Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 20 Земельного кодекса Украины (относительно обеспечения использования земельных участков по целевому назначению)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.12.2014 № 1226
Дата рассмотрения: 03.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 20 Земельного кодексу України (щодо забезпечення використання земельних ділянок за цільовим призначенням)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Безоплатна передача земельної ділянки у власність громадян є способом реалізації конституційного права громадян на землю і являє собою доступний та ефективний механізм набуття громадянами права власності на земельні ділянки з метою задоволення власних потреб.

Статтею 118 Земельного кодексу України передбачено право громадян на отримання безоплатно із земель державної та комунальної власності земельних ділянок для ведення фермерського господарства, особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації.

Згідно статті 121 Земельного кодексу України кожен громадянин має право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство; б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Одним із принципів земельного законодавства є раціональне використання земельної ділянки. З метою забезпечення даного принципу суб'єкти земельних відносин повинні використовувати землі за їх цільовим призначенням.

За потреби використовувати земельну ділянку за іншим цільовим призначенням, ніж передбачено у документах, що посвідчують права на неї, громадяни мають право змінити її цільове призначення у порядку, визначеному ст. 20 Земельного кодексу України.

Разом з тим, спостерігаються зловживання вищезазначеними правами, коли у суб'єктів земельних відносин виникає інтерес в отриманні безоплатно земельних ділянок не з метою їх використання за цільовим призначенням, а для подальшого їх продажу чи зміни цільового призначення на таке призначення, з яким земельну ділянку не можна було б отримати безкоштовно.

Так, останнім часом склалась практика, коли посадовими особами органів виконавчої влади та місцевого самоврядування безоплатно і в багатьох випадках з порушенням чинного законодавства України на підставних осіб надаються земельні ділянки. При цьому слід підкреслити, що значна частина безоплатно наданих у власність земель не використовується їх власниками, а призначається лише для перепродажу юридичній особі. В подальшому останній власник звертається за зміною цільового призначення таких земельних ділянок для будівництва багатоквартирної забудови, промислових об'єктів, тощо. Таким чином, в результаті зазначених дій великий масив земель державної та комунальної власності безоплатно переходить у приватну власність юридичної особи. Поміж тим, відповідно до ст. 134 ЗК України набуття юридичними особами права власності на земельні ділянки можливе виключно шляхом продажу їх або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах).

Таким чином, на сьогодні в багатьох випадках всі дії по приватизації земельної ділянки вчиняються без наміру породити правові наслідки, передбачені цими діями. Часто метою всіх цих дій є незаконне безоплатне для бюджету переведення земельної ділянки державної чи комунальної форми власності у приватну.

В даному випадку, безоплатне надання земельних ділянок для подальшої зміни їх цільового призначення стимулює корупцію, посилює соціальну нерівність, дозволяє виключно "в ручному режимі" розподіляти основне національне багатство - землю. При цьому, для простих мешканців вільних земельних ділянок, як правило, не знаходиться.

Від такого становища не виграють ні громадяни, що теоретично мають право на безоплатну приватизацію, ні держава, яка не отримує жодної винагороди за відчужені землі. Фактично відбувається викрадення належних Українському народу земельних ділянок.

Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення використання земель за цільовим призначенням, зменшення корумпованих схем переведення земельних ділянок з одного цільового призначення в інше та для подальшого перепродажу, виникає необхідність встановити обмеження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок, отриманих в межах норм безоплатної приватизації, шляхом внесення запропонованих змін до діючого законодавства.

Це сприятиме усуненню зловживань з боку посадових осіб органів виконавчої влади і місцевого самоврядування та окремих громадян у сфері приватизації землі.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Законопроектом вносяться зміни до Земельного кодексу України з метою припинення корупційних схем в частині зміни цільового призначення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності.

Основними завданнями законопроекту є: усунення зловживань у сфері приватизації землі; забезпечення соціальної рівності всіх громадян України у питанні приватизації земель; забезпечення використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміну до статті 20 Земельного кодексу України, якою передбачити заборону громадянам, які набули права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, змінювати цільове призначення таких земельних ділянок протягом 5 років з дня набуття права власності на них.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини в даній сфері регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України.

Реалізація положень законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Реалізація проекту дозволить забезпечити використання земельних ділянок за цільовим призначенням та соціальну рівність всіх громадян України у питанні приватизації земель, усуне умови для корупції при перерозподілі державних земель в порядку безоплатної приватизації.

 

Народний депутат України

П. О. Різаненко

Опрос