосування в країнах ЄС та США.

- усунення проблем з правозастосуванням, які виникли після 17 січня 2012 року, коли набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності". Встановлений цим законом безальтернативний вид покарання - штраф, за вчинення злочинів, передбачених статтею 200 Кримінального кодексу України, позитивно не вплинув на зменшення кількості злочинів, вчинених з використанням платіжних засобів. Водночас зазначені зміни сприяли масовому кримінальному туризму в Україну іноземних громадян. До 17 січня 2012 року альтернативою штрафу по даній статті виступало обмеження або позбавлення волі, а при кваліфікованому складі, визначеному частиною другою статті 200 Кримінального кодексу України - позбавлення волі на строк від двох до п'яти років. Найближчі країни-сусіди визнають неправомірний обіг засобів платежу таким, що є дуже суспільно небезпечним, і за умов фактичної безкарності вчинення цих злочинів в Україні, наша юрисдикція поки що є дуже привабливою для їх скоєння іноземними громадянами. Така "безальтернативність" кримінально-правових санкцій не дозволяє суду при розгляді кримінального провадження обрати найбільш оптимальний вид покарання за вчинення конкретного злочину враховуючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.

- забезпечення для всіх видів злочинів в сфері неправомірного обігу засобів платежу формального складу злочину, що дозволить притягати зловмисників до відповідальності навіть по трансграничних злочинах та суттєво прискорить всі процесуальні дії.

- встановлення розмір штрафу від десяти до двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є співрозмірним з небезпекою злочинного діяння, що, в свою чергу, забезпечить один з основних кримінально-правових принципів - співрозмірності покарання вчиненому злочину (частина 2 статті 65 КК).

- встановлення спеціальної норми та особливо кваліфікованого складу злочину в сфері неправомірного обігу засобів платежу для усунення конкуренції кримінально-правових норм (зі статтями 361 КК, 361-1 КК, 190 КК), що значно спростить правозастосовну діяльність правоохоронних органів та суду.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту.

Законом України від 18 вересня 2012 р. N 5284-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування платіжних систем та розвитку безготівкових розрахунків" уведені визначення електронного платіжного засобу, мобільного платіжного інструменту, платіжного інструменту, платіжного пристрою, системи розрахунків, процесингу тощо, встановлено порядок застосування електронного підпису.

Зазначений Закон також зобов'язав Національний банк України прийняти постанови Правління Національного банку України "Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів", "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України з питань здійснення операцій з електронними грошима", Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення об'єктами нагляду (оверсайта) законодавства України з питань діяльності платіжних систем в Україні, Положення про порядок реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, що і було зроблено Національним банком України.

Таким чином, протягом 2012 - 2015 рр. були суттєво розширені перелік засобів платежу і способів управління коштами.

Крім того, набули чинності положення статті 14 Закону "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", відповідно до яких у випадку здійснення шахрайських операцій з використанням засобів платежу відповідальність за переказ коштів без згоди клієнта несе платіжний оператор, якщо він не доведе порушення правил використання засобу платежу, способів управління коштами з боку користувача (клієнта - фізичної особи).

Згідно із положеннями законопроекту пропонується замінити вид покарання (з виключно штрафу на штраф або обмеження чи позбавлення волі) за злочин у вигляді незаконних дій з платіжними інструментами та засобами їх ідентифікації, платіжними пристроями, електронними грошами та встановити міру покарання, яка у повній мірі відображає рівень суспільної небезпеки, а саме, посягання злочинців на грошово-фінансову систему держави, вплив зазначених посягань на кожного дорослого громадянина України, який користується фінансовими інструментами та суми коштів (до 10000000 гривень), якими злочинці здатні заволодіти протягом короткого, від 5 хвилин, протягу часу.

Пропонується доповнити частину 1 ст. 200 та вести кримінальну відповідальність за незаконне заволодіння шляхом шахрайства засобами ідентифікації засобів платежу, що за рахунок формального складу злочину забезпечує механізм реального, а не формального притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.

Пропонується доповнити ст. 200 частиною 2 та вести кримінальну відповідальність за виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання з метою використання чи збуту програмних, технічних засобів, що виконують операційні чи інші технологічні функції для неправомірного прийому, видачі, переказу коштів, їх використання чи збут, що за рахунок формального складу злочину посилить функцію загальної превенції щодо скоєння зазначених злочинів, зокрема молоддю.

Пропонується доповнити ст. 200 частиною 3 та вести кримінальну відповідальність за дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою чи працівником, яким відповідні відомості стали відомі по службі чи роботі.

Пропонується доповнити ст. 200 частиною 4 та вести кримінальну відповідальність за дії передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою.

За кваліфікований та особливо кваліфікований склад злочину передбачаються наступні міри покарання адекватно рівню суспільної небезпеки:

- дії, передбачені частиною 3 ст. 200, - караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років із спеціальною конфіскацією, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років або без такого;

ті самі дії, вчинені організованою групою, - караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років, із спеціальною конфіскацією, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років або без такого.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Регулювання правовідносин у зазначеній сфері здійснюється Кримінальним кодексом України, законами України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", "Про банки і банківську діяльність", "Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу", а також Конвенцією про кіберзлочинність, ратифікованою із застереженнями 7 вересня 2005 року, та Рамковим рішенням Ради Європейського Союзу (2001/413/ПВД) по боротьбі з неправомірним обігом та підробкою засобів платежу від 28 травня 2001 року.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

У разі прийняття, передбачається мінімізація втрат банківської системи та клієнтів банків від даного виду злочинності, що у середньо- та довгостроковій перспективі позитивно вплине на надходження до Державного бюджету України.

6. Прогнозовані соціально-економічні та інші наслідки прийняття законопроекту.

Прийняття законопроекту сприятиме попередженню та зниженню обсягів суспільно небезпечних дій, поліпшить криміногенну ситуацію, забезпечить вивід грошової маси з тіньового у реальний сектор економіки, прискорить розвиток електронної комерції та безготівкових розрахунків, а також закладе механізм реального, а не формального притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності, а також посилить функцію загальної превенції щодо скоєння зазначених злочинів, зокрема молоддю.

 

Народні депутати України:

Бєлькова О. В.

Кацер-Бучковська Н. В.

Паламарчук М. П.

Опрос