Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно установления уголовной ответственности за нарушение порядка голосования на пленарных заседаниях Верховной Рады Украины, Верховной Рады Автономной Республики Крым и местных советов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.12.2014 № 1231
Дата рассмотрения: 04.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за порушення порядку голосування на пленарних засіданнях Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих рад)

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до частини третьої статті 84 Конституції України голосування на засіданнях Верховної Ради України здійснюється народним депутатом України особисто. Отже, Конституція не передбачає делегування народними депутатами України повноважень щодо голосування на засіданнях Верховної Ради України іншим особам.

Крім того, Конституційним Судом України в справі за конституційним поданням Президента України щодо офіційного тлумачення частин другої і третьої статті 84 та частин другої і четвертої статті 94 Конституції України (справа щодо порядку голосування та повторного розгляду законів Верховною Радою України) (Рішення від 07.07.98 р. N 11-рп/98) встановлено, що особисте голосування народного депутата України на засіданнях Верховної Ради України передбачає його безпосереднє волевиявлення незалежно від способу голосування. І саме тому в Конституції України відсутні положення, які надавали б право народному депутату України голосувати за іншого народного депутата України на засіданнях Верховної Ради України, оскільки таке право суперечило б природі представницького мандата народного депутата України, закріпленого в Конституції України.

Таким чином, Конституцією України встановлено обов'язок народного депутата України голосувати особисто.

Відповідно до ч. 6 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України "Про статус депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим" депутат особисто здійснює своє право на голосування.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" кожний депутат місцевої ради у раді та її органах, до складу яких він входить, має один голос.

Таким чином, чинним законодавством України визначено, що кожен депутат повинен голосувати лише за себе, тобто особисто.

Проте, більшість депутатів Верховної Ради України шостого та сьомого скликання систематично порушувала вищевказану норму Конституції України та голосували за інших народних депутатів України, що створило негативний імідж законодавчого органу держави у суспільстві. При цьому жодного народного депутата України не було притягнуто до відповідності.

Зважаючи на те, що голосування народним депутатом України, депутатом Верховної Ради України, місцевої ради за іншого депутата на відповідних пленарних засіданнях викликають серед населення України велике соціальне збурення і підриває довіру до діяльності депутатів усіх рівнів, доцільно запровадити кримінальну відповідальність за порушення порядку голосування на пленарному засіданні Верховної Ради України та порушення порядку голосування на пленарному засіданні депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та депутатів місцевої ради.

2. Цілі та завдання Проекту

Проект розроблено з метою зобов'язання народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та депутатів місцевих рад виконувати закони та Конституцію України в частині голосування на пленарних засіданнях особисто.

3. Загальна характеристика і основні положення Проекту

Чинна редакція Кримінального кодексу України не передбачає кримінальної відповідальності за порушення встановленої процедури голосування на пленарних засіданнях Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих рад.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативними актами, що регулюють дану сферу, є Конституція України, Кримінальний кодекс України, Закон України "Про Регламент Верховної Ради України" та інші нормативно-правові акти.

Прийняття проекту Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього Закону не потребує збільшення бюджетних видатків.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Проекту

Прийняття проекту Закону забезпечить дотримання народними депутатами України, депутатами Верховної Ради Автономної Республіки Крим та депутатами місцевих рад вимог Конституції України та законів України щодо особистого голосування на пленарних засіданнях Верховної Ради України та місцевих рад.

 

Народні депутати України

Левченко Ю. В.

Головко М. Й.

Осуховський О. І.

Іллєнко А. Ю.

Бублик Ю. В.

Марченко О. О.

Рудик С. Я.

Опрос