Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об усилении внимания к использованию государственных символов в дошкольных, общеобразовательных и внешкольных учебных заведениях

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1192
Дата рассмотрения: 02.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про посилення уваги до використання державних символів у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону України "Про посилення уваги до використання державних символів у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах" сприятиме вихованню у молодого покоління поваги до державних символів України, формуванню в нього почуття патріотизму та національної свідомості.

Відповідно до ст. 20 Конституції України державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. Згідно зі ст. 65 Конституції України шанування державних символів України є обов'язком громадян України.

Державні символи є важливим атрибутом сучасної держави, складовою її конституційного ладу. Історична традиція, унаочнена в символіці, перетворює населення на народ, формує націю. Державні символи, наповнені відповідним ідеологічним та національним змістом, є незаперечним доказом існування незалежної держави, виражають її велич, соціальну суть та суверенітет і спрямовані на зміцнення її авторитету.

Державна символіка покликана формувати національну свідомість, громадянську гідність та патріотичні почуття. Тому завданням справжнього громадянина України є знати і поважати символи своєї держави, свідомо дотримуватися почестей та правил поведінки щодо державних символів у повсякденному житті, під час урочистих і офіційних заходів. Виховання любові і пошани до державної символіки, ритуалів суверенної України має бути невід'ємною складовою державної політики.

У навчальних закладах переважної більшості демократичних країн світу повага до державних символів є пріоритетним елементом громадянського виховання. Метою використання державних символів у навчально-виховному процесі є формування почуття свідомого громадянина України, здатного захищати її незалежність. Саме тому проектом Закону України пропонується забезпечити розміщення державної символіки в усіх дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах, проводити роз'яснення ідейної суті та правил використання державних символів, забезпечити вивчення учнями загальноосвітніх навчальних закладів тексту та музики Державного Гімну України. Враховуючи те, що Державний гімн - це національний символ, який духовно об'єднує народ держави, оскільки виражає його національні ідеї, традиції та прагнення, у проекті Закону України також пропонується виконання учнями, вихованцями, педагогічними працівниками та іншими учасниками навчально-виховного процесу Державного Гімну України під час підняття Державного Прапора України щопонеділка на початку першого уроку.

Виховання молоді на засадах шанування історичної спадщини, народних традицій, культури та рідної мови є гарантією функціонування України як сильної, суверенної, незалежної, демократичної, соціальної та правової держави. Тому ухвалення цього Закону має важливе суспільне значення та на офіційному рівні сприятиме вихованню в дітей та молоді поваги до державних символів України, формуванню національної свідомості та патріотизму.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Метою прийняття цього проекту Закону України є сприяння єднанню українського народу навколо патріотичного, культурного та духовного виховання суспільства, формування свідомості нового покоління громадян та демонстрування цінностей, які є пріоритетними для держави, шляхом посилення уваги до використання державних символів у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України передбачає:

1. Забезпечення розміщення державної символіки в усіх дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах, а також проведення педагогічними працівниками роз'яснення ідейної суті та правил використання державних символів.

2. Забезпечення вивчення учнями загальноосвітніх навчальних закладів тексту та музики Державного Гімну України.

3. Застосування в обов'язковому порядку державної символіки при проведенні урочистих заходів, державних і національних свят у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах.

4. Забезпечення виконання учнями, вихованцями, педагогічними працівниками та іншими учасниками навчально-виховного процесу Державного Гімну України під час підняття Державного Прапора України щопонеділка на початку першого уроку.

4. Стан нормативно-правової бази у вищевказаній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у цій сфері правового регулювання, є Конституція України, закони України "Про Регламент Верховної Ради України", "Про статус народного депутата України", "Про Державний Гімн України", Указ Президента України від 09.02.2001 р. N 79/2001 "Питання щодо використання державних символів України", Указ Президента України від 23.08.2004 р. N 987/2004 "Про День Державного Прапора України", наказ Міністерства освіти і науки України від 07.09.2000 р. N 439 "Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України" та інші нормативно-правові акти.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Прийняття та реалізація проекту Закону України додаткових видатків із державного бюджету не потребує.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків ухвалення Закону

Ухвалення цього Закону має надзвичайно важливе суспільно-політичне значення та націєтворчий потенціал, оскільки на офіційному рівні сприятиме вихованню в дітей та молоді поваги до державних символів України, формуванню національної свідомості та патріотизму, почуття належності до рідної землі та свого народу, політичної та правової культури.

 

Народні депутати України:

Головко М. Й.

Іллєнко А. Ю.

Осуховський О. І.

Левченко Ю. В.

Бублик Ю. В.

Марченко О. О.

Опрос