Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О приостановлении действия Соглашения о создании Содружества независимых Государств

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1204
Дата рассмотрения: 02.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про зупинення дії Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про зупинення дії Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав" (далі - проект) є таким, що спрямований на захист національних інтересів України, національної безпеки України, протидію потуранню тероризму та військовим діям проти України, недопущення порушення світового миропорядку, захисту, збереження і подальшого поширення прав людини і основних свобод.

08 грудня 1991 року Республікою Білорусь, Російською Федерацією та Україною було підписано Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав (далі по тексту - Угода), яка була ратифікована Україною 10 грудня 1991 року. Російська Федерація як одна з держав засновниць Співдружності Незалежних Держав та одна з держав-гарантів Будапештського меморандуму зобов'язалася утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, а також поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України. В Угоді зазначено, що її сторони мають намір розвивати свої відносини на основі взаємного визнання і поваги до державного суверенітету, невід'ємного права на самовизначення, принципів рівноправності і невтручання у внутрішні справи, відмови від застосування сили, економічних або будь-яких інших методів тиску, врегулювання спірних проблем погоджувальними засобами, інших загальновизнаних принципів і норм міжнародного права. Також відповідно до Угоди, Високі Договірні Сторони визнають і поважають територіальну цілісність одна одної і недоторканність існуючих кордонів у рамках Співдружності.

Проте 1 березня 2014 року Рада Федерації Федеральних Зборів Росії ухвалила рішення щодо можливості використання збройних сил Росії на території України. Ще раніше російські війська увійшли на територію України в Криму під надуманим приводом захисту російськомовного населення. 21 березня 2014 року Росією було прийнято Федеральний конституційний закон "Про прийняття до Російської Федерації Республіки Крим та створення у складі Російської Федерації нових суб'єктів - Республіки Крим та міста федерального значення Севастополя". Після цього 30 квітня 2014 року так званою Державною Радою Республіки Крим було прийнято постанову "Про питання управління власністю Республіки Крим", згідно з якою вся власність України на території Республіки Крим передається у власність Республіки Крим. Військові дії Російської Федерації на території України, сприяння сепаратизму та тероризму в східному регіоні України грубо порушують права людини і основні свободи в Україні, призводять до загибелі українських військових та цивільних громадян, дестабілізують політичну та економічну ситуацію в Україні.

Ці дії Росії є кричущим порушенням усіх засадничих принципів міжнародних відносин, підривають основи правопорядку та безпеки у світі, порушують права та свободи людей, що проживають на території України. Також зазначені вище дії порушують усі принципи та умови Угоди.

Враховуючи викладене вище, доцільним є зупинення участі України у Співдружності Незалежних Держав, оскільки виконання її умов здійснюється Україною в односторонньому порядку.

2. Цілі та завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою виявлення публічного осуду дій Російської Федерації та відновлення справедливості щодо прав та обов'язків України у міжнародних відносинах з Російською Федерацією.

Завданням законопроекту є припинення участі України у Співдружності Незалежних Держав.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується зупинити дію Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав, підписану Україною 8 грудня 1991 року та ратифіковану Постановою Верховної Ради України 10 грудня 1991 року, а також відкликати повноваження парламентської делегації України в Міжпарламентській асамблеї держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав (МПА), утвореної в результаті Угоди, підписаної у м. Алма-Аті 27 березня 1992 року головами Верховних Рад (парламентів) держав-учасниць СНД: Білорусь, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Російської Федерації, Таджикистану і Узбекистану.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроектом регулюються відносини у сфері міжнародних договорів України.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Конституція України та Закон України "Про міжнародні договори України".

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття потребує внесення змін до інших законів України, а саме визнання такими, що втратили чинності Постанови Верховної Ради України від 10 грудня 1991 року N 1958-XII "Про ратифікацію Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав" та Постанови Верховної Ради України від 3 березня 1999 року N 463-XIV "Про приєднання Верховної Ради України до Угоди про Міжпарламентську Асамблею держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Наслідком прийняття законопроекту буде припинення участі України у Співдружності Незалежних Держав.

Прийняття законопроекту слугуватиме виявленням публічного осуду дій Російської Федерації, а також сприятиме відновленню справедливості щодо прав та обов'язків України у міжнародних відносинах з Російською Федерацією.

 

Народні депутати України:

Левченко Ю. В.

Осуховський О. І.

Іллєнко А. Ю.

Бублик Ю. В.

Марченко О. О.

Головко М. Й.

Опрос