Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Национальной гвардии Украины" (относительно подчинения и численности Национальной гвардии Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.12.2014 № 1234
Дата рассмотрения: 27.11.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про Національну гвардію України"

1. Обгрунтування необхідності прийняття проекту Закону

В Україні відновлена Національна гвардія згідно із Законом України N 876-VII від 13 березня 2014 року. Це військове формування з особливими функціями, що діяло в Україні з початків незалежності до 2000 року. Відновлення Національної гвардії викликане потребою утворення елітного підрозділу, який першим стане на захист державної цілісності і суверенітету, охоронятиме кордони України. Крім того, до повноважень Національної гвардії переходить більшість функцій, які раніше виконували Внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України, в тому числі дотримання порядку під час масових заходів, охорони дипломатичних представництв і низки державних установ. Внутрішні війська, як і вся правоохоронна система, себе дискредитували в очах громадян України, і відродження Національної гвардії покликане реформувати правоохоронну систему. Військовослужбовці Національної гвардії, будучи першим ешелоном захисту проти зовнішньої загрози, не спрямовуватимуться на боротьбу із співгромадянами.

Одним із превентивних заходів проти утвердження диктатури став передбачений у Законі про Національну гвардію контроль Верховної Ради. Остання затверджує командувача Національної гвардії. Але Національна гвардія залишається під контролем Міністерства внутрішніх справ України, що здійснює адміністративне та військово-політичне керівництво. Збереження підпорядкованості Національної гвардії Міністерству внутрішніх справ України, на нашу думку, спричинить негативний вплив міліцейської системи, що уражена корупцією та потребує радикальної реформи. Тож пропонуємо передати функції Міністра внутрішніх справ України Президентові України та командувачеві Національної гвардії, посилити контрольні функції Верховної Ради України.

З другого боку, видається недоцільним фіксування в тексті Закону граничної чисельності Національної гвардії. Це обмежує сферу застосування Національної гвардії, залучення добровольців. Пропонуємо зарахувати визначення чисельності Національної гвардії до повноважень Верховної Ради України.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Основним завданням прийняття вказаного законопроекту є розширення можливостей застосування Національної гвардії, зменшення залежності від окремих відомств, розширення парламентського контролю.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом Закону пропонується вивести Національну гвардію з-під адміністративного та військово-політичного керівництва Міністерства внутрішніх справ України, передати функції останнього Президентові України та командувачеві Національної гвардії, впровадити контроль Верховної Ради України за кадровою політикою та діяльністю Національної гвардії, вилучити з тексту фіксовану чисельність особового складу Національної гвардії України.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Вказана сфера суспільних відносин регулюється Конституцією України, Законом України "Про Національну гвардію України". Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обгрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових матеріальних та інших витрат із державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Ухвалення цього документа забезпечить парламентський і суспільний контроль над Національною гвардією України, розширить можливості її ефективного застосування.

 

Народні депутати України

Осуховський О. І.

Левченко Ю. В.

Іллєнко А. Ю.

Бублик Ю. В.

Марченко О. О.

Головко М. Й.

Опрос