Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Земельный кодекс Украины (относительно усовершенствования механизма передачи земельных участков, отчужденных для общественных нужд или на основании общественной необходимости)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.12.2014 № 1270
Дата рассмотрения: 05.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо удосконалення механізму передачі земельних ділянок, відчужених для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності)"

1. Обґрунтування необхідності внесення змін

Практика застосування норм чинного законодавства при оформленні права на землю під об'єкти, пов'язані з проведенням ЄВРО-2012, для спорудження проектів державного значення, магістральних ліній електропередач, інших об'єктів енергетики підтвердила наявність прогалин у законодавчих актах і необхідність удосконалення ряду положень. Зокрема, не врегульованими є питання щодо відведення для суспільних потреб земель, які викуплені органами державної влади або місцевого самоврядування для таких потреб.

На даний час, складається ситуація, коли, наприклад, викуп здійснює один орган - районна державна адміністрація, а відведення таких земельних ділянок заявнику згідно із ст. 122 Земельного кодексу України повинно здійснюватись іншим органом - обласною державною адміністрацією або територіальним органом з питань земельних ресурсів. При цьому, районна державна адміністрація забезпечує викуп земельних ділянок за кошти районного бюджету, а згідно із ст. 122 Земельного кодексу України при відведенні таких ділянок договір повинен укладатись із обласною державною адміністрацією або територіальним органом з питань земельних ресурсів. Таким чином, надходження від продажу або оренди викупленої земельної ділянки не повертається до районного бюджету.

У зв'язку із недостатнім правовим регулюванням нереалізованими залишаються інвестиційні проекти загальнодержавного значення та, як наслідок, незалученими у пріоритетні галузі промисловості іноземні інвестиції.

2. Цілі й завдання прийняття Закону

Метою законопроекту є створення правових передумов для належного функціонування механізму відчуження земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, та, як наслідок, створення передумов для реалізації інвестиційних проектів загальнодержавного значення, які реалізуються в т.ч. із залученням іноземних інвесторів. Серед іншого, це стосується наступних проектів:

· забезпечення національної безпеки і оборони;

· будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів необхідних для їх експлуатації;

· будівництво та обслуговування нафтових і газових свердловин та виробничих споруд;

· розміщення та обслуговування об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин;

· будівництво захисних гідротехнічних споруд;

· розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій в Україні згідно з міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 122 Земельного кодексу України, надавши повноваження органам, які прийняли рішення про викуп земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, передавати такі земельні ділянки у власність чи користування.

4. Стан нормативної бази у даній сфері державного регулювання

Основними правовими актами у даній сфері регулювання земельних відносин є Конституція України, Земельний кодекс України, Закон України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності".

Реалізація положень законопроекту не вимагатиме внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту дозволить удосконалити земельне законодавство України в частині відведення земельних ділянок викуплених для суспільних потреб або з мотивів суспільної необхідності, що позитивно вплине на розвиток загальнодержавних інвестиційних проектів, а також поліпшить інвестиційний клімат в Україні та покращить правові передумови для залучення іноземних інвестицій в пріоритетні галузі промисловості.

 

Народні депутати України 

Д. В. Дзензерський
В. В. Бондар

Опрос