Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 14 Закона Украины "О занятости населения" относительно предоставления права на получение дополнительных гарантий в содействии трудоустройству родителей или лицу, их заменяющему, имеющему на содержании ребенка в возрасте до шести лет

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.12.2014 № 1266
Дата рассмотрения: 04.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про зайнятість населення" щодо надання права на отримання додаткових гарантій у сприянні працевлаштуванню одному з батьків або особі, яка їх замінює і має на утриманні дитину віком до шести років"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 14 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що до категорії громадян, які потребують додаткових гарантій у сприянні працевлаштування, належать, один із батьків або особа, яка їх замінює і має на утриманні дитину віком до шести років.

Разом з тим, у редакції Закону України N 803-XII від 01.03.91 р. "Про зайнятість населення" у статті 5 підпункту "а" до категорії осіб щодо забезпечення надання додаткових гарантій у працевлаштуванні громадян працездатного віку, які потребують соціального захисту, належали жінки, які мають дітей віком до шести років. Тобто, відповідні гарантії надавались жінці, у якої є хоча б одна дитина.

Після введення у дію нової редакції Закону України N 5067-VI від 05.07.2012 р. "Про зайнятість населення" (далі - Закон) були враховані вимоги щодо гендерної рівності жінки та чоловіка, та слова "жінки/жінка" були замінені на слова "батьки або особи/особа". Однак, слова "діти" були залишені у множині.

Отже, відповідно до вимог поточної редакції Закону скористатись відповідними гарантіями при працевлаштуванні може скористатись батьки або особа, у якої на утриманні двоє і більше дітей, що у свою чергу звужує права скористатись відповідними гарантіями, батькам або особам, на утриманні яких є лише одна дитина.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій.

Отже, нова редакція Закону не встановлює право на отримання таких гарантій одному з батьків або особі, яка їх замінює, і має на утриманні лише одну дитину віком до шести років.

Слід зазначити, що у пункті 2 розділу II наказу Міністерства соціальної політики України від 16.05.2013 р. N 271 затверджений "Порядок надання роботодавцями територіальним органам Державної служби зайнятості інформації про зайнятість та працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню", зазначено наступне:

"Роботодавцями відповідно до частини третьої статті 14 Закону розраховується квота для забезпечення додаткових гарантій у сприянні працевлаштуванню громадян, які належать до таких категорій:

1) один із батьків або особа, яка їх замінює і має на утриманні дітей (дитину) віком до шести років;"

Разом з тим, Закон має вищу силу, але, у зв'язку із розбіжностями у законодавчих актах і різного розуміння фахівцями на "місцях" їх положень, відбувається різне застосування відповідної норми Закону.

2. Цілі та завдання проекту

Запропонована законодавча ініціатива відновить право громадян відповідно до положень статті 46 Конституції України, а також виправить неточність, яка можливо помилково була допущенна при калькуванні відповідних положень попередньої редакції (1991 р.) Закону щодо категорії громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, та забезпечити надання додаткових гарантій не тільки особам, які мають дітей, а й батькам та особам, які мають на утриманні лише одну дитину.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Прийняття цього проекту закону не потребує внесення змін до інших Законів України.

Законопроектом передбачається створення передумов для:

- підтримки сімей, на утриманні яких є хоча б одна дитина, щодо можливості скористатись гарантіями у сприянні працевлаштування;

- однакового застосування відповідної норми Закону на всій території України.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові акти, що регулюють зазначене: Закони України "Про зайнятість населення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та інші.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованих змін до Закону України "Про зайнятість населення" не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття Закону сприятиме посиленню соціального захисту у забезпеченні надання додаткових гарантій у сприянні працевлаштуванню громадян, зокрема одного з батьків або особу, яка їх замінює і має на утриманні дитину віком до шести років, а також відновить відповідну соціальну справедливість.

 

Народний депутат України

А. Ф. Шипко

Опрос