Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно обеспечения голосования за рубежом

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1198
Дата рассмотрения: 02.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення голосування за кордоном"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Однією з актуальних проблем сучасної України є забезпечення виборчого права громадян України, які перебувають під час виборів за кордоном. Найбільш масовою і ущемленою у цьому відношенні частиною українського суспільства є трудові мігранти.

Згідно з чинним законодавством у кожній з країн перебування кількість виборчих дільниць обмежена кількістю українських дипломатичних установ, що існують у цій країні.

Закон України "Про вибори народних депутатів" передбачає, що закордонні виборчі дільниці можуть утворюватися з чисельністю більшою, ніж дві тисячі п'ятсот виборців. На практиці ж ця цифра збільшується у два, три, десять і більше разів.

Для прикладу, за інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті ЦВК, на останніх виборах Президента України у 2010 році, кількість виборців, включених до списку виборців, на окремих виборчих дільницях становила: 37926 виборців (закордонна виборча дільниця N 25, Держава Ізраїль), 34663 виборці (закордонна виборча дільниця N 78, Росія), 27417 виборців (закордонна виборча дільниця N 65, Федеративна Республіка Німеччина), 17780 виборців (закордонна виборча дільниця N 95, Сполучені Штати Америки), 6149 виборців (закордонна виборча дільниця N 109, Чеська Республіка). Тоді як найвища зафіксована пропускна спроможність дільниці - 2700, 2522, 2284 виборців. Саме стільки виборців отримали виборчі бюлетені на 78, 109, 31 закордонних виборчих дільницях, відповідно, у Росії, Чехії та Іспанії.

Водночас така висока пропускна спроможність можлива тільки за умови, якщо кількість членів дільничних виборчих комісій є достатньою, а її робота організована ефективно, що на закордонних виборчих дільницях трапляється вкрай рідко. Дуже часто вони недоукомплектовані, потерпають від недостатності фінансування та інших проблем. В Італійській Республіці, наприклад, стався випадок, коли на закордонну виборчу дільницю N 35, де до списку виборців включено 1588 виборців, надійшло тільки 916 виборчих бюлетенів, які були використані. Решта виборців взяти участь у голосуванні не мала змоги.

Кричущою є також невідповідність між кількістю трудових мігрантів, які за експертними оцінками перебувають за кордоном, і кількістю виборців, внесених до списків виборців. Зокрема, у Російській Федерації перебуває понад 2 мільйони трудових мігрантів, тоді як за офіційною інформацією ЦВК, на чергових виборах народних депутатів у 2012 році до списку виборців у цій країні було внесено тільки 54759 виборців. В Італійській Республіці - понад 600 тисяч трудових мігрантів, і 6823 - у списках виборців. У Республіці Польща - понад 450 тисяч трудових мігрантів, і 6604 - у списках виборців. У Королівстві Іспанія - понад 200 тисяч трудових мігрантів, і 8751 - у списках виборців. У Чеській Республіці - 200 тисяч трудових мігрантів, і 10504 - у списках виборців.

Однозначно зрозуміло, що наявна мережа закордонних виборчих дільниць через їх малу чисельність і низьку пропускну спроможність не в змозі забезпечити процедуру волевиявлення такої маси виборців. Очевидно, чинні механізми формування виборчих списків, не відповідають потребам сьогодення.

Проблема приведення мережі закордонних виборчих дільниць у відповідність до кількості та розосередженості виборців за кордоном є тим більш актуальною в контексті посилення легітимності обрання Президента України та народних депутатів України у зв'язку з потенційними ризиками неоднозначного трактування правового виборчого статусу та процедури реалізації виборчого права населенням Криму.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект розроблено у зв'язку з необхідністю забезпечення реалізації виборчих прав, гарантованих Конституцією України, шляхом повноцінної участі у виборах Президента України та народних депутатів України громадянами України, які проживають за кордоном.

З цією метою законопроектом пропонується внесення змін до законів України "Про вибори Президента України", "Про вибори народних депутатів України", "Про Державний реєстр виборців", якими встановлюється порядок утворення закордонних виборчих дільниць на тимчасовій основі за межами дипломатичних установ України, а також удосконалюється механізм зміни виборчої адреси та зміни місця голосування.

3. Правові аспекти

Нормативно-правовими актами у цій сфері правового регулювання є Конституція України, закони України "Про вибори Президента України", "Про вибори народних депутатів України", "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", інші законодавчі акти.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація вказаного законопроекту потребує додаткових бюджетних видатків на створення і функціонування мережі закордонних виборчих дільниць за рахунок коштів Державного бюджету України, спеціально виділених на підготовку та проведення відповідних виборів.

5. Прогноз результатів

Прийняття цього законопроекту допоможе забезпечити розширення для громадян України, які проживають за межами держави, можливостей реалізації гарантованих їм Конституцією України виборчих прав.

 

Народні депутати України

Опрос