Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О запрещении пропаганды коммунистической идеологии в Украине

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.12.2014 № 1222-1
Дата рассмотрения: 18.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про заборону пропаганди комуністичної ідеології в Україні"

1. Обґрунтування необхідності ухвалення акта

Жертвами злочинів комуністичного режиму в Україні стали понад 20,5 мільйона українців, яких заморили голодом, замордували у тюрмах, концентраційних таборах та методами каральної психіатрії, які померли під час депортацій, на засланні та у вимушеній еміграції.

Злочини комуністичного режиму в Україні є безпосереднім наслідком втілення комуністичної ідеології та складовою злочинів проти миру і безпеки людства, воєнних злочинів та злочинів геноциду, здійснених тоталітарними режимами XX століття, до яких не застосовується давність.

24 серпня 1991 року Верховна Рада України проголосила Незалежність України та створення самостійної Української держави. Проте засудження злочинів комуністичного режиму СРСР і самої комуністичної ідеології як такої, що завдала невиправної шкоди Українській нації, не відбулось.

У 2006 році була прийнята Резолюція Парламентської Асамблеї Ради Європи, яка однозначно засудила злочини комуністичних тоталітарних режимів.

Комуністична ідеологія заборонена в ряді країн пострадянської Європи. Так, зокрема, у Чеській республіці діє Закон "Про протиправність комуністичного режиму і опору проти нього", в Республіці Польща існування організацій, що проповідують комунізм заборонено Конституцією. Подібні закони були прийняті у Латвійській, Литовській та Естонській республіках.

2. Цілі та завдання ухвалення акта

Проект Закону спрямований на заборону комуністичної символіки та пропаганди комуністичної ідеології, безпосереднім наслідком втілення якої в Україні стали злочини проти миру і безпеки людства та геноцид; недопущення повторення таких злочинів у майбутньому, усунення загрози суверенітету, територіальної цілісності та національній безпеці України, встановлення історичної справедливості.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується заборонити комуністичну пропаганду в Україні, виготовлення та/або поширення, а також публічне використання комуністичної символіки, у тому числі сувенірної на всій території України.

Також пропонується внести зміни до Законів України "Про політичні партії в Україні", "Про громадські об'єднання" та доповнити Кримінальний кодекс України статтею 1091 "Виготовлення, поширення комуністичної символіки та пропаганда комуністичної ідеології".

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Окремі аспекти злочинної діяльності комуністичного режиму СРСР визнані законами України "Про Голодомор 1932 - 1933 років в Україні" та "Про реабілітацію жертв політичних репресій", постановами Верховної Ради України "Про 70-ті роковини голодомору в Україні", "Про рекомендації парламентських слухань щодо вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932 - 1933 років", Указами Президента України "Про заходи у зв'язку з 80-ми роковинами Голодомору 1932 - 1933 років в Україні", "Про заходи у зв'язку з 70-ми роковинами Голодомору в Україні", "Про заходи у зв'язку з 60-ми роковинами Голодомору в Україні", "Про встановлення дня пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій", "Про додаткові заходи щодо увічнення пам'яті жертв політичних репресій та голодоморів в Україні", постановою Кабінету Міністрів України "Про вшанування пам'яті жертв Голодомору в Україні у 1932 - 1933 роках".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Ухвалення цього законопроекту не потребує додаткових матеріальних чи фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків ухвалення акта

Ухвалення зазначеного законопроекту є надзвичайно актуальним, оскільки визнання злочинів комуністичного режиму СРСР, їх засудження, повинно стати запорукою недопущення злочинів комунізму в майбутньому.

Ухвалення законопроекту забезпечить усунення загрози суверенітету, територіальної цілісності та національній безпеці України, зміцнення духу і моралі Української нації.

 

Народні депутати України:

Турчинов О. В.

Пашинський С. В.

Сюмар В. П.

Опрос