Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно обеспечения прав, свобод и интересов лиц в уголовном производстве

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1210
Дата рассмотрения: 02.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

13 квітня 2012 року Верховною Радою України було прийнято новий Кримінальний процесуальний кодекс України.

19 листопада 2012 року Кримінальний процесуальний кодекс України набрав чинності. Однак у ході правозастосування у вказаному Кодексі було виявлено суттєві недоліки, які обмежують права, свободи та інтереси осіб, відносно яких було внесено кримінальне провадження до ЄРДР, але у подальшому таке кримінальне провадження було закрито.

Зокрема, серед таких обмежень є суттєві процесуальні перешкоди при знятті арешту майна особи, відносно якої було закрито кримінальне провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 174 КПК України прокурор одночасно з винесенням постанови про закриття кримінального провадження скасовує арешт майна, якщо воно не підлягає спеціальній конфіскації.

Проте, на практиці у постановах про закриття кримінального провадження прокурори не вказують положення про скасування арешту з огляду на відсутність у них відповідальності за такі дії.

У зв'язку із цим особа, на майно якої було накладено арешт у межах кримінального провадження, змушена додатково звертатися до слідчого судді з оскарженням дій прокурора, що тягне за собою додаткове витрачання коштів та часу особи, відносно якої кримінальне провадження уже закрито.

Однак, навіть звернення до слідчого судді не може гарантувати відновлення порушених прав особи, оскільки стадія досудового розслідування закінчується з прийняттям постанови про закриття кримінального провадження. Вищевказана норма КПК України надає право слідчому судді відмовляти у задоволенні прохань про скасування арешту майна у зв'язку із тим, що у слідчого судді відсутні повноваження щодо прийняття будь-яких рішень по кримінальному провадженню після закінчення досудового розслідування.

Таким чином, у разі виникнення вищевказаної ситуації особа залишається позбавленою будь-яких законних можливостей зняти арешт з майна, який було накладено у межах кримінального провадження, що є закритим згідно із постановою прокурора або слідчого.

Більше того, навіть у випадку прийняття рішення прокурором про скасування арешту при закритті кримінального провадження у особи відсутні законні можливості зняти такий арешт, у зв'язку із тим, що у Законі України "Про банки і банківську діяльність" та Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" відсутня така підстава для зняття арешту як постанова прокурора або слідчого про зняття арешту.

Отже, у випадку закриття кримінального провадження на стадії досудового розслідування у особи відсутні законні можливості для відновлення своїх прав, які були обмежені внаслідок арешту її майна.

Аналогічною є ситуація із поверненням застави підозрюваному, обвинуваченому або заставодавцю у кримінальних провадженнях, які були закриті постановою прокурора, або після закінчення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді застави.

Згідно із Порядком внесення коштів на спеціальний рахунок у разі застосування застави як запобіжного заходу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 15 від 11 січня 2012 року, для повернення застави вимагається надання рішення суду про повернення застави.

Таким чином, для особи, відносно якої кримінальне провадження закрито або закінчився строк дії ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді застави, створено штучну необхідність звертатися до суду з вимогою про повернення коштів. При цьому у КПК України взагалі не передбачено повноважень слідчого судді щодо вирішення питань про повернення застави, що також є підставою для відмови у задоволенні таких заяв.

2. Мета і цілі прийняття законодавчого акта

Метою проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" є надання реальних гарантій особам відновлювати права, свободи та інтереси осіб, відносно яких були застосовані заходи забезпечення кримінального провадження, а в подальшому прийнято рішення про закриття кримінального провадження або ухвалено виправдувальний вирок, у частині повернення застави та скасування арешту майна.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом пропонується внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України, Закону України "Про банки і банківську діяльність", Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", які передбачають:

скасування арешту майна автоматично без прийняття відповідного рішення слідчого, прокурора або слідчого судді у випадку закриття кримінального провадження слідчим або прокурором;

повернення застави на підставі виключного переліку документів без необхідності отримувати рішення суду про повернення застави у випадку прийняття рішення про закриття кримінального провадження прокурором, ухвалення виправдувального вироку або закінчення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді застави;

надання можливості банкам та державним реєстраторам знімати арешт на майно на підставі постанови слідчого або прокурора про закриття кримінального провадження.

4. Стан нормативно-правової бази

Відносини, що пов'язані із зняттям арешту на майно та поверненням застави, у кримінальному провадженні регулюються: Конституцією України, Кримінальним процесуальним кодексом України, Законом України "Про банки і банківську діяльність", Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону у разі його прийняття не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту дозволить швидко та ефективно відновлювати права, свободи та інтереси осіб, відносно яких були застосовані заходи забезпечення кримінального провадження, а в подальшому прийнято рішення про закриття кримінального провадження або ухвалено виправдувальний вирок.

 

Народні депутати України

Опрос