Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 187 Уголовного кодекса Украины (относительно усиления ответственности за совершение разбойных нападений)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1189
Дата рассмотрения: 02.12.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 187 Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за вчинення розбійних нападів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Указаний законопроект розроблено у зв'язку з необхідністю посилення кримінальної відповідальності за розбої (напади з метою заволодіння чужим майном, поєднані з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства), у тому числі пов'язані із застосуванням вогнепальної зброї чи погрозою її застосування.

Незважаючи на вжиті Міністерством внутрішніх справ заходи, у незаконному обігу ще залишається значна кількість вогнепальної зброї, що напряму впливає на збільшення кількості злочинів з її використанням. При цьому набули поширення факти застосування вогнепальної зброї під час учинення розбійних нападів (кожен четвертий розбій із майже тисяча шістсот учинених з початку 2014 року).

Разом з тим передбачена статтею 187 Кримінального кодексу України відповідальність за вчинення таких злочинів неповною мірою відповідає їх суспільній небезпеці. Зокрема, санкцією частини першої статті 187 КК України за вчинення розбійного нападу навіть не передбачена конфіскація майна, хоча зазначений вид злочину віднесено до тяжких.

2. Мета акта і шляхи її досягнення

Метою законодавчого акта є посилення відповідальності за вчинення розбоїв, а також передбачення кваліфікаційної ознаки вчинення із застосуванням вогнепальної зброї чи погрозою її застосування.

Проектом Закону України пропонується внести зміни до санкції частини першої статті 187 КК України, а саме: збільшити нижню межу покарання за вчинення цього найбільш небезпечного способу розкрадання з трьох років до п'яти років позбавлення волі, а верхню межу покарання - з семи до восьми років позбавлення волі. У зв'язку з тим, що розбій є тяжким злочином, доповнити покарання за його вчинення додатковим покаранням у вигляді конфіскації майна засудженого.

Частину четверту доповнити кваліфікуючою ознакою вчинення розбою: із застосуванням вогнепальної зброї чи погрозою її застосування.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Пропонується внести зміни до статті 187 Кримінального кодексу України:

в абзаці другому частини першої слова "від трьох до семи років" замінити словами "від п'яти до восьми років із конфіскацією майна";

абзац перший частини четвертої після слів "тілесних ушкоджень" доповнити словами "або вчинений із застосуванням вогнепальної зброї чи погрозою її застосування".

4. Стан нормативно-правової бази в цій сфері правового регулювання

Проект Закону не потребує внесення змін до інших законів та нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України "Про внесення змін до статті 187 Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за вчинення розбійних нападів)" не потребуватиме додаткових витрат з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття цього проекту Закону сприятиме запобіганню розбійних нападів, оскільки підвищення санкції за вчинення розбійних нападів відповідатиме ступеню суспільної небезпечності вказаного виду злочинів.

 

Народний депутат України

А. Б. Аваков

Народний депутат України

А. Ю. Геращенко

Народний депутат України

І. О. Єфремова

Народний депутат України

І. О. Котвицький

Народний депутат України

Д. В. Дзензерський

Народний депутат України

М. Р. Величкович

Народний депутат України

А. А. Тетерук

Народний депутат України

М. Л. Княжицький

Опрос