Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно гарантий социальной и правовой защиты военнослужащих, выполняющих задачи в условиях правового режима военного положения или во время осуществления антитеррористической операции, и членов их семей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.12.2014 № 1238
Дата рассмотрения: 04.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гарантій соціального та правового захисту військовослужбовців, які виконують завдання в умовах правового режиму воєнного стану або під час здійснення антитерористичної операції, та членів їх сімей"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Основним Законом України, який встановлює правові основи забезпечення соціального захисту військовослужбовців, є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Крім того, у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей діють Закони України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" та "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Для посилення соціального захисту військовослужбовців, які виконують завдання в умовах правового режиму воєнного стану і під час здійснення антитерористичної операції, та членів їх сімей опрацьовано відповідний законопроект.

Однак рівень соціального захисту військовослужбовців, які виконують завдання в умовах правового режиму воєнного стану і під час здійснення антитерористичної операції, та членів їх сімей є неврегульованим. Така ситуація склалася з огляду на те, що Україна вперше зіштовхнулася з ситуаціями можливого запровадження воєнного стану та потребою проведення антитерористичних операцій. Отже, цей законопроект усуває правову прогалину, де фактичні учасники бойових дій можуть бути позбавлені соціального захисту з боку держави.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроектом передбачається надання додаткових соціальних гарантій військовослужбовцям, які виконують завдання в умовах правового режиму воєнного часу та/або під час здійснення антитерористичної операції, зокрема:

виплата щомісячної винагороди за виконання завдань в умовах правового режиму воєнного часу та під час здійснення антитерористичної операції;

направлення до санаторію для проходження реабілітації на безоплатній основі після закінчення виконання завдань в умовах правового режиму воєнного часу та під час здійснення антитерористичної операції;

встановлення статусу ветерана військової служби;

надання дітям військовослужбовців, які загинули під час виконання завдань в умовах правового режиму воєнного часу воєнного часу та під час здійснення антитерористичної операції, права на позаконкурсне зарахування до навчальних закладів;

виплата одноразової грошової компенсації сім'ям військовослужбовців, які загинули під час виконання завдань в умовах правового режиму воєнного часу воєнного часу та під час здійснення антитерористичної операції, та збільшення розмірів пенсій по втраті годувальника.

3. Правові аспекти

Нормативно-правовими актами у вказаній сфері правового регулювання є Конституція України, закони України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", інші законодавчі акти.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Ухвалення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гарантій соціального та правового захисту військовослужбовців, які виконують завдання в умовах правового режиму воєнного стану або під час здійснення антитерористичної операції, та членів їх сімей" вимагатиме додаткових витрат з Державного бюджету України. Зокрема, за розрахунками Міністерства соціальної політики України, реалізація змін до статті 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" потребуватиме додаткового фінансування з Державного бюджету України у сумі близько 281,7 млн. гривень у розрахунку на рік. Ці витрати охоплюють 29767 осіб, які на цей час отримують пенсію на 1 утриманця, та 293 особи, які отримують пенсію на 2 утриманців (усього - 30060 осіб).

Згідно з частиною 3 статті 27 Бюджетного кодексу України закони України, які впливають на формування дохідної та видаткової частини бюджетів, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому. В іншому разі норми відповідних законів, що впливають на формування дохідної та/або видаткової частини бюджетів, застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, наступного за плановим.

Зважаючи на це, пропонується ввести запропонований Закон у дію з 1 січня 2015 року для того, щоб врахувати збільшення видатків при підготовці проекту державного бюджету на 2015 рік.

5. Прогноз результатів

Прийняття цього законопроекту уможливить забезпечити підвищення соціальних стандартів для військовослужбовців, які виконують завдання в умовах правового режиму воєнного стану і під час здійснення антитерористичної операції, та членів їх сімей. Надасть можливість стимулювати військовослужбовців в особливо небезпечний час та знизити соціальну напругу.

 

Народні депутати України

Левченко Ю. В.

Головко М. Й.

Осуховський О. І.

Іллєнко А. Ю.

Марченко О. О.

Бублик Ю. В.

Рудик С. Я.

Опрос