Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 21 Закона Украины "Об аренде земли" относительно размера арендной платы за земельную долю (пай)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.12.2014 № 1267
Дата рассмотрения: 04.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 21 Закону України "Про оренду землі" щодо розміру орендної плати за земельну частку (пай)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 21 Закону України "Про оренду землі" щодо розміру орендної плати за земельну частку (пай)" розроблено з метою підвищення рівня матеріального добробуту власників земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що призведе до відновлення соціальної справедливості в сільській місцевості.

В період земельної реформи близько 31 млн. га, що становить більше 74 % від усіх сільськогосподарських угідь України, було передано у приватну власність громадян України. З них близько 28 млн. гектарів складають землі колишніх колективних сільськогосподарських підприємств.

На сьогоднішній день близько 7 млн. громадян України набули право на земельну частку. При цьому власники сертифікатів і державних актів уклали близько 4 млн. 750 тис. договорів оренди. Площа переданих в оренду земельних ділянок і паїв становить 17,4 млн. гектарів.

В той же час, орендна плата за користування землею, незважаючи на тенденцію до підвищення, залишається низькою, а подекуди становить менше показника в 3 %, який закладений в Указі Президента України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" від 02 лютого 2002 року N 92/2002. Так, наприклад, згідно оперативних даних в Запорізькій області в 2014 році середній розмір орендної плати становить 2,2 %, в Дніпропетровській - 2,9 %, в Херсонській - 2,1 %, в Тернопільській - 2,4 %.

В той же час, ситуація на внутрішньому і зовнішньому ринках України, економічний та фінансовий стан агровиробників дозволяють виплачувати орендну плату на рівні, не меншому, ніж 4,5 %. Це підтверджують результати реалізованої ініціативи в Черкаській області протягом 2011 - 2014 років, коли за ініціативи обласної влади на добровільних засадах більшість агровиробників області збільшили виплати до цього рівня. За оперативними даними в 2014 році середня орендна плата на Черкащині становить 4,3 %, а в деяких районах сягає вищого рівня. За результатами цієї ініціативи був підвищений рівень матеріального добробуту власників паїв у сільській місцевості, особливо громадян пенсійного віку, як найбільш вразливої соціальної групи.

Схожа ситуація і в Київській області, де за оперативними даними середній відсоток орендної плати становить більше ніж закладено в відповідному Указі Президента - а саме 3,8 %. При цьому значення середнього рівня нормативної грошової оцінки гектару ріллі в Київській області нижче ніж в Запорізькій чи Дніпропетровській областях.

Таким чином в Україні спостерігається значний регіональний дисбаланс в питанні рівня орендної плати за користування земельними частками (паями), який не обумовлений економічними чинниками, а залежить виключно від бажання агровиробників. При цьому, фактично в деяких випадках ігнорується виконання Указу Президента "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" від 02 лютого 2002 року N 92/2002.

Водночас, Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2013 року встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Ця норма стосується лише земель державної і комунальної власності, в той час, як власники паїв в багатьох випадках не можуть де-факто розраховувати на такий розмір плати. Це створює нерівні умови для власників землі і порушує принцип соціальної справедливості.

Цей законопроект подається водночас із змінами до Податкового кодексу, в яких пропонується встановити, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для земельних ділянок сільськогосподарських угідь не може бути меншою 4,5 відсотків нормативної грошової оцінки.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

З метою підвищення рівня соціального захисту сільського населення - власників земельних часток (паїв) пропонується на законодавчому рівні встановити, що розмір орендної плати за земельну частку (пай) не може бути меншим 4,5 відсотків нормативної грошової оцінки.

3. Загальна характеристика і основні завдання законопроекту

Проектом Закону України пропонується внести зміни до статті 21 Закону України "Про оренду землі", а саме передбачити, що розмір орендної плати за земельну частку (пай) не може бути меншим 4,5 відсотків нормативної грошової оцінки.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основу нормативно-правової бази в даній сфері становлять Конституція України, Закони України "Про оренду землі", "Про оцінку земель", Податковий кодекс України, Земельний кодекс України, Указ Президента України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" від 02 лютого 2002 року N 92/2002.

Для реалізації положень запропонованого законопроекту немає потреби вносити зміни до інших законодавчих актів, окрім змін, передбачених у цьому проекті.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України і створить умови для наповнення місцевих бюджетів у сільській місцевості.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дасть можливість законодавчо врегулювати питання розміру річної орендної плати за користування земельною часткою (паєм) на економічно і соціально обґрунтованому рівні. Це також дозволить відновити принцип соціальної справедливості, підвищити рівень соціального захисту власників земельних часток (паїв).

 

Народний депутат України

Г. Б. Бобов

Опрос